Atrakcje turystyczne Podkarpacia na jesień 2023. Te miejsca warto zobaczyć! Bieszczady, Jezioro Solińskie, piękne zamki [LISTA: TOP 10]

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
Bieszczady
Bieszczady Marcin Trzyna
Turystyczne atrakcje Podkarpacia. Wybraliśmy dziesięć z nich, które trzeba zobaczyć jesienią 2023 roku. Te miejsca potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagających podróżników! Urokliwe zamki oraz ich ruiny, niepowtarzalne Jezioro Solińskie i kilometry górskich tras. Byliście już w tych miejscach? Musicie koniecznie zobaczyć podczas "złotej polskiej jesieni". Z tekstu poniżej dowiecie się co jest w nich wyjątkowego, poznacie ich historię i tajemnice. Wśród wyjątkowych zamek w Krasiczynie, skansen w Sanoku czy Rezerwat Przyrody Prządki.

Spis treści

Podkarpacie słynie z wielu zabytkowych miejsc, pięknej przyrody i nietuzinkowych atrakcji. Gdzie warto spędzić czas? Podpowiadamy te najbardziej znane atrakcje Podkarpacia, ale również mniej oczywiste miejsca.

Zobacz pomysły na wycieczkę w woj. podkarpackim!

Solina i dalej w Bieszczady

Solina dla wielu to brama Bieszczad, choć oczywiście są to jeszcze tereny gór Sanocko-Turczańskich. Turystom odwiedzanie Jeziora Solińskiego kojarzy się głównie z urlopem, piękną pogodą i wakacjami, ale zapewniamy, że również zimą warto tutaj przyjechać, by podziwiać niesamowite widoki. Obecnie największą atrakcją w Solinie jest przejazd nowoczesną kolejką gondolową.

Przyjeżdżając do Soliny, warto wybrać się również do pobliskich miejscowości takich jak: Polańczyk, Bóbrka, Myczkowce.

Jezioro Solińskie
Jezioro SolińskieMarcin Trzyna

W Bieszczadach warto odwiedzić m.in. liczne punkty widokowe, torfowisko w Tarnawie, rezerwaty przyrody, zagrodę żubrów w Mucznem, potoki, wodospady, Bieszczadzką Kolejkę Leśną, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Wielu turystów wybiera się na szlaki. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Bieszczad jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Warto jednak zdobyć również pozostałe szczyty, jak m.in.:

 • Halicz,
 • Połonina Caryńska,
 • Połonina Wetlińska,
 • Wielka Rawka,
 • Bukowe Berdo,
 • Krzemień,
 • Rozsypaniec.

W drodze na Połoninę Wetlińską warto zatrzymać się przy Chatce Puchatka.

Mapa z widokiem na Tarnicę:

Zamki na Podkarpaciu

Planując jednodniową wycieczkę na Podkarpaciu, warto zwrócić uwagę na piękne zamki w naszym regionie. Do wyboru mamy między innymi Rzeszów, Łańcut, Baranów Sandomierski, Przecław, Przemyśl czy Krasiczyn. Podkarpackie zamki to prawdziwe perły architektury.

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie w XVIII wieku był jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Na listę pomników historii został wpisany 1 września 2005 roku. Obecnie w zamku działa Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Zamek w Łańcucie
Zamek w ŁańcucieBarbara Galas

Zamek w Krasiczynie to obiekt należący do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Zamek położony jest na trakcie Przemyśl - Sanok, w pobliżu przeprawy przez San. Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w naszym kraju.

Zamek w Krasiczynie - ciekawostki:

 • Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.
 • Pośrodku skrzydła zachodniego znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową. Tędy przez zwodzony, a później kamienny most, prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasta do zamku.
 • Na początku II wojny światowej zamek został ograbiony przez żołnierzy sowieckich. W 1940 na terenie zamku filmowcy sowieccy kręcili antypolski film pt. „Wiatr ze Wschodu”, uzasadniający inwazję ZSRR na Polskę 17 września 1939.
 • Gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
 • Baszta papieska ozdobiona jest attyką. Ciekawostką jest kamień wmurowany na zewnątrz baszty od strony północnej, przypominający kształtem duży bochen chleba. Według opowiadań na chleb takiej wielkości zarabiał robotnik pracujący przy budowie.
 • Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita (ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 3500 m2).
 • Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich, a prace zdobnicze i dekoracyjne wykonali artyści przemyscy.
 • Po przejęciu zamku przez państwo po II wojnie światowej znalazło w nim siedzibę Technikum Leśne, a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.
 • Od 20 kwietnia 2018 roku nosi status Pomnika Historii.
 • Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka.
Zamek w Krasiczynie.
Zamek w Krasiczynie.Marcin Trzyna

Warte odwiedzenia są również ruiny zamków. Takie znajdziemy m.in. w Dąbrówce Starzeńskiej, Załużu, Odrzykoniu czy Fredropolu.

Szlak Architektury Drewnianej

Jeżeli chcesz poczuć smak historii, musisz odwiedzić najważniejsze punkty Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu. Szlak ten w woj. podkarpackim liczy aż 1202 km i 127 obiektów. Głównie są to drewniane cerkwie, które są prawdziwymi dziełami sztuki.

Kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Szlak Architektury Drewnianej (na zdjęciu cerkiew w Smolniku)
Szlak Architektury Drewnianej (na zdjęciu cerkiew w Smolniku)Wojtek Zatwarnicki

Sanok i skansen

Gdzie jeszcze warto pojechać na Podkarpaciu? Będąc w Sanoku warto odwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po II wojnie światowej. Tu poznasz świat Łemków, Bojków, Pogórzan, Dolinian. Do obejrzenia jest ponad 180 budynków architektury drewnianej, warto więc poświęcić na tę wycieczkę cały dzień! A przecież i sam Sanok jest warty odwiedzenia...

Skansen w Sanoku.
Skansen w Sanoku.Sabina Tworek

Rezerwat przyrody Prządki

Kolejnym pomysłem na wycieczkę po Podkarpaciu może być malowniczy rezerwat przyrody "Prządki", który położony jest pomiędzy miejscowościami: Korczyna i Czarnorzeki. Na obszarze rezerwatu znajdują się cztery grupy skałek piaskowcowych. Szczytowa partia wzgórza ma 526 m n.p.m.

Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy:

 • Prządka-Matka,
 • Prządka-Baba,
 • Herszt,
 • Zbój Madej.

Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona oryginalnych tworów skalnych.

Rezerwat Prządki.
Rezerwat Prządki.Krzysztof Kapica

Arboretum Bolestraszyce

Powstałe w 1975 roku Arboretum w Bolestraszycach to prawdziwy pomnik przyrody. Arboretum położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla.

- Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny - czytamy na oficjalnej stronie Arboretum.

Arboretum Bolestraszyce.
Arboretum Bolestraszyce.PAP/Darek Delmanowicz

Uzdrowiska na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu znajdują się urokliwe miasta zdrojowe, w których można zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. M.in. czyste powietrze pozwoli w tych miejscach na udany i zdrowy wypoczynek.

 • Polańczyk Zdrój

Polańczyk Zdrój to największy, pod względem liczby sanatoriów i domów wczasowych, kurort na Podkarpaciu. Usytuowany jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, na skraju Bieszczadów nad Jeziorem Solińskim. Wody zalewu łagodzą ostre górskie powietrze tworząc specyficzny i rzadki mikroklimat. W Polańczyku leczone są m.in. choroby dróg oddechowych, kardiologiczne, reumatyczne oraz cukrzyca. Czystość powietrza oraz występowanie wód mineralnych stosowanych w kuracji pitnej i kąpielach leczniczych, to ważne atuty miejscowości. Polańczyk to również popularny ośrodek sportów wodnych. W okolicy znajduje się dobrze oznakowana sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Zimą zaś na turystów czekają wyciągi narciarskie. Miłośnicy spacerów pokochają przechadzki brzegiem jeziora oraz koroną zapory wodnej, skąd można podziwiać nie tylko góry, ale też urokliwe wysepki na “bieszczadzkim morzu”.

 • Iwonicz-Zdrój

Iwonicz – Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk z ponad 400 letnią tradycją. Pierwsze wzmianki o właściwościach wód mineralnych podał w 1578 r. Wojciech Oczko – nadworny lekarz króla Stefana Batorego. O iwonickich wodach wspominał też doktor królowej Marysieńki Sobieskiej, a nawet przyboczny medyk króla Francji Ludwika XIV. W XIX w. Iwonicz był ośrodkiem życia towarzyskiego i kulturalnego. Przebywało tu wiele znanych osobistości, m.in.: Jan Matejko i Eliza Orzeszkowa. Największe bogactwo uzdrowiska stanowią lecznicze wody mineralne, które służą do inhalacji, kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków „Iwoniczanka”. Miejscowość leży w Beskidzie Niskim, w dolinie Iwonickiego Potoku, wśród wzniesień porośniętych zielonymi lasami jodłowo – bukowymi. Ogromnym atutem Iwonicza Zdroju jest bez wątpienia klimat o potwierdzonych właściwościach leczniczych. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej – z miasta do najciekawszych widokowo i turystycznie miejsc prowadzą ścieżki spacerowe. Z Góry Winiarskiej rozpościera się widok na wschodnią część uzdrowiska, Wzgórza Rymanowskie, zamek Kamieniec, okolicę Krosna i Cergową.

Miasta zdrojowe (na zdjęciu Iwonicz-Zdrój).
Miasta zdrojowe (na zdjęciu Iwonicz-Zdrój).Ewa Gorczyca
 • Horyniec-Zdrój

Tradycje lecznicze miejscowości sięgają XVII w. Na polowania i kąpiele przybywał tu sam król Jan III Sobieski. Uzdrowisko słynie z najlepszych w Polsce zasobów naturalnej borowiny leczniczej nazywanej czarnym złotem. Kuracje borowinowe znakomicie sprawdzają się w leczeniu schorzeń narządu ruchu, porażeń, rwy kulszowej, zwyrodnień stawów i chorób kobiecych. Przybywający do uzdrowiska kuracjusze chętnie korzystają z wód siarczkowo-siarkowodorowych. Kąpiele działają m.in. przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i antyalergicznie. Po zabiegu wzrasta też odporność organizmu. Horyniec-Zdrój to typ uzdrowiska nizinnego z dużą liczbą dni pogodnych i dużym nasłonecznieniem. Wypoczywając w Horyńcu warto odwiedzić pobliskie atrakcje: Rezerwat nad Tanwią, Pałac Książąt Ponińskich, roztoczańskie Szumy, czy leżącą na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej piękną cerkiew w Dachnowie.

 • Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój to duży ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego, założony w drugiej połowie XIX wieku przez hr. Potockiego. Okolice Rymanowa i pobliskiego Iwonicza charakteryzuje specyficzny mikroklimat. Gromadzi się tu ciepłe powietrze nawiewane z Niziny Węgierskiej, a otaczające lasy nawilżając je łagodzą temperaturę, tworząc mikroklimat, stanowiący jeden z walorów leczniczych uzdrowisk. Główną atrakcją miasta jest ukształtowana pod wpływem stylu tyrolskiego zabudowa uzdrowiskowa rozproszona w parku zdrojowym. W centrum miasta znajdują się drewniane wille i pensjonaty z XIX w. wzorowane na modnym, w tym czasie budownictwie uzdrowiskowym Szwajcarii, nadające uzdrowisku niepowtarzalny urok. Są to wille: Opatrzność, Gołąbek, Zofia, Pogoń, Leliwa, a także drewniana willa Maria, zwana dawniej Domem pod Matką Boską, i XIX-wieczny, dwukondygnacyjny budynek konstrukcji zrębowej. W centrum miasteczka znajduje się pijalnia źródlanych wód mineralnych Tytus, Klaudia i Celestyna. Zaraz obok można odpocząć przy tężni solankowej, gdzie unosząca się w powietrzu mgiełka minerałów nie tylko buduje odporność, ale też pomaga przy alergiach oraz nadciśnieniu tętniczym.

 • Latoszyn Zdrój

Choć Latoszyn to najmłodsze z podkarpackich uzdrowisk, naturalne źródła mineralne były znane tu od dawna. W XIX wieku przy źródłach działał zakład zdrojowo-kąpielowy, który uległ zniszczeniu podczas I wojny światowej. W 1932 roku za sprawą Wacława Krawczyka z Dębicy powstał nowy zakład leczniczy, a później kilka pensjonatów. Był to początek uzdrowiska, cieszącego się dużą popularnością. Leczono tu przede wszystkim choroby reumatyczne poprzez kąpiele siarczane i okłady borowinowe. Kres uzdrowiska nastąpił w latach 1944-1945. W wyniku działań wojennych infrastruktura została zniszczona a źródła zasypane. Po wojnie wykonano nowe odwierty. Badania wykazały, że latoszyńskie zdroje są wartościowe pod względem składników mineralnych. W 1990 roku wody zostały oficjalnie uznane za lecznicze, a w 2012 r. sołectwom Latoszyn i Podgrodzie został nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W 2018 roku niewielka miejscowość pod Dębicą powróciła na mapę polskich uzdrowisk.

Schron kolejowy w Stępinie

Ciekawych miejsc na Podkarpaciu nie brakuje. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest schron kolejowy w Stępinie, który ma długość prawie czterech boisk piłkarskich. Jest wysoki na trzy piętra. Adolf Hitler podejmował tu przywódcę faszystowskich Włoch Benitto Mussoliniego. Jest to jeden z czterech schronów kolejowych w Polsce, obok schronu w pobliskim Strzyżowie oraz schronów w Konewce i Jeleniu koło Spały.

Schron kolejowy w Stępinie.
Schron kolejowy w Stępinie.Krzysztof Kapica

Oto 10 atrakcji turystycznych Podkarpacia:

Bieszczady

Atrakcje turystyczne Podkarpacia na jesień 2023. Te miejsca ...

od 16 lat
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Atrakcje turystyczne Podkarpacia na jesień 2023. Te miejsca warto zobaczyć! Bieszczady, Jezioro Solińskie, piękne zamki [LISTA: TOP 10] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży