Ramadan: wskazówki dla turystów podróżujących po krajach muzułmańskich. Jak zachowywać się podczas tego święta?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ramadan to wyjątkowy czas dla muzułmanów na całym świecie, a podróżowanie do miejsc, gdzie jest obchodzony, może dostarczyć niezapomnianych doświadczeń. W tym roku ramadan zacznie się w niedzielę 10 marca i potrwa aż do 9 kwietnia. Wierzący muzułmanie poszczą w tym okresie od świtu, aż do zmierzchu. Oto kilka wskazówek dla turystów, którzy planują podróż w okresie Ramadanu.

Spis treści

Czym jest Ramadan i dlaczego ludzie go obchodzą?

Ramadan to miesiąc pełen duchowych praktyk i obrzędów. Święto jest obchodzone przez muzułmanów na całym świecie. Dla turystów podróżujących do krajów muzułmańskich w tym szczególnym czasie może to być fascynujące doświadczenie pełne kulturowych odkryć i wzajemnego szacunku. Jednak istnieją pewne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, aby podróż przebiegła bezproblemowo i z poszanowaniem miejscowych tradycji.

Widok na meczet o zmroku
Ramadan to szczególny czas dla muzułmanów na całym świecie, a podróżowanie do miejsc obchodzących ten miesiąc może być niezwykłym doświadczeniem kulturowym. Oto kilka wskazówek dla turystów, którzy planują podróż do krajów muzułmańskich podczas Ramadanu. Buena Vista Images/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Ramadan jest miesiącem duchowego oczyszczenia, modlitwy i dobroczynności. Jest to czas, kiedy muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia oraz innych przyjemności materialnych od wschodu do zachodu słońca. Praktyka ta ma umocnić więzi z Bogiem. Jest to jeden z filarów islamu i obowiązkowy dla pełnoletnich praktykujących muzułmanów.

Jak sprawdzić, czy podróżuję podczas Ramadanu?

Ramadan jest obchodzony według kalendarza księżycowego, co oznacza, że daty jego rozpoczęcia i zakończenia różnią się każdego roku. Najłatwiej jest sprawdzić daty Ramadanu w danym roku poprzez szybkie wyszukanie w Internecie frazy „Ramadan” oraz roku. W 2024 roku ramadan zacznie się w niedzielę 10 marca i potrwa aż do 9 kwietnia.

Czy jako podróżnik muszę pościć? O czym pamiętać podczas ramadanu?

Podróżujący do krajów muzułmańskich podczas Ramadanu nie są zobowiązani do poświęcenia się postowi. Jednak warto pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują przepisy zabraniające spożywania posiłków w miejscach publicznych w ciągu dnia. Dlatego warto zapoznać się z lokalnymi przepisami i szanować miejscowe zwyczaje.

Muzułmanka na dziedzińcu meczetu
Jakie popularne wśród turystów kraje obchodzą ramadan? Na liście krajów popularnych wśród kierunków urlop znjadziemy:
• Egipt
• Katar
• Maroko
• Malediwy
• Indie
• Indonezja (Bali)
• Tunezja
• Turcja
• Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj) pat138241/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Wiele miejsc może zmieniać godziny otwarcia i zamknięcia w czasie Ramadanu, aby umożliwić przerwanie postu podczas iftar, czyli wieczornego posiłku. Restauracje często otwierają się dopiero w południe, aby przygotować się do iftar, ale w niektórych krajach restauracje są otwarte w ciągu dnia. Więcej informacji można uzyskać w hotelu lub lokalnej agencji turystycznej.

Jak zachować wrażliwość kulturową podczas podróży w czasie Ramadanu?

Podróżując w czasie Ramadanu, należy okazywać szacunek dla miejscowych tradycji i wstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia w obecności osób poszczących. Ważne jest również odpowiednie ubranie się, zgodnie z miejscowymi normami dotyczącymi skromności.

Warto także pozdrowić miejscowych używając zwrotów takich jak:

  • „Ramadan Mubarak” - oznacza to „błogosławiony ramadan”
  • „Ramadan Kareem” - oznacza to dosłownie „szczodry ramadan”

Jeśli masz ochotę na wyjątkowe doświadczenie, możesz spróbować pościć przez jeden dzień i uczestniczyć w lokalnych zwyczajach związanych z iftarem. W niektórych krajach odbywają się zbiorowe iftary na ulicach, gdzie każdy jest mile widziany. Jest to doskonała okazja do integracji z miejscową społecznością i doświadczenia kultury Ramadanu na własnej skórze.

Podróżowanie do krajów muzułmańskich podczas Ramadanu może być niezwykłym i pouczającym doświadczeniem. Ważne jest jednak przestrzeganie miejscowych zwyczajów i tradycji, aby podróż przebiegła w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Zobacz też: To najbardziej wyjątkowe hotele na świecie. Tutaj odpoczniesz w jaskini lub w otoczeniu żyraf

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: lonelyplanet.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży