Zamek Orawski – tu kręcono serial Janosik i film „Nosferatu – symfonia grozy”, klasyczny horror z lat 20. Zapraszamy do słowackiej twierdzy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zamek Orawski. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zamek Orawski. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Zamek Orawski powstał najprawdopodobniej w XIII wieku po najeździe Tatarów. Władali nim królowie węgierscy, polscy możnowładcy, później znajdował się na terenie Czechosłowacji. To tu powstał film „Nosferatu – symfonia grozy” – klasyczny horror z 1922 roku, również tu powstały zdjęcia do popularnego serialu TVP pt. „Janosik”. Zapraszamy na spacer komnatami twierdzy.

Zamek Orawski na Słowacji – informacje praktyczne

Zamek Orawski położony w miejscowości Oravský Podzámok. Został zbudowany na wysokiej skale wznoszącej się przeszło 100 metrów ponad płynąca tędy rzeką Orawą. Osoby jadące z południa Polski do Małej lub Wielkiej Fatry, a także do Parku Narodowego Niżne Tatry na Słowacji, najprawdopodobniej będą jechać właśnie obok zamku. Warto wykorzystać okazję i odwiedzić przy okazji potężną warownię. Zwłaszcza, że ceny biletów nie są wygórowane. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 9 EUR, dostępne są również bilety ulgowe i rodzinne.

Zobacz ZDJĘCIA z Zamku Orawskiego

Obiekt składa się z trzech średniowieczno-renesansowych budowli, dlatego w odniesieniu do twierdzy używa się czasami określenia „zamki orawskie”. Najstarszą częścią rozległego kompleksu jest zamek górny. To właśnie tę część zamku turyści dostrzegają najpierw. Smukła budowla została zbudowana na równie wąskiej skale w taki sposób, by dostęp z zewnątrz był niemożliwy. Nieco niżej położony jest zamek średni z charakterystyczną wieżą zbudowaną na planie czworoboku, a na samym dole – zamek dolny z barokowym kościołem i kolejną wieżą.

Dla zwiedzających dostępna jest praktycznie całość zamku z drobnymi wyłączeniami. Aktualnych informacji na temat godzin otwarcia należy szukać na stronie internetowej Zamku Orawskiego dostępnej w językach słowackim i angielskim.

Zamek Orawski – odrobina historii

Jak informuje strona internetowa zamku, obiekt powstał najprawdopodobniej po najeździe tatarskim w 1241. Zbudowano go na miejscu istniejącego tu drewnianego fortu. Na przestrzeni lat rozrósł się do niebagatelnych rozmiarów, w jego murach znajduje się przeszło 150 pokoi. Był siedzibą władców, którzy z zamku sprawowali kontrolę nad całym regionem Orawy. Rządzili tu władcy węgierscy, polscy i czescy. Z czasem potężny budynek zaczął podupadać i stopniowo tracił swoją ważną funkcję.

Przypieczętowaniem upadku zamku był pożar, który w 1800 doszczętnie strawił zabudowę. Zrujnowany obiekt pełnił później funkcję ciężkiego więzienia, w którym karę odbywało wielu tatrzańskich zbójników. Dopiero po drugiej wojnie światowej podjęte zostały szeroko zakrojone prace przywracające Zamkowi Orawskiemu jego dawny blask.

Dziś zamek jest pamiątką narodową i pełni funkcję muzeum. Można tu obejrzeć wystawę przybliżającą historię samego zamku, a także ekspozycję przyrodniczą i etnograficzną Orawy. W sezonie odbywają się tu festyny z licznymi atrakcjami dla turystów, w zamkowych komnatach można również spotkać wykonawców prezentujących utwory muzyki dawnej.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży