Zamek w Krasiczynie i jego tajemnice. Co skrywa podkarpacka perła renesansu? [ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI]

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.
Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku. Marcin Trzyna
Zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Zamek położony jest na trakcie Przemyśl - Sanok, w pobliżu przeprawy przez San. Obiekt otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w naszym kraju. Gościli w nim królowie, a pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę. Jakie ciekawostki skrywa zamek w Krasiczynie? Przedstawiamy historyczne fakty, które dotyczą Zamku w Krasiczynie. Źródła opieraliśmy na oficjalnej stronie zamku, którego budowę rozpoczął Stanisław Krasicki.

Spis treści

Zamek w Krasiczynie - ciekawostki

 • Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.
 • Pośrodku skrzydła zachodniego znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową. Tędy przez zwodzony, a później kamienny most, prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasta do zamku.
 • Na początku II wojny światowej zamek został ograbiony przez żołnierzy sowieckich. W 1940 na terenie zamku filmowcy sowieccy kręcili antypolski film pt. „Wiatr ze Wschodu”, uzasadniający inwazję ZSRR na Polskę 17 września 1939.
 • Gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
 • Baszta papieska ozdobiona jest attyką. Ciekawostką jest kamień wmurowany na zewnątrz baszty od strony północnej, przypominający kształtem duży bochen chleba. Według opowiadań na chleb takiej wielkości zarabiał robotnik pracujący przy budowie.
 • Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita (ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 3500 m2).
 • Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich, a prace zdobnicze i dekoracyjne wykonali artyści przemyscy.
 • Po przejęciu zamku przez państwo po II wojnie światowej znalazło w nim siedzibę Technikum Leśne, a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.
 • Od 20 kwietnia 2018 roku nosi status Pomnika Historii.
 • Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka.

Jak dojechać do Zamku w Krasiczynie?

Zamek znajduje się w Krasiczynie w pow. przemyskim, 10 km na zachód od Przemyśla, u podnóża Pogórza Przemyskiego. Zamek w Krasiczynie położony jest nieopodal drogi krajowej nr 28 (Zator - Medyka).

Jadąc od strony Rzeszowa możemy wybrać m.in. następujące trasy:

 • Kierując się DW878 przez Tyczyn w kierunku Hyżnego, Bachórza, Dubiecka.
 • Kierując się na A4 w kierunku Przemyśla.

Zamek w Krasiczynie - bilety

Prezentujemy cennik biletów na zwiedzanie Zamku w Krasiczynie.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem:

 • Bilet normalny - 22+ 8 zł
 • Bilet ulgowy - 18+ 5 zł (dzieci, młodzież szkolna, studenci, seniorzy)

(cena obejmuje wejście do parku; nie ma możliwości kupienia tylko biletu do zamku)

Bilet-pakiet (wstęp do parku, zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wejście na wieżę zegarową, wejście do lochów)

 • Normalny - 35 zł
 • Ulgowy - 30 zł

Godziny zwiedzania:
W sezonie od 1 kwietnia do 31 października wejścia o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 16:00; codziennie (pod warunkiem wykupienia minimum 5 biletów)

Czas zwiedzania to ok. 50 minut

Poza sezonem od 1 listopada do 31 marca zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z min. jednodniowym wyprzedzeniem. Ostatnie wejście o godz. 15:00.

Wstęp do parku 6:00-22:00.

Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.

Zamek w Krasiczynie i jego tajemnice. Co skrywa podkarpacka ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek w Krasiczynie i jego tajemnice. Co skrywa podkarpacka perła renesansu? [ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI] - Nowiny

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży