Spis treści
- Smutne wieści dla turystów. Panteon, słynna atrakcja Rzymu, przestanie być darmowy
- Od kiedy trzeba płacić za zwiedzanie Panteonu w Rzymie?
- Ile będzie kosztował wstęp do Panteonu?
- Dlaczego wprowadzono opłatę za wstęp do Panteonu?
- Panteon – jedna z najpopularniejszych atrakcji Rzymu. Zachwyca od 2 tys. lat
Smutne wieści dla turystów. Panteon, słynna atrakcja Rzymu, przestanie być darmowy
Gennaro Sangiuliano, włoski minister kultury, ogłosił w połowie marca 2023 decyzję o wielkim znaczeniu dla rzymskiej turystyki i dla gości odwiedzających Wieczne Miasto na weekend, urlop czy wakacje. Minister stwierdził, że wstęp do słynnego Panteonu nie będzie już dłużej darmowy. Stwierdził, że ministerstwo wprowadzi niedługo opłaty za wstęp.
Wreszcie ogłoszono dokładnie, od kiedy stęp do Panteonu będzie płatny i ile wyniosą ceny biletów.

Od kiedy trzeba płacić za zwiedzanie Panteonu w Rzymie?
W niedzielę 25 czerwca minister Sangiuliano ogłosił, że wstęp do Panteonu w Rzymie będzie płatny od 1 lipca 2023.
Oznacza to, że wszyscy turyści, chcący zwiedzić tę słynną atrakcję w czasie wakacyjnej wycieczki do Włoch, będą musieli przeznaczyć nieco grosza na zwiedzanie. Ale ile dokładnie? To też już wiadomo.
Panteon - mapa:
Panteon stoi na Polu Marsowym. To jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnych w całym Rzymie.
Ile będzie kosztował wstęp do Panteonu?
Zwykły bilet do Panteonu ma kosztować 5 euro od osoby. Turyści poniżej 25. roku życia mają zniżkę i zapłacą tylko 2 euro.
Darmowy wstęp do Panteonu nadal będzie gwarantowany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, wszystkich mieszkańców Rzymu niezależnie od wieku, dla personelu diecezji i dla wiernych biorących udział w mszach świętych. Pozostała część zasili diecezję opiekująca się kościołem.

Czytaj też: Wejście do katedry w Mediolanie za darmo? Prosty trik dla tych, którzy chcą tanio zwiedzić stolicę Lombardii
Dlaczego wprowadzono opłatę za wstęp do Panteonu?
Opłata za bilety dla Panteonu ma zostać przekazana w 70% na konserwację samej świątyni, a pozostałe 30% zasili budżet parafii, opiekującej się zabytkiem. Wiadomo, że z pieniędzy z biletów mają być finansowane m.in. stołówki dla ubogich.

Panteon – jedna z najpopularniejszych atrakcji Rzymu. Zachwyca od 2 tys. lat
Co jest takiego wyjątkowego w Panteonie? To jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Panteon wzniesiono w I w. n.e. jako świątynię dla wszystkich bogów Imperium. Z czasem Panteon popadł w ruinę, ale w VII w. został odrestaurowany na polecenie papieża Bonifacego IV i zaadaptowany na chrześcijański kościół. Panteon pełni funkcję katolickiej świątyni do dziś jako kościół pw. NMP od Męczenników.
Najbardziej charakterystyczna jest gigantyczna kopuła Panteonu o średnicy ponad 43 m. To największa na świecie kopuła z niezbrojonego betonu. W jej szczycie znajduje się otwór – oculus – przez który promienie słoneczne wpadają do wnętrza świątyni.
W Panteonie można podziwiać wspaniałe przykłady sztuki starożytnej i chrześcijańskiej, a także grobowce dwóch włoskich królów – Wiktora Emanuela II i Umberto I.
Na rzymskim Panteonie wzorowanych jest kilka innych kościołów, przede wszystkim kopuła słynnej katedry Santa Maria del Fiore we Florencji. Także w Warszawie stoi świątynia wzorowana na Panteonie – to kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży.
Źródła: Associated Press, Smithosonianmag.com

Dni czeskie w Opolu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?