COVID-19 w odwrocie. Zmiany dla podróżnych spoza Strefy Schengen, ale testy nadal obowiązują. Są jednak ułatwienia dla Ukraińców

Emil Hoff
Emil Hoff
Od poniedziałku 28 lutego 2022 osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdżać do Polski spoza Strefy Schengen bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa, niezbędnego wcześniej do uniknięcia kwarantanny.
Od poniedziałku 28 lutego 2022 osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdżać do Polski spoza Strefy Schengen bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa, niezbędnego wcześniej do uniknięcia kwarantanny. mudkung, 123RF.com
Udostępnij:
25 lutego 2022 w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie, z którego wynika, że nawet zaszczepieni podróżni nadal muszą wykonywać test na COVID-19 przed lub po powrocie do Polski spoza Strefy Schengen. Ułatwienia wprowadzono jednak dla Ukraińców uchodzących z objętego wojną kraju. Nowe zasady wchodzą w życie w poniedziałek 28 lutego i będą obowiązywać przez miesiąc.

Spis treści

Jeszcze nie koniec testów na COVID dla osób zaszczepionych wracających spoza Schengen

W poniedziałek 28 lutego 2022 weszło w życie Rozporządzenie o ustanowieniu określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Pozornie daje ono nadzieję na zniesienie uciążliwego nakazu wykonywania testów na koronawirusa przed lub po przekroczeniu polskiej granicy przez osoby wracające spoza Strefy Schengen. Straż Graniczna sprecyzowała jednak w najnowszym komunikacie, że choć katalog osób wyłączonych z tego obowiązku się zwiększył, to jednak turyści, by móc korzystać z tego wyłączenia, nadal muszą okazywać negatywny test na koronawirusa.

Test można wykonać przed przekroczeniem granicy, przed odprawą graniczną lub na terenie lotniska w ciągu 3 godzin po przekroczeniu granicy (procedurą zwalniania z kwarantanny zajmuje się w tym wypadku Inspekcja Sanitarna, a nie Straż Graniczna, nie trzeba więc wracać z testem do odprawy granicznej).

Ułatwienia dla podróżnych. W kwietniu nowe przepisy dot. pandemii COVID

Wykonanie testu na COVID i otrzymanie negatywnego wyniku zwalnia z kwarantanny także osoby, które nie są w pełni zaszczepione lub nie mają już ważnego statusu ozdrowieńca. Kwarantanna pozostaje jednak obowiązkowa dla osób nigdy nie niezaszczepionych, które i tak muszą wykonać test antygenowy lub PCR.

Rozporządzenie utrzymuje także nakaz noszenia maseczek w samolotach przez cały marzec.

Nie są to więc rewolucyjne zmiany, ale jednak drobne kroki skierowane w dobrym kierunku. Wobec gasnącej pandemii koronawirusa, rosnącego stale odsetka osób w pełni zaszczepionych i umiędzynarodowienia certyfikatów covidowych, utrudnienia dla podróżnych powoli tracą rację bytu.

Nowe zasady mają obowiązywać do 31 marca 2022. Po tym czasie zapewne wejdzie w życie kolejne rozporządzenie – oby znoszące kolejne niedogodności, związane z wygasającą pandemią COVID-19.

Pełen tekst rozporządzenia dostępny jest TUTAJ.

Rozporządzenie ułatwia podróż z Ukrainy, utrudnia komunikację z Białorusią

Rozporządzenie zdejmuje także obowiązek wykonywania testów na koronawirusa z osób przekraczających granicę polsko-ukraińską w związku z trwającą wojną.

Rozporządzenie ustanawia także wstrzymanie tych połączeń kolejowych, których wykonywanie łączy się z przekraczaniem granicy polsko-białoruskiej.

Pojemne i wygodne plecaki, dosknałe na każdą wycieczkę!

miejsce #1

Under Armour

Under Armour Hustle 5.0 Backpack Black

249,95 zł116,00 zł-54%
miejsce #2

Under Armour

Under Armour Plecak Patterson Black

119,00 zł63,99 zł-46%
miejsce #3

Elbrus

Elbrus Alpinpak Ocean Depths Tangerine Tango 30L

229,99 zł139,99 zł-39%
miejsce #4

Neo 30 L 84 325

255,00 zł186,70 zł-27%
miejsce #5

Under Armour

Under Armour Hustle 5.0 1361176-408 Granatowe

239,99 zł188,99 zł-21%
miejsce #6

Alpinus

Alpinus Tijuca Travel czarny JB43398

339,00 zł288,97 zł-15%
miejsce #8

Brandit

Brandit Us Cooper Medium Plecak Oliwkowy

169,90 zł149,99 zł-12%
Materiały promocyjne partnera

Źródło: dziennikustaw.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie