MKTG IPT - pasek artykułowy

Serbska restauracja, w której Polacy jedzą za darmo. „Rachunek opłacił Ludwik Hirszfeld już 100 lat temu”. Ta historia wzruszy was do łez!

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Jest takie miejsce w Serbii, gdzie możecie zjeść i wypić za darmo, pod warunkiem, że macie dokumenty potwierdzające, że jesteście Polakami. Właściciel restauracji zobowiązał się, że nigdy nie weźmie pieniędzy za posiłek od żadnego Polaka! Jak do tego doszło? Co skłoniło właściciela do przyjęcia takiej polityki? Czy totalny dyskont dla Polaków rzeczywiście działa? Przekonajcie się – historia tego miejsca jest wzruszająca.

Spis treści

Valjevo w Serbii i jego zaskakująca atrakcja tylko dla Polaków

Valjevo to miasteczko w Serbii, położone ok. 100 km na południowy wschód od Belgradu. Przepływa przez nie rzeka Kolubara, możecie tu zwiedzić ładną zabytkową cerkiew i kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew Zmartwychwstania w Valjevie, Serbia
Poznajcie historię Cafe Corner, niepozornej restauracji w serbskim miasteczku Valjevo, gdzie Polacy mogą stołować się bez płacenia. Co skłoniło właściciela do przyjęcia tak niezwykłej polityki? Przekonajcie się - to zaskakująca i poruszająca opowieść! Na zdjęciu: cerkiew w Valjevie. AdamRadosavljevic, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Do atrakcji miasta należy także niepozorna restauracja, która skrywa sekret, odsłaniany tylko przed Polakami: jest darmowa.

Rzadko się zdarza, by cokolwiek było za darmo, a tym bardziej smaczne jedzenie i napitki w malowniczym zakątku Bałkanów. Jednak tak właśnie jest: w restauracji Corner, prowadzonej przez pana Dorde Momica, Polacy obsługiwani są za darmo.

To nie chwyt reklamowy! Niecodzienny fakt potwierdzili przedstawiciele polskiej ambasady w Belgradzie, którzy odwiedzili restaurację i rzeczywiście: po zamówieniu rachunku dowiedzieli się, że został opłacony już ponad 100 lat wcześniej przez Ludwika Hirszfelda.

O co chodzi? Kim był Ludwik Hirszfeld?

Czytaj też: Najsmaczniejsze dania wszystkich stolic Europy: 43 potrawy z 43 miast. Tych dań musicie spróbować w czasie podróży, urlopów i wakacji

Ludwik Hirszfeld reguluje rachunki Polaków w restauracji w Valjevie

Otóż Ludwik Hirszfeld (1884-1954) był znanym polskim bakteriologiem i immunologiem. Choć urodził się w Warszawie, a zmarł we Wrocławiu, był bardzo związany z Serbią, gdzie jeszcze w czasie I wojny światowej uczestniczył w wielkiej akcji zwalczania tyfusu plamistego. Przyczynił się też do organizowania służby zdrowia na terenie Serbii. Jest do dziś bardzo dobrze wspominany przez Serbów.

Ludwik Hirszfeld (1884-1954), polski biolog i immunolog, w czasie I wojny światowej zwalczał epidemię tyfusu w Serbii.
Ludwik Hirszfeld (1884-1954), polski biolog i immunolog, w czasie I wojny światowej zwalczał epidemię tyfusu w Serbii. Autor nieznany, NAC, CC0

Kiedy o jego historii i dokonaniach dowiedział się Dorde Momić, postanowił w jakiś sposób odwdzięczyć się Hirszfeldowi za wszystko, co zrobił dla Serbów. Restaurator postanowił nigdy nie wziąć pieniędzy za posiłek od Polaków, kiedy jacyś pojawią się w jego lokalu.

Pan Momić słowa dotrzymuje. Dziś o jego oryginalnym zobowiązaniu wie coraz więcej osób i kto wie, może przyczyni się ono do spopularyzowania Valjeva wśród polskich turystów.

Zobaczcie na zdjęciach opublikowanych na Facebooku, jak wygląda restauracja w Valjevie, w której Polacy mogą stołować się za darmo:

Obejrzycie też krótki film dokumentalny o ludwiku Hirszfeldzie i jego osiągnięciach:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży