IPT - pasek artykułowy

Nawiedzone Czechy: Zamek Svojanov, czyli noc w twierdzy pełnej niepokojących legend. Czemu duch Raszina musi jeździć tyłem na płonącym byku?

Emil Hoff
Emil Hoff
Z zewnątrz zamek Svojanov wygląda niepozornie. Nad pomalowanym na wesoły, żółty kolor budynkiem z bramą i hotelem wznosi się ponura wieża.
Z zewnątrz zamek Svojanov wygląda niepozornie. Nad pomalowanym na wesoły, żółty kolor budynkiem z bramą i hotelem wznosi się ponura wieża. Emil Hoff / Polska Press
Kontynuujemy naszą podróż przez Pogranicze Czesko-Morawskie i jego najciekawsze atrakcje turystyczne. Tym razem zajechaliśmy na nocleg do Zamku Svojanov, położonej na odludziu twierdzy pełnej niezwykłych legend. Jakie zjawy i widziadła nawiedzają tutejsze wieże i piwnice? Jakie niespodzianki czekają na strychu dawnej stajni i co tak beczy nad ranem?

Spis treści

Svojanov – jeden z najstarszych zamków w Czechach

W poprzedniej części relacji z wycieczki po atrakcjach Pogranicza Czesko-Morawskiego odwiedziliśmy Moravksą Trebovą, jej słynny renesansowy zamek i nastrojowe Wzgórze Krzyżowe. Teraz wybierzemy się na wieczorny obchód kolejnej twierdzy, jednak bardzo różnej od miłego, radosnego zamku-pałacu z Moravskiej Trebovej, z wielkim słomianym misiem pośrodku dziedzińca.

Zamek Svojanov nieopodal Polički jest nawiedzony. Takie miejsce po prostu musi być pełne duchów. Zamek już na pierwszy rzut oka wygląda niepokojąco – nad pomalowaną na radosny żółty kolor bramą wznosi się ponura, zwalista wieża z surowego kamienia, spoglądająca na okolicę pustymi oczodołami swych wąskich okien.

Z zewnątrz zamek Svojanov wygląda niepozornie. Nad pomalowanym na wesoły, żółty kolor budynkiem z bramą i hotelem wznosi się ponura wieża.
Z zewnątrz zamek Svojanov wygląda niepozornie. Nad pomalowanym na wesoły, żółty kolor budynkiem z bramą i hotelem wznosi się ponura wieża. Emil Hoff / Polska Press

Svojanov jest nie tylko niepokojący, ale też na swój sposób piękny, a na pewno spektakularnie położony. Twierdza od XIII w. stoi na wzgórzu, wznoszącym się nad malowniczą doliną rzeki Křetínki, i strzeże trstenickiego szlaku handlowego z Czech na Morawy.

Pierwszy kamienny zamek zbudował w tym miejscu burgrabia Svéslav z Bořitova, ale potem twierdza była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, często po większym pożarze lub oblężeniu. Za głównego budowniczego uchodzi król Przemysł Ottokar II, zaś największych zniszczeń Svojanov doznał w czasie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku, kiedy był dwukrotnie oblegany przez Szwedów.

Svojanov to mozaika budowli z różnych epok. Przy średniowiecznej wieży stoi renesansowy pałac, którego wnętrza urządzone są w stylu empire, a wokół wzgórza okręca się starannie odrestaurowany budynek mieszkalny, w którym urządzono hotel i restaurację.

Czechy: Zamek Svojanov. Jak dojechać? Mapa:

To też może Cię zainteresować:

Ogniste byki i Białe Damy, czyli nawiedzony Zamek Svojanov

Mieszanina stylów stanowi odbicie burzliwych dziejów zamku i jego mieszkańców, które z werwą i znawstwem streścił nam sympatyczny przewodnik. Niestety, same dzieje zamku nie były zbyt sympatyczne, co tłumaczy, czemu Svojanov uchodzi za nawiedzony. Nieszczęścia i tragedie prześladowały mieszkańców: jak nie wojna lub pożar, to podłość ludzka lub tragiczny wypadek.
Jedna z najbardziej znanych legend svojanowskich opowiada o złym nadzorcy czeladników nazwiskiem Rašín, który zmarł nagle, przeklęty przez jednego ze swoich udręczonych podwładnych. Teraz nocami można czasem zobaczyć Rašína, jak przejeżdża przez zamkowe dziedzińce, siedząc tyłem do przodu na płonącym byku.

Ogień Rašína może dać trochę światła innym błąkającym się po zamku duszom, np. córce jednego z właścicieli Svojanova, która zginęła tragicznie, gdy runęło na nią rusztowanie w czasie prac renowacyjnych w pałacu. Ranna dziewczynka zdołała tylko wejść do pokoju rycerzy, zapewne szukając ojca, oparła się skrwawionymi dłońmi o ścianę i wyzionęła ducha. Ślady jej krwi pojawiają się w tym miejscu podobno do dzisiaj, ale załoga zamku zasłoniła je solidną empirową szafą, by nie zawracać sobie głowy sprzątaniem uparcie powracających czerwonych plam.

Raszin, zły zarządca zamku, który co noc wyrusza z piekła i objeżdża dziedziniec zamku Svojanov, siedząc na byku tyłem na przód.
Raszin, zły zarządca zamku, który co noc wyrusza z piekła i objeżdża dziedziniec zamku Svojanov, siedząc na byku tyłem na przód. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

Zamek Svojanov ma też oczywiście swoją Białą Damę. Białe Damy występują w zamkach równie często, co myszy i mole – ponure komnaty i krużganki to ich naturalne środowisko. I w Polsce nie brak Białych Dam, ale ta svojanovska ma wyjątkowo okropną historię, bardzo zresztą pasującą do innych zamkowych legend. Otóż była ona niegdyś księżną na Svojanovie, ale okrutny mąż postanowił się jej pozbyć, by móc otwarcie związać się z kochanką. Jak przystało na pana zamku Svojanov, szlachcic ów nie rozwiódł się po prostu z żoną pod byle pretekstem, lecz zamiast tego zamknął ją bez wody i jedzenia w piwnicy. Kobieta z głodu zjadła własne palce, po czym umarła i zaczęła nawiedzać zamkowe piwnice.

Jeśli ta historia jest dla Was zbyt straszna, to istnieje też wersja alternatywna, ale jeszcze gorsza. Gdy spytaliśmy przewodnika, czy z zamkiem Svojanov wiążą się jakieś miłe legendy, odpowiedział krótko „Ne”.

To też może Cię zainteresować:

Zwiedzanie i nocowanie na zamku Svojanov

Wszystkie te historie poznawaliśmy, oglądając imponujące wnętrza zamku, pełne zabytkowych sprzętów, starannie poukładanych tak, by możliwie wiernie oddawały realia życia w zamku na przestrzeni minionych wieków. Można zobaczyć, jak wyglądały pałacowe salony, sypialnie i buduary, kuchnia i wielka sala jadalna. Jest też pokój giermków, w którym można przymierzyć kolczugę, a także sala tortur ze starannie utrzymanymi sprzętami do zadawania bólu. Na wytrwałych czeka też niespodzianka – ukryta na poddaszu dawnej stajni wielka kolekcja modeli zamków Czech i Słowacji, wykonanych przez samego kasztelana Zamku Svojanov.

Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Křetínki.
Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Křetínki. Emil Hoff / Polska Press

Zamek Svojanov można zwiedzać po trzech głównych trasach, w tym dwóch z przewodnikiem. Na zamkową wieżę warto wejść samemu choćby po to, by podziwiać widok na dolinę rzeki Křetínki. Kto nie ma ochoty na wdrapywanie się po schodach i drabinach, może przejść się do zagród. Na zamku trzymane są np. kozy, pobekujące radośnie na widok turystów. Przepychanki z kozami to sprawdzona atrakcja dla dzieci.

Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą zregenerować siły w zamkowej restauracji, albo nawet zostać w murach twierdzy na noc - w zamku działa także hotel. Można nocować w przestronnych pokojach 3-osobowych, urządzonych w stylu empire, z widokiem na dolinę. My spaliśmy jak zabici, być może dlatego, że Svojanov stoi na odludziu, więc w nocy panuje tu absolutna ciemność, a jedynym źródłem światła są gwiazdy, a może dlatego, że nawet dla duchów jest tu zbyt strasznie i dały nam spokój. O poranku obudziło nas kozie beczenie – oryginalny i całkiem skuteczny sygnał pobudki, który nie pozwoli nikomu zmarnować całego poranka na leżenie w łóżku.

To też może Cię zainteresować:Dolní Morava w Czechach to nie tylko najdłuższy na świecie wiszący most. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie?

Zamek Svojanov: ceny

 • Wycieczka A: wnętrza pałacu. Bilet normalny 120 koron (ok. 23 zł), ulgowy 80 koron.
 • Wycieczka B: piwnice i legendy zamku. Bilet normalny 120 koron (ok. 23 zł), ulgowy 80 koron.
 • Wycieczka łączona A i B. Bilet normalny 190 koron (ok. 37 zł), ulgowy 110 koron.
 • Wycieczka C: błonia, mury i wieża zamkowa (bez przewodnika). Bilet normalny 60 koron (ok. 12 zł), ulgowy 40 koron.
 • Nocleg w zamku: pokoje mieszczą od 2 do 4 łóżek, ceny między 1000 a 1900 koron na noc (192-364 zł).
 • Posiłki w zamkowej restauracji: śniadanie 90 koron (ok. 17 zł), obiad 195-310 koron (38-60 zł).
 • Parking: 40 koron za miejsce.

Galeria zdjęć zamku Svojanov

Zapraszamy do galerii zdjęć z Zamku Svojanov. Przekonajcie się, jak wyglądają jego mury, wnętrza, nawiedzone korytarze i sala tortur.

Z zewnątrz zamek Svojanov wygląda niepozornie. Nad pomalowanym na wesoły, żółty kolor budynkiem z bramą i hotelem wznosi się ponura wieża.

Nawiedzone Czechy: Zamek Svojanov, czyli noc w twierdzy pełn...

To nie koniec atrakcji Pogranicza Czesko-Morawskiego

Nasza wycieczka do najciekawszych atrakcji regionu Pogranicza Czesko-Morawskiego nie kończy się na zamku Svojanov. Zapraszamy na kolejną część relacji, w której zabierzemy Was do Svitav, gdzie w miejscowym muzeum udało się pogodzić tematy tak odległe, jak mamuty, Oskar Schindler i zabytkowe pralki.

Inne atrakcje Czech na jesienną wycieczkę, weekend i urlop

Svojanov i Svitavy to tylko niektóre z interesujących miejsc w Czechach. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje Czech warto odwiedzić.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży