MKTG IPT - pasek artykułowy

Zima kalendarzowa 2023/2024. Kiedy jest pierwszy dzień zimy? Czym różni się zima kalendarzowa od astronomicznej? Odpowiadamy!

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nadszedł początek zimy 2023/2024. Pierwszy dzień zimy to okazja do zorganizowania nastrojowej wycieczki wśród pięknych iluminacji i świątecznej atmosfery. Kiedy dokładnie zaczyna się zima kalendarzowa? Czym właściwie różni się od astronomicznej? Jak dawniej świętowano pierwszy dzień zimy i jak można powitać go dzisiaj? Zapraszamy do informatora: „Początek zimy: data, tradycje i propozycje wycieczek”.

Spis treści

Kiedy zaczyna się zima w roku 2023?

Dzieci zjeżdżają na sankach
Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima 2023/2024? Czym różni się od astronomicznej? Ile będzie trwał najkrótszy dzień w 2023 r.? Jak właściwie obchodzi się pierwszy dzień zimy? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w krótkim informatorze: Pierwszy dzień zimy: najważniejsze informacje, pomysły na atrakcje i wycieczki. Joanna Urbaniec / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Pierwszy dzień zimy można wskazać na dwa sposoby, ponieważ kalendarzowa zima nie jest tym samym, co astronomiczna.

Czym różni się kalendarzowa i astronomiczna zima i kiedy właściwie wypada pierwszy dzień zimy 2023/2024?

  • zima Kalendarzowa: zaczyna się zawsze tego samego dnia, 22 grudnia. Jak wskazuje nazwa, jest to umowna data, ustalona na potrzeby kalendarza, a nie astronomii. W 2023 r. pierwszy dzień zimy wypada więc w piątek 22 grudnia.
  • zima astronomiczna: jej początek wyznacza przesilenie zimowe, w czasie którego słońce znajduje się w zenicie najdalej na południu, nad zwrotnikiem Koziorożca. Oznacza to, że na półkulę północną, w tym do Polski, dociera wówczas najmniej słonecznego światła. Dzień jest wtedy najkrótszy, a noc najdłuższa.

Początek zimy astronomicznej, a więc przesilenie zimowe i zarazem najkrótszy dzień w roku, wypada w różnych terminach, najczęściej 21 lub 22 grudnia, bardzo rzadko 20 lub 23 grudnia. W 2023 r. zima astronomiczna zaczyna się w piątek 22 grudnia, a więc tego samego dnia, co zima kalendarzowa.

Ile będzie trwał najkrótszy dzień w 2023 r.? 22 grudnia będzie trwał tylko ok. 7 godzin i 39 minut (nieco dłużej w górach, nieco krócej nad morzem), a noc ponad 16 godzin.

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach - atrakcje i iluminacje
Pierwszy dzień zimy to okazja, by wybrać się z rodziną np. na jarmark bożonarodzeniowy. Na zdjęciu: jarmark w Katowicach, 12 listopada 2022. Karina Trojok / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też:

Jak długo trwa zima kalendarzowa?

Zima kalendarzowa trwa równe trzy miesiące. Kończy się zawsze tego samego dnia – 21 marca.

Zima astronomiczna miewa różne daty końcowe, w zależności od tego, kiedy przypada równonoc wiosenna. Akurat w 2024 r. zima kalendarzowa i astronomiczna skończą się w innych terminach. Najpierw zima astronomiczna, w dniu 20 marca, potem zima kalendarzowa, 21 marca.

Tradycje i zwyczaje na pierwszy dzień zimy

Obecnie pierwszy dzień zimy nie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, jak przed wiekami. To raczej ciekawostka na ostatniej prostej przed wigilią Bożego Narodzenia, a potem sylwestrem i Nowym Rokiem.

Dawniej jednak jeszcze w czasach pogańskich, pierwszy dzień zimy obchodzony był jako radosne święto triumfu dnia nad nocą i narodzin słońca. Zima była porą ciemną i mroźną, a pierwszy dzień zimy w praktyce wypadał w połowie długiego okresu chłodu i mroku, wyznaczając jej kulminację. To oznaczało, że wraz z pierwszym dniem zimy najgorsze mroki przemijały. Wprawdzie dzień był najkrótszy w całym roku, ale przesilenie zapowiadało, że każdy kolejny będzie nieco dłuższy, aż w końcu słońce pokona ciemność, ciepło zwycięży zimno, a wiosna przegna zimę.

Rzymianie obchodzili w grudniu Saturnalia i sprawowali kult Słońca Niezwyciężonego (Sol Invictus), Celtowie Yule, Słowianie Szczodre Gody, w czasie których łamano się chlebem, a dzieciom rozdawano upominki i smakołyki.

Obchodzenie pierwszego dnia zimy polegało przeważnie na organizacji różnego rodzaju rozrywek i zabaw – chodziło o to, by jakoś rozjaśnić ten najgęstszy mrok w roku i uczcić triumf dnia nad nocą.

Ludzie bawią się na śniegu
Zimę warto przywitać aktywnie. Jeśli pogoda dopisze, pierwszy dzień zimy możecie spędzić np. na zabawach na śniegu. Narty mogą być zbyt trudne dla młodszych dzieci, ale jazda na sankach, lepienie bałwana czy bitwa na śnieżki to zabawa dla całej rodziny. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: 19 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie: terminy otwarcia w sezonie 2023, atrakcje, mapy

Szczodre Gody wracają do Polski, czyli pierwszy dzień zimy po słowiańsku

Nie ma pewności, jak dokładnie dawni Słowianie obchodzili Szczodre Gody, ale to nie powstrzymuje miłośników starych obyczajów od próby odtworzenia tego święta. Pasjonaci historii i grupy neopogańskie starają się obchodzić pierwszy dzień zimy na modłę dawnych Słowian.

Zobaczcie na filmie poniżej, jak takie obchody wyglądały w 2018 r.:

Co robić w pierwszy dzień zimy 2023/2024? Pomysły na wycieczki

Pierwszy dzień zimy wypada w tym roku w piątek. To świetna okazja, by przywitać zimę rodzinną wycieczką. Poniżej znajdziecie garść pomysłów na spacery i zabawy w Polsce z okazji początku zimy.

Świetlne atrakcje ogrodu świateł w Warszawie
Korzystając z wczesnego mroku, można przywitać zimę na wycieczce do jednego z polskich ogrodów świateł. Na zdjęciu: ogród świateł w Warszawie, 11 listopada 2022. Krystian Dobuszyński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży