Roznoszą choroby, przenoszą pasożyty. Śmiertelne niebezpieczeństwo na wakacjach, które ledwo dostrzeżesz gołym okiem

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 2.0Marzą ci się wakacje w najodleglejszych zakątkach świata, a może wybierasz się nad Morze Śródziemne? Oto niebezpieczne gatunki owadów, na które musisz uważać podczas wypoczynku.
CC BY-SA 2.0Marzą ci się wakacje w najodleglejszych zakątkach świata, a może wybierasz się nad Morze Śródziemne? Oto niebezpieczne gatunki owadów, na które musisz uważać podczas wypoczynku. Flickr.com / JJ Harrison / CC BY-SA 2.0
Podczas planowania podróży zazwyczaj patrzymy na wszystko przez różowe okulary i niekoniecznie myślimy czyhających na nas zagrożeniach. Aby nie zepsuć sobie wyczekiwanego urlopu, warto być przygotowanym na różne ewentualności i wiedzieć, czego unikać. Oto owady, na które trzeba uważać na wakacjach – mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Niektóre z nich można spotkać także w Europie!

Spis treści

Najniebezpieczniejsze owady, które można spotkać podczas wakacji

Wybierając się w podróż za granicę raczej nie zakładamy, że coś pójdzie niezgodnie z planem. Mimo ostrzeżeń, wielu turystów nadal bagatelizuje pewne kwestie, unikając odpowiednich szczepień czy zakupu ubezpieczenia. To dość lekkomyślne podejście podczas wyjazdu niektórym przysporzy wielu problemów – część z nich może być spowodowana bliskim spotkaniem z... niepozornymi insektami. Poniżej znajdziecie listę owadów, na które powinniście uważać na wakacjach. Niektóre z nich występują także w lubianych kierunkach europejskich, przenosząc pasożyty wywołujące groźne dla życia choroby, m.in.:

  • chorobę Chagasa,
  • gorączkę zachodniego Nilu,
  • malarię
  • i inne.
od 16 lat

Wybierasz się w podróż? Uważaj na te choroby

Niemal wszyscy kojarzymy opowieści znajomych, którzy z grozą wspominają swoje doświadczenia z „zemstą faraona", podstępnie atakującą tych z wrażliwym żołądkiem. Okazuje się, że nie jest to jedyna dolegliwość, na którą należy uważać podczas wakacyjnego wyjazdu. Niekiedy patogeny kryją się też w basenach, a nawet hotelowych pokojach!

Hotele zobowiązane są do przestrzegania określonych wytycznych higieniczno-sanitarnych. Niestety zdarza się, że przepisy te są łamane, a goście są w związku z tym narażeni na różnego rodzaju infekcje związane z rozprzestrzenianiem się patogenów w kuchniach, sanitariatach i pokojach. Za część chorób odpowiedzialni są inni goście, którzy nie trzymają się zasad higieny, przyczyniając się do roznoszenia groźnych dla zdrowia drobnoustrojów – wyjaśnia Marta Siesicka-Osiak z portalu Strona Zdrowia.

O tym, jak się przed nimi strzec, przeczytacie w poniższym artykule:
Czym można zarazić się w hotelu? Te choroby możesz przywieźć jako niechciane „pamiątki” z wakacji. Na to trzeba uważać, aby nie zachorować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży