Region pełen tajemnic, przyrody i historii. Odkrywamy Bory Dolnośląskie

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Bory Dolnośląskie - to region pełen tajemnic, przyrody i historii. Malownicze tereny rozciągające się na obszarze dwóch województw, dolnośląskiego i lubuskiego, kryją w sobie mnóstwo fascynujących atrakcji.

Przyroda w Borach Dolnośląskich

Kiedy myślimy o polskich kompleksach leśnych, często naszym umysłem przewijają się Puszcza Białowieska czy Puszcza Augustowska. Jednak jednym z największych i najbardziej fascynujących obszarów przyrodniczych w Polsce są Bory Dolnośląskie. To malowniczy region, który warto poznać bliżej.

Czerna Wielka, Bory Dolnośląskie
Jeśli jesteś miłośnikiem dzikiej natury i fascynuje Cię historia, Bory Dolnośląskie to miejsce, które musisz odwiedzić. To malowniczy region położony na obszarze dwóch województw – dolnośląskiego i lubuskiego, który kryje wiele fascynujących tajemnic.


CC BY-SA 3.0Pa3Widzi/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Bory Dolnośląskie to obszar o powierzchni około 165 000 ha, rozciągający się na terenie dwóch województw: dolnośląskiego i lubuskiego. To jedno z największych zwartych obszarów leśnych w Polsce. Charakteryzują się głównie obecnością sosny, ale można tu znaleźć także odmiany dębu, buku i innych drzew liściastych.

Ten płaski krajobraz urozmaicają wzniesienia, z których najwyższe to Czartowska Góra o wysokości 247 m n.p.m. Działają tu meandrujące doliny rzeczne, takie jak Nysa Łużycka, Kwisa czy Bóbr, a także starorzecza i liczne śródleśne stawy. Nie brak tu również niewielkich pustyń, wydm śródlądowych i torfowisk.

Bory Dolnośląskie słyną z obfitości grzybów i jagód. To także miejsce, w którym można spotkać wiele gatunków ptaków drapieżnych, takich jak bielik, jastrząb czy kania czarna. Ponadto coraz częściej na tych terenach można napotkać wilki, co stanowi fascynujący element przyrodniczy.

Atrakcje Borów Dolnośląskich

Bory Dolnośląskie to nie tylko przyroda, ale także fascynująca historia i kultura. Obszar ten jest miejscem wielowiekowego przenikania się kultury łużyckiej i śląskiej. Świadczy o tym mnóstwo obiektów architektury i budownictwa, począwszy od prehistorycznych grodzisk, a skończywszy na okazjonalnych konstrukcjach technicznych. Najważniejsze z nich można podziwiać w miejscowościach takich jak Bolesławiec, Kliczków i Zgorzelec.

Jeśli przybędziesz do Borów Dolnośląskich, nie zapomnij odwiedzić niektórych z ich najciekawszych atrakcji.
Atrakcje w Borach Dolnośląskich:

  • Pustynia Kozłowska: To obszar odkrytych, piaszczystych wydm położony ok. 17 km na południowy wschód od Szprotawy. Pustynia ta wykształciła się w wyniku działalności radzieckiego poligonu wojskowego, który działał do 1992 roku.
  • Zamek Kliczków: Zamek ten, pochodzący prawdopodobnie z 1297 roku, stanowi imponujący przykład historii i architektury. Dziś działa tu hotel „Folwark Książęcy przy Zamku Kliczków,” oferujący nie tylko luksusowe zakwaterowanie, ale także urok otaczającej przyrody.
  • Muzeum Ziemi Szprotawskiej: To fascynujące miejsce, w którym możesz odkryć historię regionu. Znajduje się w zabytkowej Bramie Żagańskiej w Szprotawie i mieści liczne cenne eksponaty.
  • Stawy Bobrowickie: Położone w północnej części Borów, stanowią ważny obszar ekologiczny. To miejsce lęgów i bytowania wielu gatunków ptaków wodnych, a także łowisko bielika.

Bory Dolnośląskie to fascynujący region, który łączy w sobie piękną przyrodę z bogatą historią i kulturą. To doskonałe miejsce na wycieczki odkrywcze, gdzie możesz poznać tajemnice przyrody i dziedzictwo kulturowe tego regionu. Przyjedź i daj się oczarować jego urodą i historią!

Jeśli jesteś miłośnikiem dzikiej natury i fascynuje Cię historia, Bory Dolnośląskie to miejsce, które musisz odwiedzić. To malowniczy region położony na obszarze dwóch województw – dolnośląskiego i lubuskiego, który kryje wiele fascynujących tajemnic.CC BY-SA 3.0

Region pełen tajemnic, przyrody i historii. Odkrywamy Bory D...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży