IPT - pasek artykułowy

Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz rezerwować pobyt na Święta, Sylwestra czy ferie? Ile kosztuje noc w hotelu? Eksperci odpowiadają

Emil Hoff
Emil Hoff
Spytaliśmy ekspertów z branży hotelarskiej, czy warto już teraz, we wrześniu, rezerwować zimowy wypoczynek w górach w popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz. Jak kształtują się ceny za pokój w hotelu w górach i czemu Polacy czekają z rezerwacjami na ostatnią chwilę? Warto się przekonać. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej.
Spytaliśmy ekspertów z branży hotelarskiej, czy warto już teraz, we wrześniu, rezerwować zimowy wypoczynek w górach w popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz. Jak kształtują się ceny za pokój w hotelu w górach i czemu Polacy czekają z rezerwacjami na ostatnią chwilę? Warto się przekonać. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Góry tu ulubiony kierunek Polaków na zimowy wypoczynek w okresie świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Najbardziej popularne są Tatry, ale też np. Karpaty tłumnie odwiedzają turyści, spragnieni odrobiny zimowego szaleństwa. Czy opłaca się już teraz rezerwować zimowy wypoczynek w miejscach takich jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz? Jak kształtują się ceny rezerwacji na szczyt sezonu zimowego 2022/23 i czy warto poczekać z zaplanowaniem pobytu w górach? Spytaliśmy o to ekspertów i analityków z branży hotelarskiej. Przekonajcie się, co nam powiedzieli.

Spis treści

Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz planować wypoczynek na Święta, Sylwestra czy ferie?

We wrześniu 2022 pogodę mamy raczej jesienną, co niektórych skłania raczej do pozostania w domach, a innych zagrzewa do spacerów i aktywnego wypoczynku np. na rowerze. Najpiękniejsze miejsca w Polsce na jesień – a jest ich sporo – mogą zainspirować turystów do wycieczek.

Jednak jesień przyjdzie i odejdzie, a zastąpi ją zima – sezon wzmożonych podróży. Zimą 2022/23 Polacy – jak co roku – tłumnie zjadą w góry, by w miejscowościach takich jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz spędzić Boże Narodzenie, Sylwestra czy ferie zimowe. Zimą nie brak dni wolnych od pracy i szkoły, nic dziwnego, że ożywa wtedy turystyka górska.

Czy jednak warto już teraz rezerwować pobyt w górach na zimę 2022/23. Jak wygląda obłożenie hoteli, czy są jeszcze wolne miejsca w Zakopanem na Święta i Sylwestra, ile przeciętnie trzeba zapłacić za noc w hotelu w górach zimą?

Zadaliśmy te pytania ekspertom. Warto się przekonać, co nam odpowiedzieli.

W górach nie brakuje atrakcji. Od nart i snowboardu po relaksujące sesje w spa. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015.
W górach nie brakuje atrakcji. Od nart i snowboardu po relaksujące sesje w spa. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Zakopane, Białka Tatrzańska i Karpacz. Czy Polacy już rezerwują hotele na zimę?

By przekonać się, czy Polacy już zaczęli rezerwować miejsca na zimowy nocleg w popularnych górskich miejscowościach, zwróciliśmy się do ekspertów Profitroom. To polska firma, dostarczająca hotelom technologii rezerwacyjnych. Profitroom obsługuje większość obiektów wypoczynkowych w Polsce, dzięki czemu dysponuje wiarygodnymi danymi dotyczącymi polskiego rynku turystycznego.

- Potwierdzamy, że polscy turyści zaczęli rezerwować pobyty na terminy związane ze świętami Bożego Narodzenia i okresem ferii zimowych – mówi nam Arkadiusz Czerwiński, rzecznik Profitroom. - Na ten moment jednak jest to dopiero początek rezerwacji pobytów, ponieważ od czasów pandemii obserwujemy zmiany zachowań zakupowych konsumentów.

Zmiany te – jak tłumaczy Arkadiusz Czerwiński – polegają przede wszystkim na znacznym skróceniu czasu między dokonaniem rezerwacji a wyjazdem:

- Obecnie tak zwane booking window [okres między dokonaniem rezerwacji a przybyciem do hotelu – przyp. red.] jest o wiele krótsze, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu – mówi rzecznik Profitroom. - Polacy dokonują rezerwacji na ostatnią chwilę, dosłownie na kilka dni przed terminem wyjazdu. Dlatego należy się spodziewać, że rezerwacje na okres Bożego Narodzenia i ferii zimowych zaczną masowo spływać dopiero za jakiś czas.

Dane Profitroom potwierdzają pracownicy hoteli w popularnych górskich miejscowościach. Sun&Snow zajmuje się wynajmem apartamentów turystom w całej Polsce. Stan rezerwacji miejsc w apartamentach różni się w poszczególnych miastach.

Szczyt sezonu zimowego przypada na okresy świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wtedy najtrudniej o hotel, a ceny biją rekordy. Na zdjęciu:
Szczyt sezonu zimowego przypada na okresy świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wtedy najtrudniej o hotel, a ceny biją rekordy. Na zdjęciu: Sylwester w Zakopanem, 2017. Łukasz bobek / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też:

Zima 2022/23 w Zakopanem. Miejsca w szczycie sezonu już pozajmowane

Aleksandra Majdak, kierownik Biura Obsługi Klienta w zakopiańskich apartamentach Sun&Snow przy ul. Orkana 2, uprzedza turystów, że o nocleg w szczycie sezonu zimowego może być w Zakopanem trudno:

- W naszych apartamentach większość miejsc na okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra jest już zajęta, ale pozostałe terminy nadal nie są obłożone.

Choć poza terminami w szczycie sezonu zimowego 2022/23 miejsca w hotelach nadal są dostępne, Aleksandra Majdak podkreśla, że turyści większość rezerwacji zrobią zapewne w ostatniej chwili:

- W tym roku należy się spodziewać, że większość klientów zarezerwuje pobyty w ostatniej chwili. Czasy są niepewne z powodu inflacji, wojny na Ukrainie i widma powrotu koronawirusa, dlatego turyści najczęściej wahają się do końca i podejmują decyzję o wyjeździe tuż przed wybranym terminem pobytu.

Turyści przybywają do Zakopanego także przy innych okazjach, np. wydarzeniach sportowych. Na zdjęciu: puchar świata w skokach narciarskich, konkurs indywidualny,
Turyści przybywają do Zakopanego także przy innych okazjach, np. wydarzeniach sportowych. Na zdjęciu: puchar świata w skokach narciarskich, konkurs indywidualny, Zakopane, styczeń 2022. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Białka Tatrzańska: opóźnione rezerwacje

Trend odkładania rezerwacji na ostatnią chwilę potwierdza Beata Dolazińska, managerka turystycznych apartamentów w Białce Tatrzańskiej przy ul. Grapa 29 A.

- Rezerwacje na zimę 2022/23 już się u nas zaczęły, ale po okresie covidowym stanowczo większość osób czeka z wykupieniem pobytu do ostatniej chwili. Uważam, że z pewnością nie decyduje o tym cena, ponieważ taka strategia cenowo się nie opłaca.

Karpacz na zimę 2022/23: na razie jest spokojnie

Im dalej od Tatr, tym więcej miejsc noclegowych nadal jest dostępnych w najbardziej pożądanych terminach. Specjalistka ds. obsługi klienta w apartamentach turystycznych w Karpaczu powiedziała nam, że na razie zainteresowanie zimowym wypoczynkiem wśród turystów jest jeszcze umiarkowane:

- Wszystko zapewne ruszy w listopadzie. Mamy już trochę rezerwacji na Święta i Sylwestra, ale wolnych miejsc nadal jest dużo.

Ceny hoteli na zimę 2022/23. Czy opłaca się już teraz planować pobyt w górach?

W wypowiedziach pracowników branży hotelarskiej, przytoczonych wyżej, pojawiają się stwierdzenia, że Polacy coraz częściej dokonują rezerwacji pobytu w górach późno, na kilka dni przed przyjazdem, i że nie jest to dobra strategia, jeśli chodzi o cenę wypoczynku.

Arkadiusz Czerwiński z Profitroom tłumaczy:

- Posłużę się przysłowiem: im szybciej tym lepiej. Dzięki rezerwacji pobytu już teraz goście mogą zagwarantować sobie korzystną cenę. Przy obecnej dynamice wydarzeń makroekonomicznych zdecydowanie warto podejmować decyzję o wyjeździe zimowym już teraz.

Rzecznik dodaje, że wiele polskich hoteli i ośrodków wypoczynkowych, nie tylko w górach, zaczęło już kampanie promocyjne na sezon zimowy i można znaleźć atrakcyjne oferty typu First Minute.

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
Niski poziom rezerwacji to jednak cisza przed burzą. Wszystko wskazuje na to, że Polacy będą masowo rezerwować swoje pobyty w górach na zimę 2022/23
Niski poziom rezerwacji to jednak cisza przed burzą. Wszystko wskazuje na to, że Polacy będą masowo rezerwować swoje pobyty w górach na zimę 2022/23 w ostatniej chwili, nawet na kilka dni przed planowanym przybyciem do hotelu. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Wypoczynek w górach droższy niż przed rokiem

Nie należy jednak zakładać, że na pewno uda się upolować okazję i pobyt tani jak barszcz, zwłaszcza w popularnych miejscowościach górskich w szczycie sezonu. Jeśli chodzi o ceny zimowych pobytów w Zakopanem, Aleksandra Majdak nie ma dobrych wieści:

- Ceny są w tym roku wyższe niż w poprzednich sezonach, z powodu inflacji i wzrostu cen paliwa, co wywołuje drożyznę. Najwyższe ceny mają rezerwacje na Sylwestra.

Również w Karpaczu raczej nie należy spodziewać się dużych promocji..

- Ceny mamy już właściwie sezonowe. Żadne first minute obecnie nie obowiązuje – mówi nam specjalistka z Karpacza.

Ile może kosztować rezerwacja hotelu na pobyt w górach zimą 2022/23? Według danych Profitroom, ceny rezerwacji na pobyty w szczycie sezonu kształtują się we wrześniu 2022 następująco:

W okresie Bożego Narodzenia 2022:

  • cena za noc w pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: ok. 498,65 zł
  • cena za noc w pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: ok. 801,51 zł

W okresie ferii zimowych 2023:

  • cena za noc w pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: ok. 370,22 zł
  • cena za noc w pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: ok. 505,52 zł

Polacy nie szczędzą pieniędzy na zimowy wypoczynek w górach

Mimo niepewnych czasów, Polacy, którzy zdecydowali się już zarezerwować zimowy odpoczynek, nie żałują pieniędzy. Wedle danych zakopiańskiego Sun&Snow, przeciętna długość rezerwacji na zimę 2022/23 wynosi między cztery a pięć dni. Podobnie jest w Karpaczu, gdzie pobyty dłuższe, czterodniowe, dominują wśród rezerwacji.

Polacy najwyraźniej nie mają zamiaru odmawiać sobie zimowej rozrywki i nie przewidują istotnych przeszkód, jak np. powrót pandemii COVID-19.

Warto dodać, że wiele hoteli oferuje turystom w sezonie zimowym atrakcyjne oferty i dodatkowe atrakcje.

- Wiele obiektów współpracuje z ośrodkami narciarskimi i oferuje np. skipassy – mówi Arkadiusz Czerwiński. - Na stronach wielu hoteli turyści mogą też znaleźć opcje pakietowe, które zawierają pełne wyżywienie i zniżki do lokalnych atrakcji czy wypożyczalni sprzętu zimowego.

Czytaj też:

W góry na zimę? Nie warto się ociągać, choć na razie miejsca w hotelach jeszcze są

Ceny wypoczynku zimą w górach będą rosły w miarę zbliżania się szczytów sezonu zimowego, przypadających na okres świąteczno-noworoczny i ferie zimowe. Im bliżej Bożego Narodzenia i Sylwestra, tym mniej będzie dostępnych pokoi, a ich ceny wyższe.

Mimo to statystyki wskazują, że Polacy mają zamiar czekać z rezerwacjami do ostatniej chwili.

Profitroom przeanalizował dane ze swoich silników rezerwacyjnych, dotyczące tegorocznych wakacji. Okazało się, że lipcu i sierpniu 2022 Polacy zarezerwowali więcej pobytów hotelowych niż latem poprzedniego roku. O nieco ponad 7% wzrosła wartość rezerwacji, za to o 4,5% zmniejszyła się długość pobytów a także długość okna rezerwacyjnego, czyli czasu pomiędzy dokonaniem rezerwacji a przyjazdem do hotelu.

Jeśli chodzi o rezerwacje od 1 września do 31 grudnia 2022, zainteresowanie jest zbliżone – może nieco tylko większe – od tego z zeszłego roku. Dane zebrane przez Profitroom wskazują, że zainteresowanie rezerwacjami na okres zimowy nie jest jeszcze duże, ale można zaobserwować wzmożony ruch dla dwóch okresów: 11-13 listopada (długi weekend wokół Święta Niepodległości; ok. 1/5 liczby rezerwacji z początku września) oraz 23-26 grudnia (święta Bożego Narodzenia; ok. 1/10 liczby rezerwacji wrześniowych).

Dlatego eksperci nie mają wątpliwości: nie opłaca się czekać z rezerwacją wypoczynku zimowego. Najlepsze ceny są właśnie teraz. Na zdjęciu: narciarze
Dlatego eksperci nie mają wątpliwości: nie opłaca się czekać z rezerwacją wypoczynku zimowego. Najlepsze ceny są właśnie teraz. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Zimowy wypoczynek w górach: lawina rezerwacji dopiero nadejdzie

Z raportu wynika, że Polacy w wakacje 2022 decydowali się na nieco krótsze pobyty, a rezerwacji dokonywali z niewielkim wyprzedzaniem. Trendy te wykształciły się zapewne jako odpowiedź na niepewną sytuację, przede wszystkim rosnącą inflację, więc i ogólne koszty wyjazdów.

W sezonie zimowym można spodziewać się podobnych mechanizmów; dodatkowym czynnikiem, wzmagającym ostrożność turystów, może znowu stać się COVID-19 i ewentualna jesienno-zimowa fala zachorowań. Oznacza to, że tak jak latem, Polacy będą czekać do ostatniej chwili z rezerwacją hoteli, a swój wypoczynek nieco skrócą, by oszczędzić pieniądze.

Wniosek jest jasny: nie opłaca się czekać z planowaniem zimowego wypoczynku na sezon 2022/23. Mała liczba rezerwacji na zimę we wrześniu nie powinna nas zwieść: większość turystów zaczeka z dokonaniem rezerwacji dłużej niż zwykle z nadzieją na poprawę sytuacji gospodarczej, ale ostatecznie zdecyduje się na spędzenie kilku nocy w hotelu w górach.

Im później zdecydujemy się na dokonanie rezerwacji, tym trudniej będzie znaleźć miejsce na nocleg, zwłaszcza w czasie długich weekendów, w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wraz ze zmniejszaniem się liczby dostępnych noclegów będą rosły ich ceny.

Zima 2022/23 wreszcie bez koronawirusa. Hotelarze umiarkowanie optymistyczni

Mimo wzrostu kosztów zimowego wypoczynku, zakopiańscy hotelarze nie narzekają na brak klientów i spodziewają się dobrego sezonu:

- Już w zeszłym roku mieliśmy dobry sezon – mówi Aleksandra Majdak. – Sierpień 2022 mieliśmy bardzo dobry, we wrześniu też mamy spore obłożenie. Wszystko wskazuje na to, że sezon zimowy 2022/23 nie będzie pod tym względem odbiegał od poprzednich.

W Karpaczu sytuacja nie jest jednak tak kolorowa:

- Powiedziałabym, że tegoroczny sezon zimowy na razie jeszcze kuleje, po pandemii koronawirusa nadal nie wróciliśmy w pełni do normalności pod względem zainteresowania wypoczynkiem i liczby rezerwacji – mówi specjalistka ds. obsługi klienta w karpackim Sun&Snow.

Biorąc pod uwagę trend dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili, także w Karpaczu można spodziewać się dużego obłożenia na okres świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych, lub nawet jeszcze wcześniej, jeśli pogoda dopisze i spadnie śnieg, sprzyjający narciarzom.

Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?

Wycieczki po górach to świetny sposób na relaks, dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Góry to jednak nie plac zabaw i należy poruszać się po nich ostrożnie. Czy znacie podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach?

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży