IPT - pasek artykułowy

Ścieżki rowerowe do 34 km od Ziębic. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 4 - 5 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz wycieczkę rowerową w pobliżu Ziębic? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji. Są różne pod względem trudności czy dystansu, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 34 km od Ziębic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w pobliżu Ziębic przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w okolicy Ziębic

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 34 km od Ziębic, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 04 maja w Ziębicach ma być 24°C. Nie powinno padać. W niedzielę 05 maja w Ziębicach ma być 24°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 33%.

🚲 Trasa rowerowa: Po czeskiego knedla i kofolę

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 72,29 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 414 m
  • Suma podjazdów: 1 003 m
  • Suma zjazdów: 1 016 m

Trasę rowerową mieszkańcom Ziębic poleca Januszek_44

Wyprawa rozpoczyna się w Stroniu Śląskim i wiedzie w kierunku wsi Bolesławów, a następnie granicy państwa , która usytuowana jest na Przełęczy Płoszczyca.
W tym miejscu znajduje się stosunkowo nowy budynek , użytkowany w przeszłości przez czeskich pograniczników. W chwili obecnej jest tu niewielkie schronisko i bufet, w którym można płacić złotówkami .
Przełęcz Płoszczyna to także dobry punkt wypadowy na szczyt Śnieżnika.
Z Płoszczyna asfaltowa droga prowadzi w dół do miejscowości Stare Mesto. Po drodze piękne widoki na Masyw Śnieżnika.

Stare Mesto.

Ośrodek sportów zimowych, turystyki oraz wypoczynku znajduje się w obszarze Kralickiego Śnieżnika i Gór Rychelbskich. Został założony już w 13. stuleciu jako osada górnicza. W 14. stuleciu wydobywało się tu srebro. Miasto było w roku 1645 przepełnione wojskami szweckimi. Dochował się tu późno renesansowy kościół Św. Anny z roku 1618. Do następnych wybitnych budynków z pewnością należy wczesno barokowy ratusz z roku 1680, przebudowany do obecnego wyglądu w roku 1895. Na rynku można również zwiedzić przepiękne empiryczne domy miejskie.

Po krótkim pobycie udajemy się drogą w kierunku do miejscowości Branna. Po drodze mijamy spokojną wioskę Sleglov, aby po dojechaniu do Vicantic skręcić w prawo / koło kościoła / w kierunku Hanuszowic. Droga początkowo prowadzi w dół , aby po chwili wspiąć się na grzbiet pasma górskiego.
Taką to właśnie dość wąską asfaltową drogą , wśród pastwisk przyszło mi przejechać rowerem przez 5- 6 kilometrów. Ruch pojazdów tu niewielki. Najczęściej to ciągniki rolnicze. Widoki fantastyczne. Po lewej stronie widok na Wysoki Jesionik z charakterystycznym szczytem Pradziada a po prawej Masyw Śnieżnika.
Trochę dokuczał wiatr , ale takie widoki wiele wynagrodziły.
Pod koniec trasy ostry zjazd do Hanuszowic.
Tutaj przy przejeździe kolejowym , naprzeciw komendy Policji znajdują się małe delikatesy, w których dokonuje zakupu kofoli jak się okazuje potem o smaku migdałowym i knedla czeskiego, oraz małej słodkiej bułeczki. Płace koronami , ile tego nie wiem po monety mam w woreczku i pozwalam Pani samej skasować należność.
Tak wyposażony udaję się w kierunku Kralik a potem znowu Starego Mesta, aby po drodze w Wielkich Zibirdowicach zatrzymać się na mały posiłek.

Po powrocie do domu, oczywiście konsumpcja knedla z wieprzowiną , brakło tylko kisanego ziela / kapusty kiszonej na gorąco/…..no cóż i tak było warto.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Ostasz przez przypadek

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 161,05 km
  • Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 56 min.
  • Przewyższenia: 612 m
  • Suma podjazdów: 2 059 m
  • Suma zjazdów: 2 074 m

Januszek_44 poleca trasę mieszkańcom Ziębic

Rano jeszcze dość rześko , ale ruszam kilka minut przed ósmą . Od razu kieruje się stronę Przełęczy Puchaczówka. Pomimo porannego chłodu robi mi się ciepło , dodatkowo rozgrzewa mnie do czerwoności zawieszająca się rowerowa nawigacja . Za nic nie chce pokazać wcześniej wgranej trasy. Ale trudno , będę improwizował .
Po drodze wyprzedza mnie jakiś młodziutki mężczyzna. Ostro tnie pod górę , nawet nie ma czasu na powitanie. Początkowo mam nawet chęć go gonić , ale przede mną szmat drogi. Na przełęczy stwierdzam ,że nie działa mój telefon , szybki reset i jakoś sobie poradziłem. Do Bystrzycy szybki zjazd , po drodze na krzyżówce wyprzedzam tego kogoś . Pytam dokąd i otrzymuje odpowiedź „ahoj „…no to część i w drogę do Polanicy Zdroju a potem w kierunku Szczytnej. Mój GPS pokazuje jakiś ślad . Nie jestem pewny do końca czy to z trasy „Ryjka „ , ale postanawiam się go trzymać.
Z Szczytnej jadę dalej w kierunku Karłowa. Wąska , kiedyś asfaltowa droga pośród drzew jest bardzo właściwa na taki upalny dzień. Do Karłowa wyprzedza mnie tylko jedno auto . Zresztą kierowca po jakimś czasie zatrzymuje się i próbuje uzyskać od mnie informacje o przejezdności tej drogi. A ja nie wiem . Dla mojego roweru nie ma złych dróg.
Nie wjeżdżam do Karłowa , kieruję się w stronę Ostrej Góry. Krótki podjazd i potem 4 km serpentynami w dół. W przeciwną stronę podjeżdża kilkanaście osób , widać ,że to bardzo popularny podjazd. W Ostrej Górze zatrzymuje się na chwilkę na posiłek. Mała miejscowość a wszędzie tabliczki ostrzegające o „woskowym „ charakterze tego miejsca . Dodatkowo ilość znaków drogowych ustawiona na kilku metrach ..poraża.
Ruszam dalej w dół, mijam turystyczne przejście graniczne i jestem w Machovie. Byłem tu już kiedyś pieszo wędrując do Machowskiego Kryża.
Teraz jednak „ślad” prowadzi mnie w dół miejscowości a potem nagle skręca w prawo , gdzie zaczyna się przepiękny podjazd w stronę Polic . Szybki zjazd i jestem w Policach . Piękna miejscowość , cisza , mnóstwo rowerzystów . Mój „ślad „ się tu urywa . Po szlakowskazach stwierdzam ,że na trasie do Broumov jest Ostasz . Ruszam więc w tę stronę . Po kilku kilometrach odbijam w boczną asfaltową ścieżkę i pnę się stronę skał . Po drodze mijam parking / bezpłatny / oraz jakieś jadłodajnie. Rowerzystów tu niewielu i nikt nie wjeżdża w skały. Po ostatnich wyczynach terenowych z Ryjkiem pnę się na rowerku po kamienistej serpentynie . Gdyby nie drewniane schody / drabinki /pewnie objechałbym cały ten kamienny skansen. No cóż zobaczyłem kawałek tego dziwu przyrody , kiedyś tu wrócę na piechotkę a dziś wracam. Po drodze zatrzymuje się na szybki posiłek. Wybieram pierwszą pozycję z menu i Kofolę . Płace cos około110 koron. Może nie pojadłem za bardzo , ale na dalszą drogę musi starczyć.
Do Broumov docieram zamkniętą z powodu przebudowy drogą . Dzięki wykopom trasa jest fantastyczna . W Broumov wjeżdżam na rynek , dawno tu nie byłem. Jest pięknie . W centrum spotykam młodą „kolarkę „ , która jak się okazuje jest polką . Alicja…z krainy czarów na swoim nowiutkim rowerku , miła rozmowa i dalej w trasę.
Do Kłodzka jadę główną drogą , ale z Kłodzkiem skręcam na Rogówek. Może tu pod górkę ale za to spokojnie.
Jestem może trochę zmęczony i odparzony ..ale to wina pogody……fajny dzień , fajna trasa.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Rychlebske stezky, Cerna Voda

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 17,42 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 375 m
  • Suma podjazdów: 436 m
  • Suma zjazdów: 440 m

Trasę dla rowerzystów z Ziębic poleca Piotrj

Dwadzieścia kilometrów od Głuchołazów w miejscowości Cerna Voda czesi pokazali, jak w pozornie mało atrakcyjnej okolicy zrobić wspaniała, wymagającą trasę enduro.
Cerna Voda to mała miejscowość odpowiednia do spędzenia rowerowego weekendu. Nocleg można znaleźć w prywatnych kwaterach lub w Hotelu Cerna Voda. Warto wybrać hotel, ze względu na panujący tu klimat. W zasadzie tylko rowerzyści(po południu dodatkowo ubłoceni). Hotel jest czysty, ceny akceptowalne, kuchnia bardzo przyzwoita. Jednak tu przyjeżdża się na rower i to jest najważniejsze, w tych niepozornych górach wytyczono i wybudowano wspaniałe ścieżki.
Wycieczkę rozpoczynamy w parkingu przy hotelu. Początek wiedzie drogą asfaltową, po opuszczeniu terenu zabudowanego asfalt kończy się i droga robi się szutrowa. Po około trzech kilometrach zaczyna się prawdziwa zabawa. Ścieżka robi się wąska, pojawiają się kładki, korzenie na ścieżce i duże kamienie. Większość trasy prowadzi lasem, więc na podziwianie widoków nie ma co liczyć. Trasa jest ciągle modernizowana. Praktycznie co miesiąc pojawiają się kolejne nowe odcinki.
Jak spędzić drugi dzień weekendu? Okolice poprzecinane są wieloma drogami asfaltowymi i szutrowymi, więc nie będzie problemu ze znalezieniem czegoś łatwiejszego.
Uwaga. Najbliższy bankomat jest Javorniku!
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Cmentarz choleryczny w Trzebieszowicach i Nepomuk bez głowy

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 40,62 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 9 min.
  • Przewyższenia: 151 m
  • Suma podjazdów: 351 m
  • Suma zjazdów: 347 m

Trasę rowerową mieszkańcom Ziębic poleca Januszek_44

Na północ od zabudowań wsi Trzebieszowice , przy polnej drodze wiodącej w stronę Skrzynki spod kapliczki pod wezwaniem św. Eustachego i św. Huberta, znajduje się niewielka polanka, otoczona gęstym szpalerem starych żywotników.
Stoi na niej barokowa rzeźba przedstawiająca świętego Jana Nepomucena. Figura pochodzi z 1803 roku i pozbawiona jest głowy' Sygnatura rzeźbiarza, pokazuje się, że był nim Heinrich Klar.
Jest to dawny cmentarz choleryczny, założony w latach 30. XIX wieku. Być może także wcześniej dokonywano tu pochówków osób zmarłych w wyniku chorób zakaźnych.
Miejsce swego spoczynku znaleźli tu mieszkańcy Trzebieszowic i okolicy, a grzebani byli najpewniej w zbiorowych mogiłach, po których nie zachowały się żadne namacalne ślady.
Tak czas i takie miejsce , tak ku pamięci .
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Kamienne krzyże pokutne/pojednania w okolicach Stronia Śląskiego

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 39,92 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 50 min.
  • Przewyższenia: 179 m
  • Suma podjazdów: 475 m
  • Suma zjazdów: 472 m

Trasę dla rowerzystów z Ziębic poleca Januszek_44

Trochę przez przypadek wpadła mi w ręce lista krzyży pokutnych a właściwie krzyży pojednania . Ze zdziwieniem stwierdziłem ,że blisko Stronia Śl , w lasku nad Strachocinem znajduje się jeden z krzyży . Bez względu na wygląd i miejsce wzbudzają emocje . Znajdują się najczęściej w miejscach gzie doszło do jakiejś tragedii i świadczą o pojednaniu się sprawcy z rodziną . Ruszyłem więc dziarsko w poszukiwaniu tych najbliżej miejsca gdzie mieszkam . Efekty poszukiwań widać na zdjęciach
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ścieżki rowerowe do 34 km od Ziębic. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 4 - 5 maja? - Ziębice Nasze Miasto

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży