Spis treści
- Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz planować wypoczynek na Święta, Sylwestra czy ferie?
- Zakopane, Białka Tatrzańska i Karpacz. Czy Polacy już rezerwują hotele na zimę?
- Zima 2022/23 w Zakopanem. Miejsca w szczycie sezonu już pozajmowane
- Białka Tatrzańska: opóźnione rezerwacje
- Karpacz na zimę 2022/23: na razie jest spokojnie
- Ceny hoteli na zimę 2022/23. Czy opłaca się już teraz planować pobyt w górach?
- Wypoczynek w górach droższy niż przed rokiem
- Polacy nie szczędzą pieniędzy na zimowy wypoczynek w górach
- W góry na zimę? Nie warto się ociągać, choć na razie miejsca w hotelach jeszcze są
- Zimowy wypoczynek w górach: lawina rezerwacji dopiero nadejdzie
- Zima 2022/23 wreszcie bez koronawirusa. Hotelarze umiarkowanie optymistyczni
- Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?
Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz planować wypoczynek na Święta, Sylwestra czy ferie?
We wrześniu 2022 pogodę mamy raczej jesienną, co niektórych skłania raczej do pozostania w domach, a innych zagrzewa do spacerów i aktywnego wypoczynku np. na rowerze. Najpiękniejsze miejsca w Polsce na jesień – a jest ich sporo – mogą zainspirować turystów do wycieczek.
Jednak jesień przyjdzie i odejdzie, a zastąpi ją zima – sezon wzmożonych podróży. Zimą 2022/23 Polacy – jak co roku – tłumnie zjadą w góry, by w miejscowościach takich jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz spędzić Boże Narodzenie, Sylwestra czy ferie zimowe. Zimą nie brak dni wolnych od pracy i szkoły, nic dziwnego, że ożywa wtedy turystyka górska.
Czy jednak warto już teraz rezerwować pobyt w górach na zimę 2022/23. Jak wygląda obłożenie hoteli, czy są jeszcze wolne miejsca w Zakopanem na Święta i Sylwestra, ile przeciętnie trzeba zapłacić za noc w hotelu w górach zimą?
Zadaliśmy te pytania ekspertom. Warto się przekonać, co nam odpowiedzieli.

Zakopane, Białka Tatrzańska i Karpacz. Czy Polacy już rezerwują hotele na zimę?
By przekonać się, czy Polacy już zaczęli rezerwować miejsca na zimowy nocleg w popularnych górskich miejscowościach, zwróciliśmy się do ekspertów Profitroom. To polska firma, dostarczająca hotelom technologii rezerwacyjnych. Profitroom obsługuje większość obiektów wypoczynkowych w Polsce, dzięki czemu dysponuje wiarygodnymi danymi dotyczącymi polskiego rynku turystycznego.
- Potwierdzamy, że polscy turyści zaczęli rezerwować pobyty na terminy związane ze świętami Bożego Narodzenia i okresem ferii zimowych – mówi nam Arkadiusz Czerwiński, rzecznik Profitroom. - Na ten moment jednak jest to dopiero początek rezerwacji pobytów, ponieważ od czasów pandemii obserwujemy zmiany zachowań zakupowych konsumentów.
Zmiany te – jak tłumaczy Arkadiusz Czerwiński – polegają przede wszystkim na znacznym skróceniu czasu między dokonaniem rezerwacji a wyjazdem:
- Obecnie tak zwane booking window [okres między dokonaniem rezerwacji a przybyciem do hotelu – przyp. red.] jest o wiele krótsze, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu – mówi rzecznik Profitroom. - Polacy dokonują rezerwacji na ostatnią chwilę, dosłownie na kilka dni przed terminem wyjazdu. Dlatego należy się spodziewać, że rezerwacje na okres Bożego Narodzenia i ferii zimowych zaczną masowo spływać dopiero za jakiś czas.
Dane Profitroom potwierdzają pracownicy hoteli w popularnych górskich miejscowościach. Sun&Snow zajmuje się wynajmem apartamentów turystom w całej Polsce. Stan rezerwacji miejsc w apartamentach różni się w poszczególnych miastach.

Czytaj też:
Zima 2022/23 w Zakopanem. Miejsca w szczycie sezonu już pozajmowane
Aleksandra Majdak, kierownik Biura Obsługi Klienta w zakopiańskich apartamentach Sun&Snow przy ul. Orkana 2, uprzedza turystów, że o nocleg w szczycie sezonu zimowego może być w Zakopanem trudno:
- W naszych apartamentach większość miejsc na okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra jest już zajęta, ale pozostałe terminy nadal nie są obłożone.
Choć poza terminami w szczycie sezonu zimowego 2022/23 miejsca w hotelach nadal są dostępne, Aleksandra Majdak podkreśla, że turyści większość rezerwacji zrobią zapewne w ostatniej chwili:
- W tym roku należy się spodziewać, że większość klientów zarezerwuje pobyty w ostatniej chwili. Czasy są niepewne z powodu inflacji, wojny na Ukrainie i widma powrotu koronawirusa, dlatego turyści najczęściej wahają się do końca i podejmują decyzję o wyjeździe tuż przed wybranym terminem pobytu.

Białka Tatrzańska: opóźnione rezerwacje
Trend odkładania rezerwacji na ostatnią chwilę potwierdza Beata Dolazińska, managerka turystycznych apartamentów w Białce Tatrzańskiej przy ul. Grapa 29 A.
- Rezerwacje na zimę 2022/23 już się u nas zaczęły, ale po okresie covidowym stanowczo większość osób czeka z wykupieniem pobytu do ostatniej chwili. Uważam, że z pewnością nie decyduje o tym cena, ponieważ taka strategia cenowo się nie opłaca.
Karpacz na zimę 2022/23: na razie jest spokojnie
Im dalej od Tatr, tym więcej miejsc noclegowych nadal jest dostępnych w najbardziej pożądanych terminach. Specjalistka ds. obsługi klienta w apartamentach turystycznych w Karpaczu powiedziała nam, że na razie zainteresowanie zimowym wypoczynkiem wśród turystów jest jeszcze umiarkowane:
- Wszystko zapewne ruszy w listopadzie. Mamy już trochę rezerwacji na Święta i Sylwestra, ale wolnych miejsc nadal jest dużo.
Ceny hoteli na zimę 2022/23. Czy opłaca się już teraz planować pobyt w górach?
W wypowiedziach pracowników branży hotelarskiej, przytoczonych wyżej, pojawiają się stwierdzenia, że Polacy coraz częściej dokonują rezerwacji pobytu w górach późno, na kilka dni przed przyjazdem, i że nie jest to dobra strategia, jeśli chodzi o cenę wypoczynku.
Arkadiusz Czerwiński z Profitroom tłumaczy:
- Posłużę się przysłowiem: im szybciej tym lepiej. Dzięki rezerwacji pobytu już teraz goście mogą zagwarantować sobie korzystną cenę. Przy obecnej dynamice wydarzeń makroekonomicznych zdecydowanie warto podejmować decyzję o wyjeździe zimowym już teraz.
Rzecznik dodaje, że wiele polskich hoteli i ośrodków wypoczynkowych, nie tylko w górach, zaczęło już kampanie promocyjne na sezon zimowy i można znaleźć atrakcyjne oferty typu First Minute.
Przygotuj się na wyprawę w góry

Wypoczynek w górach droższy niż przed rokiem
Nie należy jednak zakładać, że na pewno uda się upolować okazję i pobyt tani jak barszcz, zwłaszcza w popularnych miejscowościach górskich w szczycie sezonu. Jeśli chodzi o ceny zimowych pobytów w Zakopanem, Aleksandra Majdak nie ma dobrych wieści:
- Ceny są w tym roku wyższe niż w poprzednich sezonach, z powodu inflacji i wzrostu cen paliwa, co wywołuje drożyznę. Najwyższe ceny mają rezerwacje na Sylwestra.
Również w Karpaczu raczej nie należy spodziewać się dużych promocji..
- Ceny mamy już właściwie sezonowe. Żadne first minute obecnie nie obowiązuje – mówi nam specjalistka z Karpacza.
Ile może kosztować rezerwacja hotelu na pobyt w górach zimą 2022/23? Według danych Profitroom, ceny rezerwacji na pobyty w szczycie sezonu kształtują się we wrześniu 2022 następująco:
W okresie Bożego Narodzenia 2022:
- cena za noc w pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: ok. 498,65 zł
- cena za noc w pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: ok. 801,51 zł
W okresie ferii zimowych 2023:
- cena za noc w pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: ok. 370,22 zł
- cena za noc w pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: ok. 505,52 zł
Polacy nie szczędzą pieniędzy na zimowy wypoczynek w górach
Mimo niepewnych czasów, Polacy, którzy zdecydowali się już zarezerwować zimowy odpoczynek, nie żałują pieniędzy. Wedle danych zakopiańskiego Sun&Snow, przeciętna długość rezerwacji na zimę 2022/23 wynosi między cztery a pięć dni. Podobnie jest w Karpaczu, gdzie pobyty dłuższe, czterodniowe, dominują wśród rezerwacji.
Polacy najwyraźniej nie mają zamiaru odmawiać sobie zimowej rozrywki i nie przewidują istotnych przeszkód, jak np. powrót pandemii COVID-19.
Warto dodać, że wiele hoteli oferuje turystom w sezonie zimowym atrakcyjne oferty i dodatkowe atrakcje.
- Wiele obiektów współpracuje z ośrodkami narciarskimi i oferuje np. skipassy – mówi Arkadiusz Czerwiński. - Na stronach wielu hoteli turyści mogą też znaleźć opcje pakietowe, które zawierają pełne wyżywienie i zniżki do lokalnych atrakcji czy wypożyczalni sprzętu zimowego.
Czytaj też:
W góry na zimę? Nie warto się ociągać, choć na razie miejsca w hotelach jeszcze są
Ceny wypoczynku zimą w górach będą rosły w miarę zbliżania się szczytów sezonu zimowego, przypadających na okres świąteczno-noworoczny i ferie zimowe. Im bliżej Bożego Narodzenia i Sylwestra, tym mniej będzie dostępnych pokoi, a ich ceny wyższe.
Mimo to statystyki wskazują, że Polacy mają zamiar czekać z rezerwacjami do ostatniej chwili.
Profitroom przeanalizował dane ze swoich silników rezerwacyjnych, dotyczące tegorocznych wakacji. Okazało się, że lipcu i sierpniu 2022 Polacy zarezerwowali więcej pobytów hotelowych niż latem poprzedniego roku. O nieco ponad 7% wzrosła wartość rezerwacji, za to o 4,5% zmniejszyła się długość pobytów a także długość okna rezerwacyjnego, czyli czasu pomiędzy dokonaniem rezerwacji a przyjazdem do hotelu.
Jeśli chodzi o rezerwacje od 1 września do 31 grudnia 2022, zainteresowanie jest zbliżone – może nieco tylko większe – od tego z zeszłego roku. Dane zebrane przez Profitroom wskazują, że zainteresowanie rezerwacjami na okres zimowy nie jest jeszcze duże, ale można zaobserwować wzmożony ruch dla dwóch okresów: 11-13 listopada (długi weekend wokół Święta Niepodległości; ok. 1/5 liczby rezerwacji z początku września) oraz 23-26 grudnia (święta Bożego Narodzenia; ok. 1/10 liczby rezerwacji wrześniowych).

Zimowy wypoczynek w górach: lawina rezerwacji dopiero nadejdzie
Z raportu wynika, że Polacy w wakacje 2022 decydowali się na nieco krótsze pobyty, a rezerwacji dokonywali z niewielkim wyprzedzaniem. Trendy te wykształciły się zapewne jako odpowiedź na niepewną sytuację, przede wszystkim rosnącą inflację, więc i ogólne koszty wyjazdów.
W sezonie zimowym można spodziewać się podobnych mechanizmów; dodatkowym czynnikiem, wzmagającym ostrożność turystów, może znowu stać się COVID-19 i ewentualna jesienno-zimowa fala zachorowań. Oznacza to, że tak jak latem, Polacy będą czekać do ostatniej chwili z rezerwacją hoteli, a swój wypoczynek nieco skrócą, by oszczędzić pieniądze.
Wniosek jest jasny: nie opłaca się czekać z planowaniem zimowego wypoczynku na sezon 2022/23. Mała liczba rezerwacji na zimę we wrześniu nie powinna nas zwieść: większość turystów zaczeka z dokonaniem rezerwacji dłużej niż zwykle z nadzieją na poprawę sytuacji gospodarczej, ale ostatecznie zdecyduje się na spędzenie kilku nocy w hotelu w górach.
Im później zdecydujemy się na dokonanie rezerwacji, tym trudniej będzie znaleźć miejsce na nocleg, zwłaszcza w czasie długich weekendów, w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wraz ze zmniejszaniem się liczby dostępnych noclegów będą rosły ich ceny.
Zima 2022/23 wreszcie bez koronawirusa. Hotelarze umiarkowanie optymistyczni
Mimo wzrostu kosztów zimowego wypoczynku, zakopiańscy hotelarze nie narzekają na brak klientów i spodziewają się dobrego sezonu:
- Już w zeszłym roku mieliśmy dobry sezon – mówi Aleksandra Majdak. – Sierpień 2022 mieliśmy bardzo dobry, we wrześniu też mamy spore obłożenie. Wszystko wskazuje na to, że sezon zimowy 2022/23 nie będzie pod tym względem odbiegał od poprzednich.
W Karpaczu sytuacja nie jest jednak tak kolorowa:
- Powiedziałabym, że tegoroczny sezon zimowy na razie jeszcze kuleje, po pandemii koronawirusa nadal nie wróciliśmy w pełni do normalności pod względem zainteresowania wypoczynkiem i liczby rezerwacji – mówi specjalistka ds. obsługi klienta w karpackim Sun&Snow.
Biorąc pod uwagę trend dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili, także w Karpaczu można spodziewać się dużego obłożenia na okres świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych, lub nawet jeszcze wcześniej, jeśli pogoda dopisze i spadnie śnieg, sprzyjający narciarzom.
Czytaj też:
Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?
Wycieczki po górach to świetny sposób na relaks, dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Góry to jednak nie plac zabaw i należy poruszać się po nich ostrożnie. Czy znacie podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach?
Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.
Jak uniknąć wypadku w górach?
- Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
- Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
- Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
- Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
- Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
- Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.
Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?
W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:
601 100 300 – numer główny
985 – numer alarmowy
112 – numer ratunkowy
Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?
Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.
Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.
Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.
Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.
Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.
Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.
SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.
Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.
Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.
Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.
Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.
Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.
Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.
Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.
Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.
Co oznaczają kolory szlaków górskich?
Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:
Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty
Niebieski – szlak długodystansowy
Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc
Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami
Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane
Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.
Czy można iść w góry z psem?
Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.
W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.
Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?