Spis treści
Wikipedia to największa encyklopedia świata. Ma wiele do zaoferowania turystom!
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wikipedii, jednej z najpopularniejszych stron internetowych na świecie.Wikipedia została uruchomiona 15 stycznia 2001 r. i szybko zdobyła popularność. Dziś to największa encyklopedia świata. Jak duża jest Wikipedia? Nikt dokładnie nie wie, ale dla poszczególnych języków prowadzone są statystyki. Największa, anglojęzyczna Wikipedia, liczy ok. 6 800 000 artykułów – codziennie pojawiają się ok. 542 nowe. Gdyby wydać to wszystko w formie tradycyjnej, drukowanej encyklopedii, anglojęzyczna Wikipedia liczyłaby 3339 tomów i zajmowałaby ok. 17 regałów bibliotecznych.
Co zawiera Wikipedia? Praktycznie wszystko, ale najwięcej artykułów powstaje na temat żyjących współcześnie osób. Wiele treści poświęconych jest też kulturze i sztuce, geografii, zagadnieniom społeczny i historii. Nauki ścisłe zajmują w Wikipedii stosunkowo mało miejsca.
A jak sprawa wygląda z polską Wikipedią? Liczy ona ok. 1 600 000 artykułów; każdego dnia powstaje ok. 126 nowych.
Czy Wikipedia może być przydatna dla turystów? Z pewnością – istnieją w niej tysiące artykułów, poświęconych turystyce, podróżowaniu i atrakcjom turystycznym. Działa nawet cały siostrzany projekt Wikipedii, Wikivoyage, na których możecie znaleźć darmowe przewodniki po miastach, krajach i regionach całego świata. Najwięcej treści w Wikivoyage jest po angielsku i niemiecku, ale język polski jest trzeci w kolejności – najwyraźniej Polacy lubią pisać o podróżach. Polskojęzycznych artykułów na Wikivoyage jest ok. 15 tys., w tym 13 tys. ocenionych jako dobre.
Z okazji urodzin Wikipedii poniżej prezentujemy najciekawsze, najdziwniejsze i najbardziej nietypowe artykuły z Wikipedii polsko- i anglojęzycznej, dotyczące szeroko pojętej tematyki podróżniczej i turystycznej.
Ciekawostki turystyczne polskiej Wikipedii. Znaliście te artykuły?
Kochacie podróżować? Jeśli miewacie kłopoty z podjęciem decyzji, gdzie się wybrać i co zobaczyć, Wikipedia przychodzi z pomocą. Internetowa encyklopedia zawiera wiele przydatnych artykułów po polsku, np.:
- Listę polskich zamków
- Listę polskich pałaców
- Listę wież widokowych w Polsce (według regionów)
- Listę szlaków turystycznych w Polsce (według regionów)
Jeśli lubicie zwiedzać śladem miejsc z listy UNESCO, koniecznie zajrzyjcie do kategorii, w której zebrano wszystkie obiekty UNESCO z każdego kraju. Warto zapoznać się z listą obiektów w danym państwie przed wylotem np. na ferie zimowe czy wakacje.
Przed zaplanowaniem wakacji czy urlopu, możecie zapoznać się z listą starych i nowych cudów świata, by zdecydować, który kraj odwiedzić. Lista zawiera najciekawsze miejsca, cuda natury i kultury, które koniecznie trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu.
Kiedy nudzi wam się w podróży, możecie poczytać biografie polskich podróżników i odkrywców, którzy mają całą osobną kategorię artykułów na Wikipedii. Albo poznać ze szczegółami historię polskiej piosenki turystycznej. Możecie też doszkolić się z teoretycznych podstaw turystyki – polska Wikipedia zawiera np. artykuł o ognisku od prehistorii do współczesności i całą kategorię artykułów poświęconych różnym aspektom plażowania.
Chłońcie wiedzę, a może kiedyś zostaniecie znanym podróżnikiem lub podróżniczką. Co to może oznaczać? Przekonajcie się w artykule na Wikipedii, poświęconym trawelbrytom.
Najdziwniejsze podróżnicze artykuły na Wikipedii. Aż trudno uwierzyć, że istnieją!
Wikipedia, zwłaszcza ta największa, czyli anglojęzyczna, zawiera wiele artykułów dość nietypowych. Niektóre dotyczą niezwykłych spraw, inne są dość humorystyczne. Wiele z nich dotyczy szeroko pojętej turystyki, podróżowania i geografii!
Czy wiedzieliście, że istnieje cała bardzo obszerna lista miejsc z dziwacznymi nazwami geograficznymi? Jest też całkiem osobna lista nazw tautologicznych, czyli takich, w których oba człony znaczą to samo, np. Rzeka Avon (avon też znaczy „rzeka”).
Na Wikipedii istnieje też lista replik paryskiej Wieży Eiffla, miejsc uchodzących za anomalie grawitacyjne, a nawet miast, o których mówi się, że zostały wzniesione na 7 wzgórzach (tak, Rzym wcale nie jest jedyny!). Możecie też przeczytać artykuł o budowlach wzniesionych specjalnie po to, by zrobić na złość sąsiadom, całą kategorię artykułów o wyspach na wyspach i jeziorach na jeziorach, i zapoznać się z historią najkrócej istniejącego państwa (raptem 7 godzin).
Jeśli chodzi o samą Europę, na Wikipedii możecie znaleźć dziwaczne artykuły np. spisku dotyczącym niemieckiego miasta Bielefeld, które według niektórych nie istnieje, tekst o najbardziej niebezpiecznej ścieżce na świecie i epicką historię austriackiego miasteczka o nazwie, z której śmiał się cały świat.
Wikipedia jeszcze niejednym nas zaskoczy, a turystom dostarczyć może solidnej dawki praktycznej wiedzy oraz bezużytecznych, ale fascynujących i zabawnych ciekawostek.
Napiszcie w komentarzach, jaki jest wasz ulubiony artykuł na Wikipedii, poświęcony geografii, podróżom i turystyce.
Źródło: Wikipedia (oczywiście)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?