Spis treści
Na te stworzenia uważaj podczas urlopu
Najpiękniejsze zakątki świata zamieszkiwane są przez niezwykłe gatunki zwierząt – niektóre z nich, choć fascynujące, potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Wielu nieprzyjemnych spotkań z przedstawicielami niżej wymienionych gatunków można uniknąć – najpierw trzeba jednak zdawać sobie sprawę z istnienia zagrożenia. Sprawdziliśmy, jakie gatunki w popularnych wakacyjnych lokalizacjach należy omijać szerokim łukiem – zobaczcie sami.
Pamiętajcie, że czasem nawet najlepiej przygotowanym może przytrafić się coś złego. Przed rozpoczęciem urlopu polecamy więc zapisane w telefonie najważniejszych numerów alarmowych w kraju waszego pobytu, a także sprawdzenie, gdzie znajduje się najbliższa placówka medyczna.
Większość ukąszeń i użądleń zwierząt morskich nie zagraża życiu, a te drobne można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty i podstawowej pierwszej pomocy. Jeżeli uszkodzenie wydaje się być poważne, udajmy się po pomoc medyczną. W przypadku wystąpienia objawów takich jak trudności w oddychaniu lub połykaniu, ból w klatce piersiowej lub paraliż, natychmiast wezwij pomoc medyczną – informuje Gabriela Fedyk z serwisu stronaZDROWIA.pl.
Ryby z rodziny ostroszowatych
Podczas wypoczynku nad Atlantykiem, Morzem Czarnym czy Morzem Śródziemnym lepiej uważać na ostroszowate, które zakopują się w piasku na dnie zbiornika wodnego. Na te ryby (ostrosz drakon, ostrosz wipera) często mogą natknąć się wczasowicze m.in. w Chorwacji, Grecji czy we Włoszech. Zwierzęta posiadają kolce i jad. Część ciała ukłuta przez ostrosza może być opuchnięta, niekiedy pojawiają się: gorączka, dreszcze, duszności oraz wymioty.
Jadowity skorpion na terenie Europy?
Podczas wakacji w rejonie basenu Morza Śródziemnego (południowa część Europy i północna część Afryki) warto uważać, by na swojej drodze nie spotkać skorpiona z gatunku Buthus occitanus. Łatwo rozpoznać go po barwie, ma bowiem żółtawy kolor. W dzień ukrywa się pod kamieniami w gorących i suchych miejscach. Ukąszeni przez zwierzę są opuchnięci, odczuwają osłabienie, świąd i nadmiernie się pocą.
Na to zwierzę uważaj w Portugalii
Żeglarz portugalski, nazywany przez niektórych meduzą, w rzeczywistości jest gatunkiem rurkopława – można poznać go po charakterystycznym pęcherzu, który unosi się na powierzchni wody. To jedno z najniebezpieczniejszych stworzeń w europejskich wodach – poparzenia i jad są niesamowicie groźne dla człowieka – mogą powodować m.in. niewydolność oddechową, zaburzenia układów: nerwowego, mięśniowo-szkieletowego czy pokarmowego, zapaść, a nawet śmierć.
Trujące ślimaki w Egipcie
Egipt to jeden z ulubionych kierunków fanów nurkowania. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie kontakt z jednym z występujących tam gatunków ślimaka. Stożek tekstylny ma piękną, kolorową muszlę, ale pod żadnym pozorem nie należy go dotykać! Mięczak wytwarza niesamowicie silną neurotoksynę – kontakt z tą substancją grozi paraliżem i śmiercią.
Ostatnio wiele tych ślimaków pojawiło się także na plażach w popularnym egipskim kurorcie – Hurghadzie. Podczas wypoczynku w tym kraju warto więc pamiętać, by przestrzec przed nimi także bawiące się nad brzegiem dzieci.
Niebezpieczne węże w Europie
Podczas wędrówek niektórymi ścieżkami m.in. we Włoszech, Szwajcarii czy Francji trzeba uważać na żmije żebrowane oraz węże z gatunku malpolon – ich jad nie jest co prawda śmiertelny (niektórzy porównują je do jadu żmii zygzakowatej) , jednak ukąszenie przez takiego gada nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem.
Źródła: Zest Car Rental, hurghada24.pl