IPT - pasek artykułowy

Czechy: Nové Hrady, czyli zwiedzamy ogród pełen niespodzianek. Teatr z żywopłotu i wystawa kapeluszy to dopiero początek

Emil Hoff
Emil Hoff
Nové Hrady skrywają wiele atrakcji. Pałac można oglądać z zewnątrz i zwiedzać wewnątrz - w środku znajduje się kolekcja zabytkowych mebli.
Nové Hrady skrywają wiele atrakcji. Pałac można oglądać z zewnątrz i zwiedzać wewnątrz - w środku znajduje się kolekcja zabytkowych mebli. Emil Hoff
Francuzi mają Wersal, Niemcy Schönbrunn, a Czesi pałac Nové Hrady, który oferuje o wiele więcej niż tylko panoplia, lizeny, ryzality i ozdobne gzymsy. W Novych Hradach czeka na Was ogród pełen niespodzianek. Dziś zabierzemy Was na wycieczkę w to niezwykłe miejsce – tam, gdzie rosną kapelusze i motorowery.

Spis treści

Pałac Nové Hrady, czyli odwiedzamy „czeski Wersal”

W poprzedniej części naszej relacji z wycieczki do najciekawszych atrakcji Pogranicza Czesko-Morawskiego odwiedziliśmy Poličkę, gdzie słynny kompozytor Bohuslav Martinů urodził się w najbardziej niedostępnej ze wszystkich izb.

Tym razem mamy dla Was coś z zupełnie innej beczki: wybieramy się do miejscowości Nové Hrady, gdzie na miłośników eleganckich pałaców czeka prawdziwa gratka. Pośrodku rozległego ogrodu stoi wspaniale odrestaurowany pałac w stylu francuskiego rokoka, nazywany nawet „czeskim Wersalem”, lub – jeśli kto woli – „czeskim Schönbrunnem”. Grunt, że czeski.

Czechy - Pałac Nové Hrady. Jak dojechać? Mapa

To też może Cię zainteresować:Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

Pasje i fanaberie Jana Antonina

Pałac został wzniesiony w l. 1774-1777 na polecenie hrabiego Jean-Antoine'a Harbuvala de Chamaré. Rodzina hrabiego wywodziła się z Francji, dawno temu osiadła na Śląsku, a potem przeniknęła do Czech. Jean-Antoine (dla przyjaciół Jan Anotnin) był ekscentrykiem, czego można się domyślić, patrząc na pałac, jaki kazał dla siebie zbudować.

Hrabia lubił wydawać pieniądze, a czasem po prostu je tracił w wyniku splotu okoliczności lub pecha. Gdy upadły jego zakłady tekstylne, hrabia postanowił podreperować rodzinny majątek w sposób, który wydał mu się najbardziej oczywisty i naturalny – rozpoczął długoletnie i całkowicie bezowocne poszukiwania legendarnego skarbu w ruinach zamku Potštejn, tracąc przy tym jeszcze więcej pieniędzy. Na kanwie jego życia i obsesji oparty jest luźno film „Skarb hrabiego Chamaré” z 1984 r. w reż. Zdenka Troški.

Czytaj też: Zamek, w którym nawet duchy boją się straszyć. Poznajcie legendy zamku Svojanov

Po śmierci hrabiego pałac Nové Hrady przechodził z rąk do rąk, przeważnie upierścienionych dłoni czeskich magnatów tekstylnych. Po II wojnie światowej komunistyczna władza znacjonalizowała budynek i doprowadziła go do ruiny przez wieloletnie zaniedbania. „Czeski Wersal” miał jednak sporo szczęścia: w latach 90. XX w. został kupiony przez rodzinę Kučerov, którzy od tego czasu prowadzą w nim nieustające prace remontowe. Renowacja pałacu jest finansowana z zysków z restauracji, urządzonej w jednej z oficyn, a także ze sprzedaży biletów wstępu na do pałacowego ogrodu i wnętrza budynku (w środku można oglądać wystawę zabytkowych mebli, wypożyczonych z Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze).

Jednym z ciekawszych miejsc jest zaciszny ogrodowy teatr, na którym czasem odgrywane są kameralne sztuki.
Jednym z ciekawszych miejsc jest zaciszny ogrodowy teatr, na którym czasem odgrywane są kameralne sztuki. Emil Hoff

To też może Cię zainteresować:

Tam, gdzie rosną kapelusze i motorowery

A bilet warto kupić, choćby po to, by przekonać się, jak wiele niespodzianek czeka na turystów w ogrodzie pałacu Nové Hrady. Rozległy park w stylu francuskim i angielskim podzielony został na kilka stref, tak jakby nowi właściciele chcieli zapewnić rozrywkę przedstawicielom obu płci, różnym grupom wiekowym i odmiennym kółkom zainteresowań – co im się zresztą w zasadzie udało.

W parku są zaciszne trasy do przechadzek wśród bujnej roślinności i nad sadzawkami, zadbane murawy w sam raz na piknik, kameralny teatr na świeżym powietrzu, na którym sporadycznie odgrywa się sztuki i koncerty, a nawet labirynt z żywopłotu, który szczególnie upodobały sobie dzieci.

Tutejsze muzeum motorowerów, mopedów i rowerów elektrycznych zajmuje aż trzy piętra w budynku starego spichlerza.
Tutejsze muzeum motorowerów, mopedów i rowerów elektrycznych zajmuje aż trzy piętra w budynku starego spichlerza. Emil Hoff

To też może Cię zainteresować:Dolní Morava w Czechach to nie tylko najdłuższy na świecie wiszący most. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie?

Są też inne, mniej oczywiste atrakcje. Na przykład galeria 100 damskich kapeluszy angielskich w budynku dawnej oranżerii (można przymierzać), a także zwierzyniec, gdzie dorośli i dzieci mogą oglądać z bliska na wpół oswojone sarny i daniele.

Zobacz też: Zamek wielkiego słomianego misia. Dziwne i zaskakujące atrakcje Moravskiej Třebovej

Panom na pewno spodoba się z kolei najbardziej zaskakująca atrakcja pałacu Nové Hrady: największa w całych Czechach kolekcja motorowerów, mopedów i rowerów elektrycznych, należąca do kolekcjonera Jana Čejchana i ulokowana w budynku dawnego spichlerza (na trzech piętrach!).

Walizka na miarę twojego urlopu

Pałac Nové Hrady: ceny

 • Zwiedzanie wnętrza pałacu: bilet normalny 120 koron (ok. 23 zł), ulgowy 80.
 • Wstęp do galerii motorowerów: bilet normalny 80 koron (ok. 15 zł), ulgowy 50.
 • Wstęp do galerii kapeluszy angielskich: bilet normalny 50 koron (ok. 10 zł), ulgowy 40.
 • Wstęp do labiryntu w ogrodzie: 80 koron (ok. 15 zł).
 • Wstęp do teatru w ogrodzie: 80 koron (ok. 15 zł).
 • Wstęp do zagrody zwierząt: 80 koron (ok. 15 zł).

Galeria zdjęć z pałacu Nové Hrady

Jeśli nie wierzycie, że w jednym pałacowym parku można pomieścić daniele, angielskie kapelusze i trzy piętra motorowerów, zapraszamy do galerii zdjęć, w której zobaczycie te dziwy na własne oczy.

Nové Hrady skrywają wiele atrakcji. Pałac można oglądać z zewnątrz i zwiedzać wewnątrz - w środku znajduje się kolekcja zabytkowych mebli.

Czechy: Nové Hrady, czyli zwiedzamy ogród pełen niespodziane...

To nie koniec czeskiej przygody

W kolejnej części relacji z wycieczki do najciekawszych atrakcji Pogranicza Czesko-Morawskiego pokażemy Wam Litomyśl – miasto, w którym stare dzieje współistnieją z nową sztuką. Będzie też o laserowym kościele i słynnym renesansowym zamku z listy UNESCO.

Inne atrakcje Czech na jesienną wycieczkę, weekend i urlop

Nové Hrady i Litomyśl to tylko niektóre z interesujących miejsc w Czechach. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje Czech warto odwiedzić.

FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży