Spis treści
Jeżowiec – jak wygląda i czym właściwie jest?
Jeżowce to w rzeczywistości grupa zwierząt morskich, charakteryzujących się kulistym kształtem oraz ciałem pokrytym kolcami – to właśnie ten element budowy tych niezwykłych stworzeń budzi grozę wśród plażowiczów. Wapienne igły o różnej grubości i długości z łatwością przebijają skórę, a niektóre gatunki posiadają specjalny narząd, który służy do wprowadzania groźnego dla zdrowia jadu.
Jeżowce mogą mieć różne kolory, a ich rozmiary wahają się od kilku milimetrów do nawet 35 centymetrów. Co ciekawe, występowanie jeżowców świadczy o dużym poziomie czystości wody.
Gdzie można spotkać jeżowce?
Jeżowce zamieszkują morza na całym świecie, choć najwięcej gatunków występuje w strefach subtropikalnej i tropikalnej. Możesz spotkać je więc podczas nadmorskich wakacji niemal w każdym zakątku planety, także w popularnych lokalizacjach takich Grecja czy Chorwacja.
Jeżowce w Chorwacji
Chorwacja jest domem dla ok. 20 gatunków jeżowców. Najliczniejszym z nich jest jeżowiec skalny. Jego ciało jest zazwyczaj ciemne, pokryte długimi igłami. Zwierzę chowa się w szczelinach skalnych, zazwyczaj niedaleko brzegu.
Jeżowce w Grecji
W Grecji także nietrudno o spotkanie z jeżowcami – te, podobnie jak ich chorwaccy krewni, preferują wypoczynek wśród skał i kamieni.
– Oczywiście, w Grecji można spotkać jeżowce. Byłam tam 2 razy i widziałam ich naprawdę sporo, były chyba na każdym kąpielisku. Jeżowce można znaleźć wśród skał i kamieni, których w greckim morzu jest całkiem sporo. Polecam zabrać ze sobą buty do wody, bo nadepnięcie na jeżowca nie należy do przyjemności – radziła na jednym z forów użytkowniczka Caravaggianossa.
Ukłucie jeżowca. Z czym wiąże się nadepnięcie na jeżowca?
Większość gatunków jeżowców w Chorwacji czy Grecji nie jest jadowita, jednak zawsze warto mieć się na baczności. Już samo nadepnięcie na jeżowca (nawet tego, który nie ma w sobie toksyn) jest niezwykle bolesne. Jak postępować w przypadku ukłucia jeżowca?
- Kolce ostrożnie usuń ze skóry i upewnij się, że nawet najmniejszy kawałek nie pozostał wewnątrz rany.
- Ranę zdezynfekuj i opatrz.
- Obserwuj czy rana goi się prawidłowo.
Jeżeli zaobserwujesz objawy takie jak:
- trudności z oddychaniem,
- drgawki,
- utrata przytomności,
- bóle mięśni,
- wysypka,
koniecznie udaj się do najbliższej placówki medycznej i pamiętaj, by zabrać ze sobą kartę EKUZ.
Pakując się na wakacje, koniecznie zainwestuj więc w buty na jeżowce, które w sezonie letnim kupisz w większości hipermarketów czy w sklepach sportowych.
Zobacz też: Turysto, tych zwierząt strzeż się na wakacjach i urlopie. Spotkanie z nimi grozi śmiercią
Źródła: allans.pl, Crolove.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?