Spis treści
Portugalskie plaże opanowane przez jadowite meduzy
Niebezpieczne stworzenia pojawiły się na portugalskich plażach w Algarve. Meduzy z gatunku Rhizostoma luteum regularnie pojawiają się na wybrzeżu Portugalii. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) poinformował, że od końca czerwca zgłoszono już ponad 120 przypadków pojawienia się tych meduz na plażach Algarve.
Algarve, popularny region wakacyjny, przyciąga wielu turystów każdego roku. To 200 km wybrzeża z ponad setką pięknych plaż i imponującymi formacjami skalnymi. Jest to również jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie. Niestety, obecnie na plażach Algarve, które są tłumnie odwiedzane przez turystów, coraz częściej pojawiają się meduzy o sporych rozmiarach.
Eksperci ostrzegają, że kontakt z tymi meduzami może być bardzo niebezpieczny. Zarówno żywe, jak i martwe meduzy mogą wywoływać poparzenia skóry oraz silne reakcje alergiczne. Dlatego zdecydowanie nie należy ich dotykać.
Rhizostoma luteum może ważyć ponad 30 kilogramów i przekraczać dwa metry długości. Mają półprzezroczyste, białe zabarwienie. "Jest to meduza o dużych rozmiarach, której dzwon może osiągnąć 60 centymetrów średnicy" - informuje IPMA.
W przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą należy zastosować okłady z lodu przez około 15 minut, po umyciu i oczyszczeniu dotkniętego obszaru wodą morską.
Popularna hiszpańska wyspa została opanowana przez jadowite meduzy
Na Ibizie pojawiła się duża liczba tych niebezpiecznych zwierząt. Plaże tej popularnej wśród turystów wyspy zostały opanowane przez jadowite meduzy. Niebezpieczne Pelagia noctiluca, znane również jako meduzy świecące, zostały wyrzucone na plaże Ibizy przez wody otaczającego ją morza. Bliski kontakt z tym gatunkiem może prowadzić do poważnych oparzeń, które pozostawiają trwałe blizny.
Kontakt z jadowitą meduzą jest niezwykle bolesny. Najlepszą ochroną przed ukąszeniem jest stosowanie kremów z filtrem, które zapobiegają wnikaniu jadu w skórę.
Meduzy świecące występują w różnych kolorach, takich jak różowy, fioletowy i żółtozłoty. Nazwa Pelagia noctiluca została nadana temu gatunkowi ze względu na jego zdolność do świecenia dzięki bioluminescencji, czyli zjawisku wynikającemu z przemian chemicznych w organizmach tych meduz.
Kontakt z meduzą Pelagia noctiluca może powodować:
- pieczenie,
- czerwoną wysypkę,
- poważny stan zapalny skóry
Aplikacja pomaga ostrzegać turystów przed meduzami
Turyści mają jednak do dyspozycji aplikację o nazwie Medusas Ibiza, która ostrzega przed niebezpiecznymi zwierzętami. Władze udostępniają tam komunikaty informujące, które zatoki i plaże lepiej omijać ze względu na dużą liczbę Pelagia noctiluca.
Pojawianie się meduz na plażach Ibizy zaczęło się nasilać kilka lat temu. Dawniej występowały one raz na 12 lat, jednak obecnie można je spotkać praktycznie co roku. Korzystne warunki pogodowe, takie jak łagodna pogoda, niewielkie opady deszczu i wysokie temperatury powietrza, sprzyjają obecności tych zwierząt. Na portugalskim wybrzeżu dotychczas meduzy były widywane sporadycznie i głównie jesienią. Biolodzy twierdzą, że pojawienie się ich teraz może być efektem ocieplania się wody.
Dla turystów odwiedzających Portugalię i Hiszpanię ważne jest zachowanie ostrożności i unikanie bezpośredniego kontaktu z meduzami. Należy przestrzegać zaleceń i wskazówek lokalnych władz oraz służb ratowniczych. W razie poparzenia skóry warto skonsultować się z personelem medycznym.
Zobacz też:Chmury dymu i lawa. Wybuchł wulkan w pobliżu stolicy Islandii
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?