IPT - pasek artykułowy

Pomysł na zwiedzanie z historią w tle: 5 miast związanych z hugenotami w Polsce

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Historia hugenotów w Polsce jest związana z tolerancją i otwartością kraju na przyjęcie uchodźców religijnych. Pierwsi hugenoci przybyli do Polski w XVI wieku. Poznajcie najciekawsze zabytki i dzieła sztuki związane z pobytem Hugenotów na terenie naszego kraju.

Spis treści

Tolerancyjna Polska – Hugenoci w Polsce

Hugenoci byli członkami francuskiej reformowanej społeczności religijnej, która w XVI i XVII wieku napotkała na prześladowania we Francji. Wiele rodzin hugenockich uciekło do innych krajów, w tym do Polski, gdzie znaleźli schronienie. Historia hugenotów w Polsce jest związana z tolerancją religijną i otwartością kraju na przyjęcie uchodźców religijnych.

Zamość
Osiedlenie się hugenotów miało duży wpływ na rozwój miast, gospodarki i kultury w Polsce. Dziedzictwo tej społeczności można odnaleźć w architekturze, zabytkach i miejscach kultu, które przetrwały do dzisiaj. esvetleishaya/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Pierwsi hugenoci przybyli do Polski w XVI wieku, a największa fala uciekinierów nastąpiła w XVII wieku. Polska była jednym z nielicznych krajów, które przyjmowały uchodźców religijnych w tamtym okresie. Wielu hugenotów osiedliło się w Zamościu, który stał się jednym z głównych ośrodków hugenockich w Polsce.

Oto kilka przykładów miejscowości w Polsce związanych z historią hugenocką:

  1. Zamość, założony przez hetmana Jana Zamoyskiego w XVI wieku, był miastem przyjaznym dla różnych grup religijnych. Hugenoci osiedlili się tutaj i przyczynili się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. W Zamościu zachowały się ślady ich obecności, m.in. zbór reformowany i cmentarz hugenocki.
  2. Kraków, jedno z najważniejszych miast w Polsce, było również miejscem osiedlenia się hugenotów. W XVII wieku powstał tam zbór ewangelicko-reformowany, który pełnił ważną rolę w życiu religijnym tej społeczności.
  3. Warszawa, stolica Polski, była kolejnym miejscem, gdzie osiedlali się hugenoci. W XVII i XVIII wieku w mieście powstały zbory ewangelicko-reformowane, które były centrum życia religijnego i kulturalnego tej społeczności. Część hugenockich rodzin zajmowała wysokie pozycje w polskim społeczeństwie, m.in. w handlu i rzemiośle.
  4. Leszno, miasto na terenie dzisiejszej Polski, było jednym z najważniejszych ośrodków hugenockich w kraju. Miasto było znane jako „polska Jerozolima” ze względu na wielość wyznań religijnych, które tam się pojawiły. Hugenoci odegrali ważną rolę w życiu społeczności, a w 1656 roku wzniesiono tam zamek, który stał się siedzibą hugenockiego księcia.
  5. Gdańsk: Gdańsk, znane hanzeatyckie miasto portowe, było kolejnym miejscem osiedlenia się hugenotów. W XVII wieku powstał tam zbór ewangelicko-reformowany, który odgrywał istotną rolę w społeczności hugenockiej. Wiele hugenockich rodzin zajmowało się handlem, a ich wpływy w mieście były znaczne.
Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Wpływ hugenotów na polską sztukę

Hugenoci mieli również wpływ na polską sztukę. Te dzieła sztuki hugenockiej w Polsce stanowią ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. Oto 12 przykładów dzieł sztuki Hugenotów w Polsce:

  • Portret Jana Zamoyskiego autorstwa Louis Le Grosa (malarski portret hetmana Jana Zamoyskiego, wykonany przez francuskiego artystę, który przybył do Polski razem z hugenotami).
  • Portret Stanisława Żółkiewskiego autorstwa Pierre'a Waleranta Valleta (hugenockiego malarza, który osiedlił się w Polsce i tworzył portrety znanych postaci).
  • Poliptyk z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Zamościu (malowany drewniany poliptyk z XVII wieku przedstawiający sceny biblijne).
  • Tkanina z reprezentacyjnych wnętrz Zamojskiego Ratusza (tkana tkanina o bogatym wzornictwie, tworzona przez tkaczy hugenockich).
  • Złota rama dla obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Sanktuarium na Jasnej Górze (praca złotnicza wykonana przez hugenockiego złotnika).
  • Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Lesznie (rzeźba drewniana z XVIII wieku).
  • Zestaw srebrnych naczyń liturgicznych w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (praca srebrników hugenockich).
  • Kielich mszalny z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Krakowie (srebrny kielich z XVII wieku).
  • Kazalnica w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Poznaniu (drewniana kazalnica z XVII wieku).
  • Tkanina ołtarzowa w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Toruniu (tkanina z bogatym wzornictwem używana podczas nabożeństw).
  • Księga psalmów autorstwa Oliviera Maillarda (hugenockiego tłumacza i poety, który przetłumaczył Psalmy na język polski).
  • Mapy i plany miast, takie jak plan Zamościa autorstwa Bernarda Wapowskiego (hugenockiego kartografa).

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.

NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Spokojne i bezpieczne: 5 najbezpieczniejszych miast w Europie na jesienny wypad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży