MKTG IPT - pasek artykułowy

Zagadka dna Bałtyku: naukowcy odkryli tajemniczą budowlę sprzed 10 tys. lat. Kto ją zbudował i do czego mogła służyć?

Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Bałtyk skrywa niejedną tajemnicę, czego dowodzi chociażby najnowsze odkrycie niemieckich naukowców. Na dnie morza znaleziono strukturę sprzed 10 tys. lat, wzniesioną przez pradawną kulturę. Do czego służył „Blinkerwall” i jak w ogóle znalazł się na dnie Bałtyku? Sprawdźcie, co mówią badacze.

Spis treści

Megastruktura znaleziona na dnie Bałtyku!

Być może jesteśmy świadkami jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w Europie w ostatnich latach. Naukowcy natknęli się na tajemniczą strukturę, której wiek szacują na ok. 10 tys. lat. Odkrycie jest tym bardziej zaskakujące, że struktura rozciąga się na dnie Bałtyku!

Nurkowie w podwodnej jaskini
Niemieccy naukowcy nie mogli uwierzyć w wyniki badań sonarowych. Na dnie Bałtyku znajduje się prehistoryczna megastruktura. Kto ją zbudował i do czego mogła służyć? Giordano Cipriani, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Odkrycia dokonano właściwie przypadkiem. Studenci Uniwersytetu Kilońskiego (Niemcy) odbywali ćwiczenia na statku płynącym po wodach Zatoki Meklemburskiej (południowo-zachodnia część Bałtyku, poniżej wysp duńskich). Statek wyposażony był w sonar wielowiązkowy, który nagle wykrył coś niezwykłego na dnie morza, ok. 10 km od brzegu i jakieś 21 m pod wodą. Struktura wyglądała jak długi na niemal kilometr kamienny mur. Studenci i ich przełożeni szybko zinterpretowali dane: nie mogło być mowy o formacji naturalnej!

Okazało się, że na dnie Bałtyku faktycznie rozciąga się coś, co w oficjalnej publikacji w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) nazwano „megastrukturą”. Mur ma 971 m długości i składa się z ponad 1600 kamieni, z których ok. 300 to duże głazy. Łączna masa kamieni wynosi ok. 142 tony, a najcięższy z głazów waży ok. 11 ton. Strukturę nazwano Blinkerwall.

Czytaj też: 17 niesamowitych ciekawostek o Pomorzu i Bałtyku. Niszczycielskie tsunami, bałtyckie rekiny, dwa Trójmiasta i inne fakty, które was zaskoczą

Do czego służyła dziwaczna konstrukcja?

Naukowcy nie mają wątpliwości, że mur nie powstał naturalnie np. jako efekt osuwisk, a kamienie nie mogły zostać ułożone przypadkiem przez morskie prądy. Według hipotezy roboczej, mur został wzniesiony ok. 10 tys. lat temu, jeszcze przed uformowaniem się Bałtyku jaki znamy, przez członków jednej z lokalnych kultur zbieracko-łowieckich.

Do czego mógł służyć Blinkerwall? Uczeni przypuszczają, że to konstrukcja łowiecka, element większego systemu zapędzania zwierzyny, prawdopodobnie reniferów, prosto w ręce myśliwych. Mur zagradzał uciekającym zwierzętom drogę i kierował je do wąskiego gardła, być może odgrodzonego z drugiej strony jeziorem lub rzeką, gdzie renifery łatwo mogły zostać zabite przez łuczników lub włóczników. Podobne struktury do polowania na karibu odkryto nad jeziorem Huron w USA.

Blinkerwall to świadek Europy, która zniknęła - dosłownie

Jeśli wyliczenia naukowców, podane w PNAS, są prawidłowe, bałtycki Blinkerwall to najstarsze tego typu znalezisko w Europie i w ogóle najstarsza europejska megastruktura z czasów prehistorycznych.

Budowniczowie muru nie mogli przewidzieć, że ich praca zostanie w końcu zniweczona przez samą naturę. Właśnie ok. 10 tys. lat temu zaczął formować się Bałtyk. Wody nowego morza w końcu zalały Blinkerwall ok. 8,5 tys. lat temu.

Wielkie obszary lądów, które kiedyś należały do Europy, zostały zalane przez wody Bałtyku i Morza Północnego kiedy na całym globie podniósł się poziom mórz. Więcej o zaginionych krainach Europy i innych miejscach, które zniknęły bezpowrotnie z powierzchni Ziemi, możecie przeczytać w naszym przewodniku.

Źródła: Smithsonian Magazine, The Guardian, PNAS

Czytaj też: Ferie nad morzem: TOP 5 powodów, dla których warto zaplanować zimowy wypoczynek nad Bałtykiem. Jakie atrakcje czekają zimą nad morzem?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży