Spis treści
Time Gates, czyli niesamowite podziemia w Jeleniej Górze
Położona na Dolnym Śląsku Jelenia Góra skrywa pod powierzchnią Wzgórza Kościuszki prawdziwy labirynt.
Podziemne korytarze, mające łączną długość ok. 4 kilometrów i powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych powstały w latach 1852-1853. Ich początkową funkcją było przechowywanie alkoholu - w szczególności wina i piwa - dla jednej z restauracji. W 1945 roku te winne piwnice diametralnie zmieniły swą funkcję, rozbudowano je i stały się schronem przeciwlotniczym dla blisko 6 tysięcy mieszkańców.
Po zakończeniu wojny podziemne korytarze służyły jako magazyny Centrali Rybnej, dyskoteka, by w końcu stać się Bramami Czasu - Time Gates.
Odpowiednie ubrania na wycieczkę!
Time Gates - tajemnicze Bramy Czasu, ukryte głęboko pod ziemią
Powstanie Bram Czasu w Jeleniej Górze poprzedziło kilka lat przygotowań i półroczny remont. Wreszcie, tajemnicze korytarze zagospodarowano tak, by przedstawiały ponad 300 lat historii Jeleniej Góry i Dolnego Śląska.
Spośród 4 kilometrów korytarzy, do zwiedzania udostępniono gościom 1200 metrów podziemi - na każdym kroku odwiedzających czekają ciekawostki, o których opowiada wykwalifikowany przewodnik.
I tak, goście udając się na wycieczkę w czasie i przestrzeni, oglądają wspaniały multimedialny spektakl uderzający w zmysły wzroku i słuchu: przechodzą przez pierwszą bramę - cewkę Tesli (transformator autorstwa Nikoli Tesli, wytwarzający wysokie napięcie). Za jej wrotami czekają ich długie, tematycznie urządzone korytarze, skrywające historyczne tajemnice Jeleniej Góry i Karkonoszy.
Trasa obejmuje 5 bram - główną, która jest wspomnianą cewką Tesli, drugą - pociąg pancerny, bocznicę i skrzynie ze sztabkami złota, dwie kolejne, które są rozwidleniem i wreszcie piątą, znajdującą się w długim tunelu. Przechodząc przez kolejne bramy, można spotkać m.in. Liczyrzepę - Ducha Gór, strażnika legend Karkonoszy, a także żołnierzy Napoleona, czy przenieść się do świata zielarek i II wojny światowej. Zwiedzający poznają tam dzieje całego Dolnego Śląska - od Zamku Czocha, czyli wojennej Twierdzy Szyfrów po kopalnie uranu skrywające tajemnice radzieckiego programu atomowego z lat 50-tych XX w. Na końcu przewodnik prowadzi wycieczkę aż na wschód Sudetów - do Kopalni Uranu w Kletnie.
Na terenie obiektu w każdy weekend odbywa się też Pokaz Szalonego Naukowca, który przeprowadza na oczach widowni eksperymenty chemiczne. Wywody uczonego mają ogromną wartość edukacyjną - w końcu nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się przez zabawę i obserwację! Time Gates oferuje również szereg innych atrakcji, np. organizację urodzin, nocne zwiedzanie czy zwiedzanie miasta i okolicy z przewodnikiem.

Przydatne informacje dla zwiedzających Time Gates
Lokalizacja
Bramy Czasu zlokalizowane są w Jeleniej Górze, przy ul. Chełmońskiego 3.
Godziny otwarcia
Atrakcja Time Gates jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach 10:00-17:00.
Warto pamiętać, że spacer podziemnymi korytarzami jest możliwy tylko pod opieką przewodnika, którego zapewniają organizatorzy. Godziny, w których grupy wraz z przewodnikiem rozpoczynają zwiedzanie to: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 i 16:30.
Uwagi dla zwiedzających
Wewnątrz korytarzy panuje chłód - temperatura to ok. 7°C. Na czas zwiedzania warto mieć na sobie ciepłą odzież.
Cewka Tesli przechodzi obecnie prace serwisowe, w związku z czym pokazy są wstrzymane do odwołania. Mimo wszystko, będąc w okolicach Jeleniej Góry warto odwiedzić to miejsce i poznać historię miasta, którą przedstawiono w podziemnych korytarzach w bardzo ciekawy i przystępny sposób.
Spakuj się na podróż!
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?