IPT - pasek artykułowy

Warszawa na weekend: atrakcje lasów wokół stolicy. 10 najciekawszych miejsc i tras spacerowych. Gdzie leży mazowiecki kopiec Kościuszki?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Warszawa ma wiele atrakcji na weekend, ale dobrą pogodę warto wykorzystać, by wyrwać się z miasta przynajmniej na kilka godzin. Nie trzeba jechać daleko – podwarszawskie lasy to idealne miejsca na relaksujące spacery, zabawy z dziećmi, a nawet poznawanie niezwykłych dziejów regionu. Wyszukaliśmy 10 najciekawszych miejsc w Warszawskich lasach w sam raz na weekendową wycieczkę. Czy wiecie, gdzie w okolicach stolicy rosną mięsożerne rośliny, albo jaką historię ma do opowiedzenia Siwy Dąb?

Spis treści

Ścieżka w lesie pod Warszawą w słoneczny dzień
Weekend czy urlop to idealna pora, by wyrwać się z wielkiego miasta na łono przyrody. Wycieczki do lasu nie muszą ograniczać się do spacerów i podziwiania zieleni. W lasach blisko Warszawy na turystów czeka wiele atrakcji, w tym np. torfowisko porośnięte mięsożernymi roślinami, poniemiecki schron bojowy, mazowiecka wersja Kopca Kościuszki i inne ciekawostki. Wybraliśmy dla Was 10 atrakcji na weekendowy spacer w lasach blisko Warszawy. Na zdjęciu: las w podwarszawskiej Falenicy. Cybularny, C0, zdjęcie ilustracyjne

Weekend w lesie pod Warszawą to świetny sposób na relaks

Weekendowa wycieczka czy spacer po lesie to świetny i darmowy sposób na relaks, przewietrzenie głowy, zapomnienie o codziennych problemach. Dla jednych idealnym sposobem na weekend będzie rowerowa wycieczka wśród drzew, inni mogą pokusić się na nocleg w lesie, jeszcze inni wybrać się na poszukiwanie leśnych tajemnic i zagadek.

Niezależnie od tego, co najbardziej lubicie, warto skorzystać z dobrej pogody na początku jesieni i zaplanować weekendową wycieczkę do lasu pod Warszawą.

Czytaj też: Weekend w lesie na Podkarpaciu. Las Medialny, jodła-rekordzistka, ulubiona polana Jana Pawła II i inne atrakcje w lasach blisko Rzeszowa

Niezwykłe miejsca i atrakcje w lasach blisko Warszawy

Wycieczki do lasów mogą być zaskakujące i fascynujące. W lasach niedaleko Warszawy na turystów czekają nie tylko malownicze trasy spacerowe czy centra edukacji leśnej, ale też naprawdę niezwykłe miejsca, pełne historycznych pamiątek i cudów natury, które warto odwiedzić.

Zebraliśmy je dla was w galerii poniżej. Znajdziecie w niej 10 najciekawszych, tajemniczych i nietypowych miejsc w lasach blisko Warszawy na weekendowy spacer czy wycieczkę. Wśród leśnych atrakcji Mazowsza znalazły się np.:

 • Trasa spacerowa, na której można napotkać hitlerowski bunkier
 • Mazowiecki kopiec Kościuszki
 • Rezerwat, który porastają mięsożerne rośliny
 • Siwy Dąb z jego smutną historią
 • Gra terenowa dla całej rodziny
 • Nowoczesne centrum edukacji leśnej
 • Urokliwy pensjonat w środku lasu

Zapraszamy do galerii atrakcji, ciekawostek i tajemnic w lasach blisko Warszawy:

Weekend w lesie pod Warszawą: najciekawsze miejsca na spacery

Niemal każdy może znaleźć w lasach Mazowsza jakiś zakątek, który go zauroczy. Atrakcje i ciekawostki z naszej galerii to na pewno nie wszystko, co mają w zanadrzu mazowieckie lasy.

O ulubione atrakcje lasów spytaliśmy eksperta. Które miejsca polecił na leśne spacery po Mazowszu rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie?

A może zastanawiacie się, gdzie najlepiej wybrać się na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego? Na to pytanie odpowiedziała nam ekspertka z KPN. Jej wskazania mogą was zaskoczyć.

W wyszukaniu interesujących miejsc w lasach niedaleko Waszego miejsca zamieszkania pomoże wam interaktywna mapa leśnych atrakcji na portalu Czas w Las, obejmująca całą Polskę.

Warszawa potrzebuje swoich lasów. Jakie funkcje pełnią?

Lasy zajmują ok. 25% powierzchni woj. mazowieckiego, a więc mniej niż wynosi przeciętna lesistość w Polsce (ok. 29%). Nad większością lasów w pobliżu stolicy pieczę sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, której podlega 14 nadleśnictw. W bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy znajduje się 40 rezerwatów przyrody, 111 pomników przyrody i 32 obszary Natura 2000.

Lasy są kluczowe dla jakości życia w samej Warszawie. Stolica to największe polskie miasto, które siłą rzeczy wytwarza najwięcej zanieczyszczeń. Na szczęście stolicę otaczają lasy Mazowsza, stanowiące naturalny filtr powietrza i barierę dla hałasu. Można powiedzieć, że mieszkańcy stolicy i jej okolic jak nikt inny rozumieją – a przynajmniej powinni rozumieć i doceniać – rolę zieleni i lasów w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi.

Czytaj też: Wielkopolska na weekend: 15 nietypowych atrakcji w lasach i parkach blisko Poznania. Megality czy przejażdżka drezyną? Wybór jest spory

Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja

Czego nie wolno robić w lesie i parku narodowym?

Przypominamy podstawowe zasady zachowania się w lesie i parku narodowym. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży