IPT - pasek artykułowy

Toruńskie zabytki w garści, na starówce staną makiety słynnych budynków

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
22.03.2022 torun plac podominikanski makieta starego miasta torunia na placu podominikanskim fot. grzegorz olkowski / polska press
22.03.2022 torun plac podominikanski makieta starego miasta torunia na placu podominikanskim fot. grzegorz olkowski / polska press brak
Turyści od 2013 roku korzystają z makiety toruńskiej starówki w ruinach kościoła św. Mikołaja. Teraz kolejne pięć zabytków będzie miało swoje makiety. Miasto ponownie ogłosiło przetarg na ich wykonanie.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

od 16 lat

W 2013 roku w ruinach kościoła św. Mikołaja przy ul. Dominikańskiej odsłonięto dotykową makietę toruńskiej starówki. Do jej wykonania przetopiono ponad 2,5 tony kluczy, które zebrali mieszkańcy całego regionu od listopada 2009 roku. Makietę wykonał toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Polecamy

Makieta, z założenia, ma umożliwić poznanie toruńskiej starówki osobom niewidomym i słabo widzącym oraz poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Stąd na instalacji znalazły się napisy w języku Braille'a. Rzeźba jednak okazała się interesującym punktem na mapie miasta także dla pozostałych turystów czy nawet mieszkańców Torunia. Już niebawem będzie możliwe podziwianie i trzymanie w dłoniach kolejnych toruńskich zabytków.

Starówka: kolejne pięć makiet 3D

Miasto ogłosiło ponownie przetarg na wykonanie makiet z brązu. Odlewy powstaną w ramach projektu „Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Usadowione, na ponad półmetrowych cokołach, makiety staną przy trzech kościołach gotyckich: pw. św. Jakuba Apostoła (Rynek Nowomiejski), pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (ul. Mikołaja Kopernika) oraz pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S. W. Frelichowskiego (ul. Panny Marii 2). Swoje miniatury będą miały także: neogotycki kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Szczepana z początku XX w. (Wały gen. Sikorskiego) oraz Zamek Krzyżacki wraz z Dworem Mieszczańskim na terenie Zespołu Staromiejskiego w Toruniu.

Zabytki zostaną przedstawione w następującej skali:

  • •Kościół pw. św. Jakuba Apostoła - 1:100
  • •Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty - 1:100
  • •Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - 1:100
  • •Kościół pw. św. Szczepana - 1:50
  • •Ruiny Zamku Krzyżackiego wraz Dworem Mieszczańskim - 1:200

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

To kolejne podejście miasta do wyłonienia wykonawcy makiet. W pierwszym przetargu, w październiku 2021 roku, nie udało wyłonić się wykonawcy. Oferty w ramach trwającego przetargu można składać do 30 marca br. do godz. 10:00. Na wykonanie zamówienia wykonawca będzie miał czas do końca kwietnia 2022.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Toruńskie zabytki w garści, na starówce staną makiety słynnych budynków - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży