Żylina. Spacer w przerwie między zdobywaniem szczytów Małej Fatry. Słowackie miasto to dobra baza wypadowa w góry i na okoliczne zamki

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Żylina to dobra baza wypadowa na szlaki Małej Fatry i okoliczne zamki
Żylina to dobra baza wypadowa na szlaki Małej Fatry i okoliczne zamki Paweł Kurczonek / Polska Press
Słowacka Mała Fatra położona jest kilka godzin drogi od naszego województwa. Z tego powodu wyjazd na jeden dzień jest mało opłacalny, warto wybrać się tam na dłużej. Interesującym miejscem na nocleg może być Żylina – miasto położone na zachód od pasma górskiego.

Żylina – słowackie miasto z wielowiekową tradycją

Początki osadnictwa w okolicach Żyliny sięgają późnej epoki kamienia. Na przestrzeni dziejów osiadały ku kolejne ludy, a mniej więcej od V wieku n.e. na tych terenach pojawili się Słowianie. Historia znanego dziś miasta sięga końca XIII wieku. We współczesnej Żylinie mieszka obecnie ponad 80 tys. osób, co sprawia, że miasto jest czwartym pod względem liczby ludności ośrodkiem Słowacji.

Miasto położone niedaleko Małej Fatry jest dobrą bazą wypadową na górskie szlaki, ale samo w sobie również jest warte zwiedzenia. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Zamek Budatín. Twierdza powstała w drugiej połowie XIII wieku, jako tzw. zamek wodny. Jego zadaniem była ochrona ważnego szlaku handlowego wiodącego z Węgier na Śląsk. Usytuowany był przy brodzie, na którym pobierano cło.

Zobacz, dokąd warto pojechać z Żyliny

Na przestrzeni lat zamek przechodził kolejne przebudowy i rozbudowy. W 1551 roku twierdzę przebudowano w stylu renesansowym, na początku XVII wieku dodano kolejne umocnienia, a w 1745 roku powstała tu barokowa kaplica. Obecnie w zamku mieści się považské múzeum. Wystawa muzealna obejmuje między innymi kolekcję przedmiotów związanych z historią Żyliny oraz całego regionu. Ciekawostką jest znajdująca się tu kolekcja mieczy katowskich, a także przedmiotów należących do lokalnych rzemieślników, którzy w mieście stworzyli pierwsze wspólnoty cechowe. Na zamku można również zobaczyć galerię obrazów, meble z ostatnich trzech stuleci oraz zbiory motyli i innych owadów.

Historyczne centrum Żyliny jest objęte ochroną prawną. Szczególną uwagę zwracają renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie wybudowane wokół rynku. Na centralnym placu miasta można również znaleźć restauracje i ogródki – to doskonałe miejsce na posiłek, deser lub kufel dobrego, słowackiego piwa.

Żylina to dobre miejsce na wypad w góry i okoliczne zamki

Położenie miasta sprawia, że jest ono doskonałym punktem wypadowym na szlaki Małej Fatry. Zwiedzanie okolic Żyliny warto rozpocząć od odwiedzin dwóch pobliskich zamków – Hradu Strečno oraz Starego Hradu. Co oferują te warownie i gdzie je znaleźć? Zapraszamy do lektury artykułu.

Odwiedzając Żylinę warto także zajrzeć na wschodni kraniec Małej Fatry. W miejscowości Oravský Podzámok (Orawskie Podzamcze) znajduje się jeden z najbardziej imponujących zabytków regionu – Zamek Orawski. Kinomani znają go z klasycznego horroru z 1922 roku zatytułowanego „Nosferatu – symfonia grozy”, również tu powstały zdjęcia do rewelacyjnego serialu TVP pt. „Janosik” opartego luźno na życiorysie słynnego słowackiego zbójnika.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Żylina. Spacer w przerwie między zdobywaniem szczytów Małej Fatry. Słowackie miasto to dobra baza wypadowa w góry i na okoliczne zamki - Dziennik Zachodni

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży