Spis treści
„Śladami Powstania Warszawskiego” – nowa trasa turystyczna NIKZ

Równo 79 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku – rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, którego celem było wyzwolenie Warszawy spod hitlerowskiej okupacji. Z okazji tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował nową trasę turystyczną. Szlak „Śladami Powstania Warszawskiego” obejmuje 63 miejsca związane z operacją Armii Krajowej. Liczba ta nie jest przypadkowa, bowiem akcja zakończyła się właśnie po 63 dniach, 2 października 1944 roku.
Jakie miejsca znajdują się na szlaku?

Warszawa, choć dziś zupełnie inna, nadal nosi ślady krwawych wydarzeń, jakie rozegrały się na jej terenie blisko 80 lat temu. W murach niektórych budynków wciąż widoczne są np. ślady po kulach – o tym, czego można się spodziewać zwiedzając stolicę nowym szlakiem, opowiedział dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
1 sierpnia o godzinie 17.00, jak co roku, cała Polska zatrzyma się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków chce przypomnieć, że bohaterski zryw trwał aż sześćdziesiąt trzy dni, a jego śladami są nie tylko pamiątkowe tablice. To też m.in. pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy. Zachęcamy do spacerów „Śladami Powstawania Warszawskiego” i odkrywania tych miejsc – opisał dyrektor NIKZ.
MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Nowy szlak opracowany przez NIKZ można znaleźć w aplikacji MonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii. Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?