IPT - pasek artykułowy

Dolina Kościeliska: malownicza kraina jaskiń. Co trzeba wiedzieć przed wycieczką? Trasa, parking, cennik i inne porady dla turystów

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Dolina Kościeliska przyciąga turystów o każdej porze roku. Trudno się dziwić jej wielkiej popularności: jest bardzo malownicza, pełna ciekawostek i pamiątek po dawnych turystach, hutnikach, a nawet zbójnikach, można tu zwiedzać tajemnicze jaskinie i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Szlak przez Dolinę Kościeliską nie jest zbyt długi ani trudny i każdy turysta może go przejść. Przygotowaliśmy dla was praktyczny przewodnik po Dolinie Kościeliskiej: mapa, trasa, atrakcje, cennik wstępu i noclegu w schronisku PTTK. Dowiesz się też, czy można wejść do Doliny Kościeliskiej z wózkiem oraz z psem.

Spis treści

Dolina Kościeliska: jedna z głównych atrakcji polskich Tatr

Bystra i Błyszcz widziane ze Starych Kościelisk
W Dolinie Kościeliskiej podziwiać można piękne widoki, oglądać pamiątki po dawnych turystach, zwiedzać tajemnicze jaskinie, a nawet spędzić noc w historycznym schronisku PTTK. Na zdjęciu Bystra i Błyszcz widziane ze Starych Kościelisk.

Na licencji CC BY-SA 3.0. Witold Nowakowski, CC BY-SA 3.0

Dolina Kościeliska to druga największa dolina w Tatrach (pierwsze miejsce zajmuje Dolina Chochołowska). Jest bardzo popularna wśród turystów z uwagi na piękne widoki i ciekawe ukształtowanie: nie brakuje tu malowniczych wąwozów i jaskiń. W dolnych partiach doliny można obserwować dzikie zwierzęta: czasem da się zobaczyć niedźwiedź brunatny, czasem jeleń szlachetny.

W Dolinie Kościeliskiej nie brak też innych atrakcji: są tu pamiątki po dawnych turystach, hutnikach, a nawet zbójnikach i poszukiwaczach skarbów, którzy w XIX w. mocno wierzyli, że gdzieś w Dolinie Kościeliskiej ukryty jest wielki zbójnicki łup.

Wśród turystów Dolina Kościeliska cieszy się popularnością już ponad 200 lat. Pierwszy szlak rekreacyjny wyznaczono tu w 1815 r.. W XIX w. turyści chętnie szli na szczyt Bystrej, najwyższego szczytu w Tatrach Zachodnich (2248 m n.p.m.), wznoszącego się nad Doliną Kościeliską, by podziwiać z niego wschód słońca.

Dolinę Kościeliską zwiedzali i podziwiali zwykli turyści, jak i wielcy artyści. Wśród znanych bywalców wymienić można np. Kazimierza Przerwę-Tetmajera i Stefana Żeromskiego.

Poniżej przygotowaliśmy dla was praktyczny przewodnik po Dolinie Kościeliskiej. Znajdziecie w nim odpowiedzi m.in. na pytania:

 • Jak dojechać do Doliny Kościeliskiej?
 • Gdzie jest parking?
 • Czy wstęp jest płatny?
 • Jak długi jest szlak przez Dolinę Kościeliską i ile się nim idzie?
 • Czy można jeździć po Dolinie rowerem?
 • Czy można spacerować z psem?
 • Ile kosztuje przejażdżka bryczką przez Dolinę Kościeliską?
 • Do których jaskiń można wejść?
 • Czy wstęp do jaskiń jest płatny?
 • Ile kosztuje nocleg w schronisku PTTK na Hali Ornackiej?
Widok na Organy i Zdziary z Polany Pisanej
Czy wstęp do Doliny Kościeliskiej jest płatny? Czy można ruszyć na szlak z psem? Ile się idzie wzdłuż dna Doliny i jakie atrakcje czekają po drodze? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym praktycznym przewodniku po Dolinie Kościeliskiej. Na zdjęciu: widok na Organy i Zdziary z Polany Pisanej. Na licencji CC BY-SA 3.0. Witold Nowakowski, CC BY-SA 3.0

Czytaj też: Pomysł na weekend w górach: 21 najlepszych atrakcji Tatr. Najtrudniejsza trasa, najwyższy wodospad, malownicze jaskinie i inne

Dolina Kościeliska: dojazd i mapa

Wylot Doliny Kościeliskiej znajduje się w przysiółku Kiry, części wsi Kościeliska. Od centrum Zakopanego dzieli ją nieco ponad 7 km. Trasę można przejechać samochodem w ok. 10 minut.

Można także skorzystać z komunikacji miejskiej: dojazd do Doliny Kościeliskiej autobusem z przystanku Zakopane Targowica lub Zakopane Górka, albo busem z dworca PKP, zajmuje ok. 17-20 minut. Bilety kosztują ok 5 zł. Rozkład jazdy jest dostępny online.

Dolina Kościeliska - parking w Kirach

Osoby zmotoryzowane mają do dyspozycji płatne parkingi u wylotu Doliny Kościeliskiej, w Kirach. Za cały dzien postoju zapłacimy różnie, w zależności od sezonu:

 • Samochoód osobowy ok. 50-60 zł
 • Kamper ok. 80-90 zł
 • Motocykl ok. 40-50 zł

Dolnina Kościeliska - parkingi na mapie:

Parking TPN:

Parking Kiry:

Ile kosztuje wstęp do Doliny Kościeliskiej? Cennik

Dolina Kościeliska leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co oznacza, że aby ją zwiedzić, trzeba kupić bilet do TPN. Ceny nie są wysokie:

 • bilet normalny: 9 zł
 • bilet ulgowy: 4,50 zł
Szlak dnem Doliny Kościeliskiej
Szlak dnem Doliny Kościeliskiej nie jest wymagający, za to bardzo malowniczy.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Zakopane2017, CC BY-SA 3.0

Trasa przez Dolinę Kościeliską. Jak długi jest szlak?

Dnem Doliny Kościeliskiej wiedzie szlak zielony. Choć sama Dolina ma ok. 9 km długości, szlak liczy nieco ponad 6 km. Prowadzi od sioła Kiry do schroniska PTTK na Hali Ornak. To łatwa trasa – różnica poziomów na całej długości wynosi ok. 6 m.

To też może Cię zainteresować:

Jak długo się idzie Doliną Kościeliską?

Spacer przez Dolinę Kościeliską jest bardzo przyjemny, ale zawsze dobrze wiedzieć, ile czasu może zająć, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy zmrok zapada szybciej.

Ile się idzie przez Doliną Kościeliską? Na sam marsz szlakiem zielonym przez Dolinę Kościeliską, od Kir do schroniska na Hali Ornak, należy przeznaczyć ok. 1,5 godziny w jedną stronę, czyli 3 godziny w obie.

Spacer może zająć więcej czasu, jeśli zdecydujemy się na dłuższy postój przy którejś z atrakcji Doliny lub zwiedzanie jaskiń.

Dolinę Kościeliską można pokonać także góralską bryczką – cena biletu dla jednej lub więcej osób ustalana jest indywidualnie z właścicielem zaprzęgu. Dorożki dojeżdżają do Polany Pisanej.

Czytaj też: Giewont: szlak, pogoda, ceny biletów. Czy wejście na szczyt jest trudne? Którą trasę wybrać? Praktyczny poradnik na weekend w Tatrach

Dolina Kościeliska rowerem, z psem i z wózkiem

Na terenie Doliny Kościeliskiej obowiązuje zakaz poruszania się samochodami i rowerami. Nie można więc zorganizować wycieczki rowerowej dnem Doliny.

Wyboisty szlak nie nadaje się także do wycieczek z dziecięcym wózkiem.

W Dolinie Kościeliskiej nie można wyprowadzać psów. Z psem można spacerować tylko Drogą pod Reglami i dnem Doliny Chochołowskiej.

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej. Które są dostępne dla turystów?

Dolina Kościeliska słynie z jaskiń, których znajduje się tu najwięcej w całych polskich Tatrach. Jaskinia Wielka Litworowa stanowi część systemu najdłuższej i najgłębszej polskiej jaskini – Wielkiej Śnieżnej.

Niektóre jaskinie w Dolinie Kościeliskiej turyści mogą swobodnie zwiedzać. Są to:

 • Jaskinia Mroźna: turyści wpuszczani są od pocztku maja do końca października. To jedyna jaskinia Doliny Kościeliskiej, do której wstęp jest biletowany. Cena biletu wynosi 9 zł, dzieci poniżej 7 lat wchodzą za darmo. Być może bilety mają pokryć koszty oświetlenia elektrycznego – to jedyna jaskinia w Dolinie Kościeliskiej ze sztucznym światłem wzdłuż szlaku turystycznego.
 • Jaskinia Mylna: można ją zwiedzić, idąc czerwonym szlakiem w formie pętli z Polany Pisanej. Przejście trasy zajmuje ok. godziny.
 • Jaskinia Raptawicka: robi duże wrażenie, zwłaszcza jej Dolna Komora – rozległa sala o wymiarach ok. 15 na 20 m; wysokość sklepienia w niektórych miejscach sięga 10 m.
 • Jaskinia Obłazkowa: znajduje się u podnóża Raptawickiej Turni.
 • Smocza Jama: krótki korytarz jaskiniowy, przechodzący przez skałę w Wąwozie Kraków.

Wycieczki do jaskiń mogą być ciekawą przygodą i okazją do zrobienia pięknych zdjęć – rozciągają się z nich piękne widoki na Dolinę i Potok Kościeliski.

Należy jednak pamiętać, że w jaskiniach jest ciemno, chłodno i ślisko. Jeśli zwiedzacie je latem, upewnijcie się, że macie przy sobie kurtkę lub sweter. Poza Jaskinią Mroźną, trasy nie są oświetlone i turyści powinni zabrać na wycieczkę własne latarki.

Widok z Jaskini Mylnej
W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka ciekawych i malowniczych jaskiń, które turyści mogą swobodnie zwiedzać. Na zdjęciu widok z Jaskini Mylnej.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Dobromir Sośnierz, CC BY-SA 3.0

Atrakcje i ciekawe miejsca w Dolinie Kościeliskiej

Marsz zielonym szlakiem dnem Doliny Kościeliskiej urozmaicają liczne atrakcje i ciekawe miejsca. Najważniejsze z nich to (w kolejności, kierując się wzdłuż szlaku na południe):

 • Niżnia Kościeliska Brama: malownicze, ciasne wrota skalne o niemal pionowych ścianach, wyżłobione przez Potok Kościeliski
 • Wyżnia Kira Miętusia: rozległa reglowa polana, dawniej miejsce wypasu owiec. Można tu oglądać piękne widoki.
 • Cudakowa Polana: Mniej więcej 10 minut drogi od wylotu Doliny Kościeliskiej otwiera się Cudakowa Polana, na której turyści mogą odpocząć przy wiatach ze stołami.
 • Stare Kościeliska: kolejna polana, dziś spokojna i malownicza, ale dawniej bardzo ruchliwa. W XVIII w. wzniesiono tu hutę, którą okazyjnie napadli zbójnicy. Po górnikach i hutnikach została przydrożna kapliczka, tzw. Zbójnicka. Na polanie działała też kiedyś Karczma na Starych Kościeliskach i Gospoda Zamoyskiego z pokojami dla turystów – obie już nie istnieją.
 • Lodowe Źródło: potok wypływający z podziemnego źródła, które można obserwować z drewnianego pomostu. Woda ma stałą temperaturę ok. 4,5 stopnia Celsjusza. Jest bardzo czysta i bogata w jony wapnia; dawniej Lodowe Źródło było nazywane Zdrojem Goszczyńskiego.
 • Pośrednia Kościelska Brama, tzw. Brama Kraszewskiego: malowniczy skalny wąwóz o ścianach z jasnych wapieni.
 • Sowa: charakterystyczna turnia, wznosząca się naprzeciw ścieżki wiodącej do Jaskini Mroźnej.
 • Polana Pisana: kolejna polana z wiatami dla turystów, przy których można odpocząć. Na skale nieopodal (tzw. Skale Pisanej), należącej do Wyżni Kościeliska Brama, tysiące dawnych turystów wyryło swoje autografy. Z polany można wyruszyć na zwiedzanie jaskiń: Raptawickiej, Obłaskowej i Mylnej.
 • Wyżnia Kościeliska Brama, tzw. Brama Raptawicka: to trzecie i ostatnie na szlaku zwężenie Doliny Kościeliskiej, znowu w formie malowniczego wąwozu. Przy Kościeliskim Potoku wiedzie wygodna drewniana kładka. Wielu turystów uważa, że właśnie Wyżnia Kościelska Brama oferuje najpiękniejsze widoki w całej Dolinie Kościeliskiej. W tej polany prowadzi też żółta ścieżka w formie pętli do Polany Pisanej, prowadząca przez Smoczą Jamę.
 • Krzyż Pola: upamiętnia wycieczkę poety Wincentego Pola do Doliny Kościeliskiej w 1852.
 • Stara Polana: w tymi miejscu kończy się wąwóz i Dolina Kościeliska znowu się rozszerza.
 • Tomanowy Potok: dobry punkt orientacyjny. Za nim leży Mała Polanka Ornaczańska, a na niej wznosi się Schronisko PTTK na Hali Ornak. Jest tu też rozwidlenie szlaków turystycznych: czarny prowadzi nad malowniczy Smreczyński Staw.
Kościeliski Potok
Szlak przez Dolinę Kościeliską urozmaicają pomosty przerzucone nad Kościeliskim Potokiem.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0

Czytaj też:Zakopane za darmo. Najciekawsze darmowe atrakcje, rozrywki i trasy spacerowe stolicy Podhala

Schronisko PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Cena noclegu, rezerwacje

To obecnie jedyne czynne schronisko turystyczne w Dolinie Kościeliskiej, formalnie położone już w Dolinie Pyszniańskiej. Schronisko wzniesiono krótko po II wojnie światowej w stylu zakopiańskim. Stoi na miejscu wcześniejszego schroniska, spalonego przez Niemców.

W schronisku na Hali Ornak znajduje się 48 miejsc noclegowych w pokojach mieszczących od dwóch do ośmiu osób, do tego bufetu, kuchnia i jadalnia. Posiłki płatne, ale turyści mogą otrzymać darmowy wrzątek. UWAGA! Schronisko nie jest podłączone do sieci elektrycznej.

Cennik:

 • pokój 2-osobowy z umywalką 120 zł/os./noc
 • pokój 8-osobowy 90 zł/os./noc
 • Zestaw śniadaniowy ok. 15 zł
 • Zestaw obiadowy pk. 30 zł

Rezerwacje:

 • drogą mailową na adres: [email protected]
 • telefonicznie: +48 0182070520 ,+48695-530-813.

Spod schroniska żółty szlak wiedzie przez Iwaniacką Przełęcz do Doliny Chochołowskiej.

Czytaj też:Tatry w obiektywie. Najpiękniejsze zdjęcia gór zachęcają do wycieczek. Panoramy Zakopanego i Morskiego Oka, ujęcia nocnego nieba

Galeria zdjęć z Doliny Kościeliskiej

Zapraszamy do galerii zdjęć, ukazujących piękne widoki i atrakcje Doliny Kościeliskiej:

Źródła: zakopane.pl, tpn.pl

Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?

Wycieczki po górach to świetny sposób na relaks, dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Góry to jednak nie plac zabaw i należy poruszać się po nich ostrożnie. Czy znacie podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach?

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży