To polskie miasto ma... własny język! Wyjątkowe miejsce, które warto zwiedzić podczas podróży po kraju

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Różnorodność Polski nieustannie zadziwia – stwierdzenie to potwierdzają nie tylko rozmaite krajobrazy, ale też istnienie jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie woj. śląskiego. Niewielkie miasto położone niedaleko Bielska-Białej ma... własny język! Warto zwiedzić je podczas urlopu, by poznać ciekawą kulturę mieszkańców tej malowniczej miejscowości.

Spis treści

Wilamowice – miasto w Polsce, które ma... własny język

Ten piękny kościół to perła Wilamowic
Kościół Przenajświętszej Trójcy został wzniesiony ok. 1300 roku. Robert Wygoda / iStock / Getty Images Plus

Na terenie województwa śląskiego mieści się jedno z najciekawszych miast w Polsce. Choć niewielkie, nie brak w nim historycznego i kulturalnego bogactwa. „Żywym" dowodem na jego istnienie jest mowa, której nie zrozumieją inni Polacy – część mieszkańców Wilamowic posługuje się zupełnie odrębnym językiem wilamowskim. Do czasów II wojny światowej był on powszechnie znany na tych terenach. Okres powojenny nie sprzyjał nauczaniu młodszego pokolenia regionalnej mowy, co poskutkowało jej niemalże całkowitym wymarciem. Na szczęście, obecnie podejmowane są próby rewitalizacji dialektu – uczniowie mogą uczyć się go także w szkołach.

Powitanie na tablicy zapisano w dwóch językach – polskim i wilamowskim
CC BY-SA 4.0

Już na samym początku turyści mogą zobaczyć, jak ważna dla mieszkańców miasta jest ich mowa. Wikipedia.org / Kamil Czaiński / CC BY-SA 4.0

Wilamowianie są dumni ze swojej wyjątkowości, co podkreślają już na samym wjeździe do miasta. Na tablicy usytuowanej przy drodze widnieją zwroty powitalne napisane w dwóch językach – polskim i wilamowskim. Podobnie jest także w przypadku innych oznaczeń. Skąd wziął się ten oryginalny język? Chociaż mieszkańcy wskazują na mieszankę korzeni flamandzkich czy szkockich, w rzeczywistości wilamowski najwięcej łączy ze wschodniośrodkowymi dialektami niemieckimi. Zainteresowanym poznaniem tego języka polecamy zapoznanie się z twórczością Floriana Biesika.

Najważniejsze zabytki Wilamowic. Co warto tam zwiedzić?

To wyjątkowe miasto zasługuje na odwiedziny nie tylko z powodu istnienia j. wilamowskiego – tamtejsza zabytkowa zabudowa otoczona jest pięknymi terenami woj. śląskiego, co tworzy niezapomniany krajobraz. Które miejsca warto zwiedzić tam podczas wycieczki?

  • Kościół Przenajświętszej Trójcy
  • Ratusz z 1869 roku
  • Zabytkowe kamienice
  • Zachwycające domy drewniane
  • kamienny krzyż z figurą Chrystusa z 1839 roku

Gdzie leżą Wilamowice? Mapa

Wilamowice to miasto położone w woj. śląskim, niedaleko Bielska-Białej. Położone na pograniczu Pogórza Śląskiego i Kotliny Oświęcimskiej, oczarowują krajobrazami i niepowtarzalną atmosferą.

Zobacz też: Jawornik: opuszczona wieś na pograniczu Beskidu i Bieszczad. Mrożące krew w żyłach pochówki i inne tajemnicze zwyczaje przerażają do dziś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży