Szybsza odprawa na lotnisku? To możliwe dzięki kontroli biometrycznej. Na czym polega i kto może skorzystać?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Szybsze i samodzielne odprawy na lotniskach są możliwe. Sprawdzamy jak korzystać z bramek do automatycznej odprawy granicznej.
Szybsze i samodzielne odprawy na lotniskach są możliwe. Sprawdzamy jak korzystać z bramek do automatycznej odprawy granicznej. mudkung/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Szybsza odprawa na lotniskach? To możliwe dzięki kontroli biometrycznej i systemowi Automatycznej Odprawy Granicznej, czyli bramkom wykorzystywanym do samodzielnej odprawy pasażerów. Sprawdzamy, jak podejść do takiej odprawy i kto może z niej skorzystać.

Spis treści

Automatyczna Odprawa Graniczna – co to jest?

Automatyczna Odprawa Graniczna to nowoczesny system, który znacznie ułatwia i przyspiesza proces odprawy na lotnisku. Bramki do automatycznej odprawy granicznej umożliwiają pasażerom samodzielną odprawę, bez potrzeby korzystania z usług pracowników lotniska. To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność.

Bramki automatycznej odprawy granicznej (ang. Automated Border Control) to nowoczesne biometryczne bramki, które wykorzystywane są do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen, co znacząco skraca czas odprawy i przepustowość lotniczych przejść granicznych. To prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika – czytamy na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej w Polsce.

Dzięki kontroli biometrycznej i bramkom do samodzielnej odprawy możemy w prosty sposób uniknąć długich kolejek na lotniskach.
Dzięki kontroli biometrycznej i bramkom do samodzielnej odprawy możemy w prosty sposób uniknąć długich kolejek na lotniskach. buurserstraat386/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Dzięki tym bramkom pasażerowie mogą w prosty sposób przejść przez procedury graniczne. Wystarczy, że posiadają ważny paszport biometryczny oraz bilet lotniczy. Na lotnisku należy znaleźć odpowiednią bramkę, która jest oznaczona specjalnymi znakami. Automatyczna Odprawa Graniczna to nie tylko szybsze, ale również bardziej komfortowe rozwiązanie dla pasażerów. Nie trzeba już stać w długiej kolejce do okienka z urzędnikiem, a sam proces odprawy jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Na jakich lotniskach są bramki ABC? Kto może skorzystać?

W Polsce takie bramki są dostępne na sześciu lotniskach: w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Obecnie bramki ABC znajdują się w sześciu lotniczych przejściach granicznych:

 • Gdańsk-Rębiechowo,
 • Kraków-Balice,
 • Poznań-Ławica,
 • Warszawa-Modlin,
 • Warszawa-Okęcie,
 • Wrocław-Strachowice

Oczywiście nie wszyscy pasażerowie mogą skorzystać z bramek do automatycznej odprawy granicznej. Z ułatwionej kontrolą biometryczną odprawy mogą skorzystać obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywatele europejskiego obszaru gospodarczego i Szwajcarii. Dodatkowe wymagania to ukończenie 18. roku życia, wzrost od 120 do 220 cm oraz posiadanie paszportu lub dowodu biometrycznego (dowód biometryczny dotyczy tylko obywateli Rzeczpospolitej Polskiej).

Jak skorzystać z odprawy biometrycznej? Instrukcja krok po kroku

Ułatwiona kontrolą biometryczną samodzielna odprawa jest prosta i intuicyjna. Bramki automatycznej odprawy granicznej pomagają rozładować kolejki na lotniskach. Całość procesu zamyka się w 5 krokach przedstawionych i opisanych poniżej:

Odprawa w bramce ABC krok po kroku:

 1. Przygotuj dokument (bez żadnego etui) i podejdź do bramki. Jeśli w górnej części bramki widnieje zielona strzałka, oznacza to, że pasażer może przystąpić do kontroli.
 2. Przyłóż paszport do czytnika stroną ze zdjęciem; w przypadku dowodu osobistego – rewersem. Po kilku sekundach na ekranie pojawi się strzałka, a drzwi bramki zostaną otwarte.
 3. Wejdź do środka i stanąć w wyznaczonym miejscu, oznaczonym ilustracją niebieskich stóp. Jeśli pasażer nosi okulary lub nakrycie głowy – powinien je zdjąć. Ważne, by skierować wzrok centralnie na skaner.
 4. Poczekaj do momentu zakończenia weryfikacji danych w systemach i bazach teleinformatycznych.
 5. Po otwarciu drzwi bramki przejdź dalej i kontynuuj podróż.

W czasie, gdy na lotniskach zawsze panuje duże natężenie ruchu, bramki do automatycznej odprawy granicznej to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i zminimalizowanie stresu związanego z przemieszczaniem się. Dlatego, jeśli tylko masz możliwość, skorzystaj z takiej formy odprawy na lotnisku i ciesz się szybszym i bardziej komfortowym przelotem.

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży