Ustroń, czyli wyjątkowe uzdrowisko skryte pośród gór. Sanatoria i najważniejsze atrakcje malowniczej perły Śląska

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Zimą Ustroń staje się rajem dla narciarzy i amatorów innych sportów zimowych.
Zimą Ustroń staje się rajem dla narciarzy i amatorów innych sportów zimowych. mariusz_prusaczyk / iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Niewiele jest w Polsce miejsc tak niezwykłych, jak Ustroń – niepozorne uzdrowisko skryte pośród gór. Szanse na to, by nie zakochać się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia, są nikłe… Tereny bogate w czynniki lecznice porasta piękna przyroda, a miłośnicy aktywnego wypoczynku szaleją tam na rowerach lub nartach, w zależności od pory roku. Poznajcie sanatoria i najważniejsze atrakcje Ustronia, malowniczej perły Śląska.

Spis treści

Gdzie leży Ustroń? Mapa i dojazd

Ustroń jest pięknym miastem uzdrowiskowym, zlokalizowanym w woj. śląskim. Wzniesione na stokach Beskidu Śląskiego, graniczy z Czechami oraz czterema polskimi gminami (Brenna, Goleszów, Skoczów, Wisła). Od stolicy regionu – Katowic – miasto dzieli odległość ok. 80 kilometrów. Pozostałe duże miasta kraju położone są od Ustronia w odległości:

 • Warszawa – ok. 376 kilometrów,
 • Łódź – ok. 285 kilometrów,
 • Wrocław – ok. 239 kilometrów,
 • Poznań – ok. 428 kilometrów,
 • Kraków – ok. 148 kilometrów,
 • Gdańsk – ok. 602 kilometry,
 • Szczecin – ok. 714 kilometrów.

Czytaj też: Uzdrowisko na zimę? Dlaczego nie! Mapa wszystkich miejscowości uzdrowiskowych. Gdzie jest największe uzdrowisko w Polsce?

Ustroń: kamery. Widok na różne części miasta

Jak przystało na popularną wśród turystów miejscowość wypoczynkową, Ustroń można podziwiać w czasie rzeczywistym także przez Internet – to możliwe dzięki rozmieszczonym w strategicznych punktach miasta (m.in. w centrum, na stacji narciarskiej czy stoku) kamerom. Ci, którzy nie mają możliwości podziwiania tego pięknego miejsca na żywo mogą skorzystać z tej opcji. Podgląd przydaje się także do obserwacji pogody na stoku (zimą) – w końcu śledzenie sytuacji meteorologicznej w górach to podstawa.

Uzdrowisko Ustroń – sanatoria i czynniki lecznicze

Miasto bogate w solankę i obszerne złoża borowiny szybko stało się jednym z ulubionych kurortów uzdrowiskowych Polaków – leczone są tam przeróżne schorzenia i dolegliwości. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

 • rehabilitację po przebyciu COVID-19,
 • rehabilitację onkologiczną (szczególnie w przypadku nowotworu złośliwego piersi i narządów rodnych),
 • rehabilitację ortopedyczną,
 • rehabilitację kardiologiczną,
 • rehabilitacja pulmonologiczną
 • i inne.

Tamtejsze sanatoria oferują szeroką gamę zabiegów, które korzystnie wpływają na zdrowie – w każdej z placówek leczone są nieco inne dolegliwości:

 1. Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica" – choroby reumatyczne i narządu ruchu, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby neurologiczne i układu oddechowego, cukrzyca, otyłość.
 2. Sanatorium Uzdrowiskowe „Rosomak" – choroby narządu ruchu, onkologiczne, reumatyczne.
 3. Sanatorium Uzdrowiskowe „Narcyz" – choroby układu oddechowego, narządu ruchu, reumatyczne.
 4. Sanatorium Uzdrowiskowe „Kos" – choroby narządu ruchu, reumatyczne, układu oddechowego.

Zobacz także: Sanatorium: wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Co spakować i gdzie jechać? Polskie uzdrowiska, płatności, zasady

Uzdrowisko to idealne miejsce na relaks, detoks i wzmocnienie zdrowia w sezonie grypowym. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia i opisy wszystkich polskich miejscowości uzdrowiskowych. Jest z czego wybierać - sami się przekonajcie!

Uzdrowiska w Polsce: mapa wszystkich miejscowości uzdrowisko...

Ustroń: Polana i kolejka na Czantorię

Polana to malowniczo położone osiedle miasta – zlokalizowana jest bowiem w dolinie Wisły, u podnóża szczytu Wielka Czantoria. Osiedle to jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po Beskidzie Śląskim. Turyści i kuracjusze, których kondycja nie pozwala na długie spacery pod górę, mogą podziwiać panoramę Ustronia z góry dzięki kolejce krzesełkowej „Czantoria”. Jaki jest koszt takiej podróży?

 • Bilet w obie strony (normalny / ulgowy) – 38 zł / 33 zł
 • Bilet w jedną stronę (normalny / ulgowy) – 30 zł / 26 zł
 • Wjazd z rowerem (normalny / ulgowy) – 32 zł / 28 zł
 • Przewóz zwierząt – za darmo

Przejazdy w górę i w dół kolej umożliwia przez cały rok.

Narty w Ustroniu: szczyty i wyciągi

Ustroń jest miejscowością bardzo różnorodną – znajdziemy tam zarówno spokojne sanatoria czy malownicze ścieżki spacerowe, jak i stoki gotowe na szaleństwa w sezonie zimowym. Miasto położone jest w końcu u stóp Wielkiej Czantorii i Równicy, niedaleko wznosi się także Orłowa.

Ośrodki narciarskie w Ustroniu

 • Ośrodek narciarski „Czantoria” – 5 wyciągów
 • Ośrodek narciarski „Duża Palenica” – 1 wyciąg
 • Ośrodek narciarski „Mała Palenica” – 1 wyciąg
 • Ośrodek narciarski „Pod Skalicą” – 1 wyciąg
 • Ośrodek narciarski „Poniwiec” – 1 wyciąg
 • Ośrodek narciarski „Zawodzie” – 1 wyciąg

Najpopularniejszym miejscem na narty jest ośrodek „Czantoria”. Ceny przykładowych karnetów dla narciarzy w sezonie 2022/2023 przedstawiały się następująco:

 • karnet 2-godziny (normalny / ulgowy) – 95 zł / 85 zł
 • karnet dzienny (normalny / ulgowy) – 140 zł / 130 zł
 • karnet 2-dniowy – 220 zł
 • karnet 6-dniowy – 600 zł
 • karnet na cały sezon (normalny / ulgowy) – 1400 zł

Ceny karnetów na rok 2023/2024 nie są jeszcze znane.

Przy zakupie karnetów online, ich ceny są nieco niższe. Kwoty, jakie trzeba zapłacić za narciarską frajdę na stokach Ustronia nie są jednak wygórowane – podobne koszty trzeba ponieść w innych ośrodkach na terenie kraju.

Ustroń: atrakcje dla dzieci i dorosłych. Co warto zwiedzić?

Jeżeli ta turystyczna perła woj. śląskiego jawi wam się aktualnie jako kurort dla seniorów, szybko wyprowadzimy was z błędu – odnajdą się tam nawet najmłodsze dzieci, a każdy opiekun malucha z pewnością zdaje sobie sprawę, jak trudno jest zadowolić tak wymagającego podróżnika. Co warto zwiedzić podczas pobytu w Ustroniu?

Muzeum Ustrońskie

Utworzone w 1986 roku muzeum do dziś chętnie odwiedzają turyści z całej Polski. Już sama jego siedziba jest naprawdę wyjątkowa – kiedyś był to budynek dyrekcji huty Klemens. Dziś można oglądać tam eksponaty związane nie tylko z hutnictwem, ale także przyrządy kuźnicze oraz skansen przemysłowy. Zbiory placówki okazały się na tyle cenne, że w 2006 roku muzeum włączono do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”

Kolejne – tym razem prywatne – muzeum to „Stara Zagroda”. Obiekt tworzą drewniane zabudowania, w których zwiedzający znajdą zbiory etnograficzne i poznają historię regionu. W tym wyjątkowym miejscu turyści mogą także dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądało codzienne życie mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Budynek muzeum w Ustroniu
CC BY-SA 3.0 pl

W tym prywatnym muzeum zwiedzający mogą podziwiać zbiory etnograficzne i poznać historię regionu. Wikipedia.org / Hons084 / CC BY-SA 3.0 pl

Oddział Muzeum „Zbiory Marii Skalickiej"

Pochodząca z Ustronia Maria Skalicka, mimo pracy w katowickich przedsiębiorstwach przemysłu węglowego, szczerze kochała miejsce swojego urodzenia. Przez całe dorosłe życie kolekcjonowała więc wszystko, co związane z Ustroniem, a dzięki jej zbiorom (przekazanym miastu) utworzona została placówka muzealna. Chociaż Maria Skalicka zmarła w 2002 roku, jej cząstka nadal znajduje się w eksponatach prezentowanych na wystawach stałych i czasowych – są to m.in. medale, kopia najstarszej mapy Księstwa Cieszyńskiego, starodruki, żeński strój regionalny, koronkowe czepce i wiele, wiele innych.

Chlebowa Chata w Górkach Małych

Chociaż atrakcja nie znajduje się w Ustroniu, zlokalizowana jest zaledwie 7 kilometrów od centrum miasta. Nawet, jeśli odległość ta byłaby znacznie większa, i tak z czystym sumieniem polecilibyśmy ją w tym zestawieniu – dlaczego? To miejsce pełne tradycji, w którym dzieci i dorośli mogą poznać realia życia na dawnej wsi, nauczyć się m.in. wypieku chleba i podpłomyków czy uczestniczyć w tematycznych warsztatach. Jedynym minusem jest możliwość rezerwacji terminu dla grup od 10 osób, jednak osoby indywidualne także są tam mile widziane – po kontakcie telefonicznym zostaną dołączone do innej grupy.

Podczas zwiedzania Ustronia nie można zapomnieć także o zabytkowym kościele św. Anny oraz malowniczych trasach pieszych i rowerowych.

Atrakcje dla dzieci w Ustroniu i okolicach:

 • Leśny Park Niespodzianek,
 • Górski Park „Równica”,
 • Park Linowy na Równicy,
 • Park Rekreacji i Rozrywki
 • Sale zabaw (m.in. „Figle Migle”, „LoobiTo”, „Figloraj”).

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Ogrody zoologiczne to jedne z ulubionych miejsc dzieci – bez względu na lokalizację, wizyta u „futrzastych przyjaciół” jest w stanie poprawić nastrój nawet maluchom w niezwykle złym humorze. Na terenie Ustronia także znajdziecie tego rodzaju atrakcję. Leśny Park Niespodzianek to schronienie dla wielu gatunków ptaków i ssaków. Jakie zwierzęta macie szansę zobaczyć podczas zwiedzania?

 1. ptaki (np. sowy, sokoły, orły, jastrzębie, kanie),
 2. ssaki (np. żubry, żbiki, dziki, muflony).

Na terenie zoo organizowane są także pokazy lotów sów i sokołów.

Zwiedzanie

Koszt biletu normalnego to 35 zł, natomiast ulgowego – 30 zł. Obiekt jest czynny przez cały rok, jednak godziny jego otwarcia są zależne od miesiąca: od początku kwietnia do końca października ogród można odwiedzać w godzinach 9:00 – 18:00. Z początkiem listopada (aż do końca marca) czas zwiedzania jest skrócony o 3 godziny (10:00 – 16:00).

Ustroń – Równica i park górski

Jedną z bardziej ekstremalnych atrakcji w tym śląskim mieście jest także całoroczny tor saneczkowy o całkowitej długości 600 metrów.

Na terenie parku znajduje się także plac zabaw czy kino 7D.

W odległości około 220 kilometrów od Ustronia znajduje się także czeski kurort Dolni Morava, w którym otwarto niedawno najdłuższy wiszący most świata. Zobaczcie, co zwiedzić tam podczas urlopu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży