Białowieża: puszcza częściowo otwarta dla turystów mimo kryzysu granicznego. Powstał nowy przewodnik po atrakcjach Puszczy Białowieskiej

Emil Hoff
Emil Hoff
Białowieża i Puszcza Białowieska nie są w całości zamknięte dla turystów. Nadal czeka na nich w regionie moc atrakcji, tras spacerowych i rowerowych, a także coroczne festiwale muzyczne. Powstał nowy przewodnik po regionie Białowieży, z którego turyści mogą się dowiedzieć, jak i co zwiedzać mimo kryzysu na granicy z Białorusią.
Białowieża i Puszcza Białowieska nie są w całości zamknięte dla turystów. Nadal czeka na nich w regionie moc atrakcji, tras spacerowych i rowerowych, a także coroczne festiwale muzyczne. Powstał nowy przewodnik po regionie Białowieży, z którego turyści mogą się dowiedzieć, jak i co zwiedzać mimo kryzysu na granicy z Białorusią. Etienne BRUNELLE, iStock / Getty Images Plus
Białowieża nie jest w całości zamknięta dla turystów, a żubry w Puszczy Białowieskiej można swobodnie oglądać. Przypominają o tym lokalni działacze turystyczni, którzy przygotowali nowy przewodnik po regionie. Można się z niego dowiedzieć, które szlaki i atrakcje turystyczne Białowieży są w pełni dostępne mimo trwającego kryzysu nadgranicznego. Warto sprawdzić, co warto zobaczyć i zrobić w Puszczy Białowieskiej w czasie wiosennego weekendu, majówki lub urlopu.

Spis treści

Białowieża i kryzys na granicy z Białorusią

Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) z Białowieży opracowała nowy przewodnik po atrakcjach Puszczy Białowieskiej. Członkowie organizacji wyjaśniają, że zamknięcie całego regionu dla turystów z powodu kryzysu na granicy z Białorusią to mit – niektóre obszary i atrakcje pozostają dostępne i są w pełni bezpieczne.

Straż Graniczna regionu Białowieży od wielu miesięcy dokłada starań, by załagodzić kryzys spowodowany napływem migrantów z Białorusi, którzy próbują przedostać się do Polski przez bagna i lasy, omijając punkty graniczne. To właśnie ten kryzys doprowadził do podjęcia decyzji o budowie płotu, przecinającego Puszczę Białowieską, a także do zamknięcia kilku miejscowości nadgranicznych dla turystów.

Część regionu Puszczy Białowieskiej rzeczywiście objęta jest tzw. zakazem przebywania, który oznacza, że pozostaje zamknięty dla osób nieuprawnionych. Jednak duża część Puszczy i kilka miejscowości turystycznych z atrakcjami pozostaje otwarta i na ten fakt silnie wskazują członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Które miejsca i miejscowości w regionie Białowieży są dostępne dla turystów?

By ułatwić turystom orientację w regionie, częściowo objętym zakazem przebywania, lokalni działacze stworzyli przewodnik po Białowieży i Puszczy Białowieskiej, uwzględniający nowe, nietypowe realia i podpowiadający turystom, które obszary i atrakcje regionu są dla nich w pełni dostępne.

Przede wszystkim warto wiedzieć, które miejscowości w regionie Białowieży są faktycznie niedostępne dla turystów. Należą do nich:

  • Sama Białowieża
  • Nowe Masiewo
  • Stare Masiewo
  • Babia Góra
  • Gruszki
  • Topiło
  • Starzyna
  • Policzna
  • Czeremcha

Są jednak miejsca w regionie Białowieży, nieobjęte żadnymi zakazami. To przede wszystkim:

  • Hajnówka
  • Narew
  • Narewka
  • Jezioro Siemianówka

Nowy przewodnik po atrakcjach Białowieży

Region Białowieży pełen jest niezwykłych atrakcji i wydarzeń, przyciągających turystów. W Hajnówce odbywa się co roku Festiwal Muzyki Cerkiewnej.
Region Białowieży pełen jest niezwykłych atrakcji i wydarzeń, przyciągających turystów. W Hajnówce odbywa się co roku Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press

Oferta turystyczna dostępnego obszaru Puszczy Białowieskiej jest nadal bardzo bogata.

Białowieża to raj dla fanów leśnych wędrówek, nordic walking, wypraw rowerowych, sportów wodnych, plażowania, i oczywiście obserwacji dzikich zwierząt, w tym unikalnych polskich żubrów. W Białowieży można także oglądać tegorocznego zwycięzcę konkursu na Europejskie Drzewo Roku – dąb Dunin. Są też wioski tematyczne, trasy edukacyjne, a dla dzieci questy do wykonania.

Działacze LOT w Białowieży stworzyli nowy przewodnik turystyczny po regionie, uwzględniający ograniczenia związane z kryzysem nadgranicznym.

Opracowanie „Jak zwiedzać region Puszczy Białowieskiej z uwzględnieniem ograniczenia ruchu w strefie nadgranicznej” prezentuje atrakcje regionu Białowieży, które są w pełni dostępne dla turystów mimo zamknięcia innych obszarów nadgranicznych. Atrakcji w Puszczy Białowieskiej nadal jest naprawdę sporo – w sam raz na wiosenny weekend, majówkę lub urlop na łonie dzikiej przyrody.

Atrakcje Puszczy Białowieskiej. Białowieża nadal ma wiele do zaoferowania

Białowieża to przede wszystkim Puszcza Białowieska - największy dziewiczy polski las.
Białowieża to przede wszystkim Puszcza Białowieska - największy dziewiczy polski las. Anatol Chomicz / Polska Press

Dostępne dla turystów atrakcje Puszczy Białowieskiej i regionu Białowieży to m.in.:

  • Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego: dumą Białowieży są żubry, największe ssaki lądowe Europy. W Puszczy Białowieskiej żyje ich największa na świecie wolna populacja. Żubry można swobodnie oglądać w Rezerwacie Pokazowym, którego nie obejmuje zakaz przebywania. Rezerwat czynny jest od 9:00 do 16:00 (od kwietnia do października o godzinę dłużej) codziennie z wyjątkiem poniedziałków.
  • Sobór św. Trójcy w Hajnówce: słynna cerkiew o oryginalnej architekturze, z dekoracją wnętrza wykonaną przez międzynarodowych artystów. Co roku odbywają się tutaj Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
  • Krynoczka: uchodzi za cudowne źródło, to jedno ze świętych miejsc prawosławia na Podlasiu.
  • Enklawa Białowieska: resort, oferujący m.in. biobasen, park linowy i sensoryczny, boiska sportowe, a zimą miejsca do morsowania.
  • Galeria im. Tamary Sołoniewicz w Narewce: można tu oglądać dzieła lokalnych artystów: malarstwo, rzeźbę, fotografię.
  • Borysówka: wioska tematyczna, w której propaguje się idee turystyki zrównoważonej i poznawczej.
  • Muzeum Pszczelarstwa i skansen w Dworze Bartnika w Narewce: można tu oglądać ogromną kolekcję eksponatów z dziejów i techniki pszczelarstwa.
  • Centrum Turystyki i Kultury „Hładyszka” w Kleszczelach: oferuje warsztaty z garncarstwa, można tu też obejrzeć wielką kolekcję ametystów z całego świata i galerię rzeźb abstrakcyjnych.
  • Park Wodny w Hajnówce: po wycieczce po Puszczy Białowieskiej można zrelaksować na basenie, w saunie lub tężni Parku Wodnego w Hajnówce.
  • Chatka Baby Jagi: atrakcja dla dzieci i dorosłych w Orzeszkowie, gdzie można przenieść się do świata bajek i wziąć udział w wielu ciekawych grach, np. testach na wadze prawdy, poszukiwaniu wiedźmy. W programie także ognisko i warsztaty z robienia pierników.
  • Błękit w Dubiczach (quest kulturowy): gra terenowa, polegająca na szukaniu liter składających się na hasło. Celem jest rozwiązanie zagadki: skąd tyle koloru niebieskiego w Dubiczach Cerkiewnych?
  • Dąb Dunin: zwycięzca tegorocznego konkursu na Europejskie Drzewo Roku.

Dostępne dla turystów białowieskie szlaki rowerowe to m.in.

  • Szlak Bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi (niebieski, prawie 51 km)
  • Szlak „Do Puszczy Ladzkiej” (niebieski, 36 km)
  • „Kraina Otwartych Okiennic” (zielony, 16 km)

Jeśli chodzi o szlaki piesze w Białowieży, dostępne są m.in.

  • Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Judzianka” w Hajnówce
  • Ścieżka edukacyjna „Żebra żubra”
  • Ścieżka edukacyjna „Ptaki zbiornika Siemianówka”
  • „Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich”

Z kolei fani nordic walking mogą chodzić z kijami m.in. na trasach:

  • W pobliżu Krynoczki
  • Wokół Sacharewa
  • „Pętla żubra”
  • „Leśna przechadzka”
  • „Naerwkowska droga”
  • „Trubianka”

Szereg tras rowerowych i pieszych o różnej długości i oznaczeniach jest dostępna częściowo. Pełną listę białowieskich tras, dostępnych dla turystów bez żadnych utrudnień, możecie znaleźć TUTAJ.

Białowieża dostępna dla turystów. Przydatne materiały i linki

Puszcza Białowieska oferuje wiele ścieżek edukacyjnych - pieszych, do nordic walking i rowerowych - szlakiem przyrody i kultury. Można podziwiać np.
Puszcza Białowieska oferuje wiele ścieżek edukacyjnych - pieszych, do nordic walking i rowerowych - szlakiem przyrody i kultury. Można podziwiać np. historyczną architekturę drewnianą. Anatol Chomicz / Polska Press

Nowy przewodnik po Białowieży i Puszczy Białowieskiej, objaśniający, które atrakcje są dostępne dla turystów w czasie kryzysu na granicy z Białorusią, jest dostępny TUTAJ.

W wędrówkach po Puszczy Białowieskiej może także pomóc aplikacja Szlaki Puszczy Białowieskiej na Android i iOS, dostępna w AppStore i Google Play.

Źródło: lot.bialowieza.pl, bialowieza.travel

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie