Spis treści
Chorwacja bez długich kolejek na granicy. „Dobra wiadomość dla polskich turystów”
Słoneczna i piękna Chorwacja – chociaż od 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej i do wjazdu potrzebujemy tylko dowodu osobistego (lub paszportu) – do niedawna czasem witała turystów z krajów UE przydługą kontrolą na granicach. Radosław Sikorski na swoim twitterowym koncie poinformował kilka miesięcy temu, że problem ten zniknie za sprawą przyłączenia Chorwacji do strefy Schengen.
26 marca 2023 roku w Chorwacji zakończył się „okres przejściowy" wejścia do strefy, a mieszkańcy Unii Europejskiej mogą swobodnie przekraczać granice kraju (lądowe i morskie) ze Słowenią, Włochami i Węgrami bez dodatkowych kontroli. Na pozostałych przejściach granicznych system kontroli pozostaje bez zmian.
Lista wymagań, jakie trzeba spełnić by zostać dołączonym do obszaru swobodnego przepływu osób jest długa – wlicza się w nią m.in. współpracę z organami ścigania w innych krajach strefy Schengen, połączenie i korzystanie z SIS (Systemu Informacyjnego Schengen) czy odpowiedzialność za kontrolę granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Chorwacja spełniła je już jakiś czas temu, by teraz wreszcie otrzymać swoją szansę. Zdecydowana większość członków Parlamentu Europejskiego zagłosowała za (534), głosów przeciw pojawiło się zaledwie 53, a tylko 25 europarlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Na stronie PE w ubiegłym roku widniał także komunikat o następującej treści:
Oczekuje się, że Parlament zatwierdzi przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen do końca 2022 r.
Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków. Co tam zobaczyć?
Nawet kontrole graniczne nie były w stanie zniechęcić obywateli naszego kraju do wypoczynku w tej destynacji – i bardzo dobrze! Chorwacja to piękny kraj, pełen malowniczych krajobrazów i wiekowych zabytków. Tamtejsza kuchnia rozpieszcza podniebienie – w czasie podróży warto upewnić się, że skosztowaliście większości lokalnych specjałów. Planowanie wyjazdu warto zacząć od zapoznania się z naszym poradnikiem:
Czytaj także: Wakacje: Chorwacja to nie tylko miejsce, w którym nagrywano „Grę o Tron”. Co zobaczyć w Chorwacji? Najważniejsze informacje
Chorwacja – waluta
Obecnie walutą obowiązującą na terenie Chorwacji jest euro. Wielu Polaków w 2022 roku zastanawiało się nad tym, czy lepiej mieć ze sobą kuny czy euro? W trakcie trwania „okresu przejściowego" możliwe było operowanie dwoma walutami – euro i kuną chorwacką. W Chorwacji bez problemu wymienimy kuny na euro, a także złotówki na wybraną przez nas walutę, w lokalnych kantorach.
Strefa Schengen: które kraje należą?
Strefę Schengen tworzy do tej pory 26 krajów zlokalizowanych na terenie Europy – na podstawie układu z 1985 roku ustalono, że wewnętrzne granice kontrolne w tych państwach zostaną zniesione dla obywateli pozostałych państw członkowskich. Należy do nich większość krajów Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Czechy, Dania Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja) oraz te spoza UE – Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.
- Jakich zachowań unikać w Chorwacji? Ambasada RP obnaża grzeszki Polaków
- Beata Ścibakówna i jej szalone wakacje. Internauci komentują zdjęcia z Instagrama
- Ile kosztuje pożegnanie lata za granicą? Niskie ceny i ciekawe oferty wypoczynku
- Jak nie dostać mandatu za granicą? Najważniejsze przepisy ruchu drogowego
Źródło: MSN, Parlament Europejski