Spis treści
Wakacje niczym ferie – pomysł Stowarzyszenia Gmin Górskich RP
Powstałe w listopadzie 2022 roku Stowarzyszenie Gmin Górskich, które tworzą m.in. m.in. Szczyrk, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Karpacz, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko, zaproponowało zmianę terminów wakacji. Letnie dni wolne miałyby przybrać formę podobną do ferii zimowych – labę mieszkańcy poszczególnych województw mieliby zaczynać w różnych terminach, w okresie od 15 czerwca do 15 września. Niestety dla uczniów, w planach nie uwzględniono wydłużenia wolnego, które nadal miałoby trwać, podobnie jak obecnie, ok. 8 tygodni.
Zobacz także: Ferie zimowe 2023 – kiedy są, ile trwają i kiedy się kończą? Najważniejsze informacje i pomysły na zimową wycieczkę
W czym miałoby pomóc takie rozwiązanie?
O swoim pomyśle opowiedział na łamach Gazety Wyborczej burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.
– Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania również w okresie letnim mielibyśmy mniejsze natężenie ruchu turystycznego w jednym czasie, co poprawiłoby komfort wypoczynku, zmniejszyło korki i kolejki, a zwiększyło dostępność miejsc noclegowych i usług gastronomicznych – wyjaśnił, dodając, że konieczne są także konsultacje z nauczycielami oraz rodzicami uczniów.
Zdaniem górali, wprowadzenie takiego rozwiązania pomoże uniknąć tłumów (na które narzekają turyści w popularnych miejscowościach), a co za tym idzie – zwiększy dostępność miejsc noclegowych i poprawi ogólne doświadczenia związane z pobytem.
– Mielibyśmy, nie ma co ukrywać, mniejsze natężenie ruchu turystycznego w tym okresie, co poprawiłoby komfort wypoczynku. Myślę, że zmniejszyłoby korki i kolejki do atrakcji turystycznych, a z drugiej strony byłaby większa dostępność miejsc noclegowych, czy tych atrakcji. Dlatego zdecydowaliśmy się, jako gminy górskie poddać takie rozwiązanie pod dyskusję – dodał w rozmowie z RMF FM wiceprzewodniczący Stowarzyszenia i jednocześnie wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.
Członkowie SGG jako przykład podają ferie zimowe, które kiedyś także rozpoczynały się i kończyły w tym samym terminie. Wprowadzony podział miał korzystnie wpłynąć na jakość wypoczynku.
„Wywróciłoby to szkolne życie do góry nogami”
Na temat korzyści płynących z pomysłu nieco ostrożniej wypowiada się wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.
– Wywróciłoby to szkolne życie do góry nogami i mam wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie, ale to oczywiście nie znaczy, że nie należy rozpocząć dyskusji na ten temat – powiedział.
Łukasz Magrian, dyrektor zarządzający w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przypomina, że dyskusja na ten temat pojawiła się już jakiś czas temu, jednak wtedy popierający ten pomysł „zderzyli się ze ścianą”. Dodał także, że organizacja „nadal widzi w rozwiązaniu same plusy, popiera działania górali i chętnie stworzy koalicję z innymi organizacjami w kraju”.
- Eksperci zdradzają, czy warto już planować zimowy wypoczynek. Czy będzie drogo?
- Co z wyjazdem na ferie? Niewiele rezerwacji, krótsze wczasy i własne wyżywienie
- Egipt zdrożeje jeszcze bardziej? Od listopada ceny minimalne w popularnych kurortach
- Nowy raport zdradza plany turystów na rok 2023. Które kierunki są najpopularniejsze?
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?