IPT - pasek artykułowy

Odkryj zapomnianą wieś w lubuskiem. Historia upiornych ruin wioski Lędów

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej XIV wieku. Niegdyś tętniąca życiem wieś na zachodzie kraju, dziś tkwi w zapomnieniu i ruinie. Od lat opustoszała, pozostawia jedynie upiorne ślady przeszłości.CC BY-SA 4.0
Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej XIV wieku. Niegdyś tętniąca życiem wieś na zachodzie kraju, dziś tkwi w zapomnieniu i ruinie. Od lat opustoszała, pozostawia jedynie upiorne ślady przeszłości.CC BY-SA 4.0 Piotrkarel/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Lędów, to opuszczona wieś na zachodzie Polski, która od długich dekad popada w ruinę i zapomnienie. Tajemnicze i opuszczone ruiny przyciągają miłośników historii i fotografii. Wieś znajduje się w województwie lubuskim, niedaleko Sulęcina. Dzisiaj to uroczysko i miejsce pełne tajemniczych pozostałości po dawnej osadzie.

Spis treści

Ruiny opuszczonej wsi przyciągają mrocznym urokiem

Na zachodzie Polski, w województwie lubuskim, ukryta jest wieś, która przypomina zapomnianą kartę z historii. Lędów, niegdyś znany również jako Lindow, to miejsce, gdzie ruiny domów i wieża kościelna stanowią jedyną pamiątkę po nieistniejącej już osadzie.

Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej
Lędów, znany również jako Lipa, leżał w powiecie sulęcińskim, niedaleko Sulęcina. Dawniej nazywany Lindow, był miejscem o długiej historii, sięgającej XIV wieku. Niegdyś tętniąca życiem wieś na zachodzie kraju, dziś tkwi w zapomnieniu i ruinie. Od lat opustoszała, pozostawia jedynie upiorne ślady przeszłości.

CC BY-SA 4.0Piotrkarel/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Historia Lędowa sięga czternastego wieku, kiedy to wieś nosiła nazwę Lindow i należała do zakonu joannitów. Później była własnością rodziny Lindenberg. Pod koniec II wojny światowej wieś została opuszczona z powodu decyzji o utworzeniu poligonu w pobliskiej Wędrzynie, co zmusiło mieszkańców do opuszczenia swoich domów.

Po wojnie osada krótko została zasiedlona, ale w latach 50. doszło ponownie do wysiedlenia, tym razem na zawsze. Dzisiaj Lędów przypomina duchowe miasto, z którego mieszkańcy zniknęli, pozostawiając za sobą jedynie zgliszcza.

Zapomniana i opuszczona wieś na zachodzie Polski

Spacerując po dzisiejszym Lędowie, można spotkać jedynie pozostałości po dawnych czasach – fundamenty domów, porośnięte roślinnością oraz wieżę kościelną, która ponad drzewami wznosi się w niebo. Dawniej stał tam również pałac, jednak dziś jego obecność można jedynie wyobrazić sobie na podstawie archiwalnych zdjęć.

Ruiny wieży kościelnej w Lędowie
Dziś po Lędowie pozostały ledwie szczątki. W gęstym lesie można jeszcze ujrzeć fundamenty domów oraz zapomniany cmentarz. Wieża kościelna, choć zaniedbana, wciąż góruje nad drzewami. Tereny te są teraz wykorzystywane do ćwiczeń wojskowych, a dla osób z zewnątrz obowiązuje zakaz wstępu.

CC BY-SA 4.0Piotrkarel/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Mapa:

Choć miejsce to jest opuszczone i stanowi teren ćwiczeń wojskowych, wciąż przyciąga badaczy historii i miłośników tajemniczych opowieści. Specyficzna, mroczna atmosfera tego miejsca, przypomina o dawnych losach wioski i budzi ciekawość tych, którzy odważą się na odkrycie jego tajemnic.

Lędów to nie tylko opuszczona wioska – to obszar tchnący specyficzną, mroczną atmosferą. To zaklęte miejsce, gdzie wspomnienia mieszkańców przeszłości zlewały się z naturą, tworząc groteskowy krajobraz opustoszałych ruiny.

Zobacz też: Opuszczona wieś na Mazurach. Co się tam wydarzyło? Po miejscu, które kiedyś tętniło życiem, nie zostało już prawie nic...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży