Chorzów na weekend: Muzeum Hutnictwa to królestwo żelaza i prawdziwy hit na Śląsku. Podajemy ceny biletów i godziny otwarcia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Chorzów to miasto, które od zawsze słynęło z dobrze rozwiniętego przemysłu metalurgicznego. To właśnie z tego powodu w mieście otwarto Muzeum Hutnictwa, które funkcjonuje już od ponad 100 dni. Zwiedzający, chcąc poznać dzieje chorzowskiego hutnictwa tłumnie przybywali do placówki. Zobaczcie, jakie wystawy można obejrzeć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ile kosztują bilety wstępu i co goście będą mogli zobaczyć tam w najbliższym czasie.
Chorzów to miasto, które od zawsze słynęło z dobrze rozwiniętego przemysłu metalurgicznego. To właśnie z tego powodu w mieście otwarto Muzeum Hutnictwa, które funkcjonuje już od ponad 100 dni. Zwiedzający, chcąc poznać dzieje chorzowskiego hutnictwa tłumnie przybywali do placówki. Zobaczcie, jakie wystawy można obejrzeć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ile kosztują bilety wstępu i co goście będą mogli zobaczyć tam w najbliższym czasie. T. Zakrzewski / Muzeum Hutnictwa w Chorzowie / Materiały prasowe
Co warto zobaczyć w Chorzowie? To miasto, które od zawsze słynęło z dobrze rozwiniętego przemysłu metalurgicznego. To właśnie z tego powodu w mieście otwarto Muzeum Hutnictwa. Zwiedzający, chcąc poznać dzieje chorzowskiego hutnictwa tłumnie przybywają do placówki. Zobaczcie, jakie wystawy można obejrzeć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ile kosztują bilety wstępu i co można tam zobaczyć.

Spis treści

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie - tu przeszłość miesza się z przyszłością

Historia Chorzowa od dawna wiąże się z przemysłem hutniczym. Na terenie miasta funkcjonowały miejsca, w których przerabiano metale - znana wszystkim huta Królewska czy huta Batory. Właśnie z tego powodu zdecydowano się na utworzenie nowoczesnego muzeum, które nie dałoby zapomnieć zwiedzającym o niezwykłej i bogatej historii Chorzowa - Muzeum Hutnictwa.

Wierzę, że opowieść o hutnictwie, którą zaproponowaliśmy publiczności wypełniła istotną lukę w szeroko pojętej ofercie związanej z dziedzictwem kultury przemysłowej. Dziedzictwo hutnicze jest chorzowską specjalnością, a dla wielu z naszych gości stanowi zupełnie nowy temat. Niejeden z nich właśnie tu zaczyna swoją podróż w świat hutniczej pracy i kultury. Cieszę się, że są między nimi również liczne grupy dziecięce – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Patrząc na oceny wystawione przez zwiedzających, można mieć pewność co do jednego - wizyta w świecie hutnictwa to wyjątkowa i interesująca podróż do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie internauci ocenili na 4,7/5 gwiazdek - niemal maksymalną liczbę, jaką można przyznać w wyszukiwarce Google. Warto udać się tam wiosną - muzeum już przygotowuje cały pakiet atrakcji, m.in. otwarcie ogrodu społecznego, uroczyste obchody Dnia Hutnika czy Noc Muzeum.

Wystawy w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum może pochwalić się także nowym Oddziałem Historii Miasta i Regionu, otwartym przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie oferuje zwiedzającym wystawę stałą „Królestwo żelaza”, przy której wyznaczono także trasę edukacyjną dla dzieci. Oprócz stałej ekspozycji, goście muzeum mogą także trafić na ciekawe wystawy czasowe.

 • Wystawa „Królestwo żelaza” - wystawę otwiera zwiedzanie sali „Prologu”, w której można poznać historię chorzowskich hut i innych zakładów przemysłowych działających na terenie miasta. Zwiedzający mają m.in. okazję zobaczyć na własne oczy oryginalne maszyny hutnicze, obejrzeć film opowiadający o tym, jak żelazo wpłynęło na budowę świata, który znamy. Muzeum uchyla także rąbka tajemnicy na temat życia codziennego hutników - tego, jak spędzali wolny czas, gdzie mieszkali, jak bawili się i świętowali.
 • Trasa dla dzieci - specjalnie z myślą o najmłodszych gościach muzeum przygotowało trasę zwiedzania obfitującą w ciekawostki. Podczas zwiedzania dzieci dowiedzą się, co dzieje się we wnętrzu wulkanu, do czego w dzisiejszych czasach potrzebna jest stal, a także ile słoni zmieści się we wnętrzu wielkiego pieca. Godzinna ścieżka warsztatowo-edukacyjna jest pełna zagadek i doświadczeń.
 • Wystawa malarstwa przemysłowego „Mrok i ogień"

Muzeum Hutnictwa - informacje dla zwiedzających

Lokalizacja
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zlokalizowane jest przy ul. Metalowców 4a, natomiast Oddział Historii Miasta i Regionu mieści się przy ul. Powstańców 25.

Godziny Otwarcia
Muzeum Hutnictwa

 • Wtorek - 10:00-18:00
 • Środa - piątek - 9:00-16:00
 • Sobota - 10:00-18:00
 • Niedziela - 13:00-18:00

Oddział Historii Miasta i Regionu

 • Wtorek - 11:00-18:00
 • Środa - piątek - 11:00-16:00
 • Każda trzecia niedziela miesiąca - 13:00-18:00

Wstęp
We wtorki wstęp do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest bezpłatny. W pozostałe dni zwiedzających obowiązuje zakup biletów wstępu, a ich ceny przedstawiają się następująco:

 • Bilet normalny - 17 zł
 • Bilet ulgowy - 12 zł
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i jedno lub dwoje dzieci) - 46 zł
 • Usługa przewodnicka - 110 zł (nieobowiązkowe)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży