Zobacz w galerii: Dolina Kościeliska na pięknych zdjęciach
Spis treści
- Dolina Kościeliska: jedna z głównych atrakcji polskich Tatr
- Dolina Kościeliska: dojazd i mapa
- Dolina Kościeliska - parking w Kirach
- Ile kosztuje wstęp do Doliny Kościeliskiej? Cennik
- Trasa przez Dolinę Kościeliską. Jak długi jest szlak?
- Jak długo się idzie Doliną Kościeliską?
- Dolina Kościeliska rowerem, z psem i z wózkiem
- Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej. Które są dostępne dla turystów?
- Atrakcje i ciekawe miejsca w Dolinie Kościeliskiej
- Schronisko PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Cena noclegu, rezerwacje
- Galeria zdjęć z Doliny Kościeliskiej
- Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?
Dolina Kościeliska: jedna z głównych atrakcji polskich Tatr

Na licencji CC BY-SA 3.0. Witold Nowakowski, CC BY-SA 3.0
Dolina Kościeliska to druga największa dolina w Tatrach (pierwsze miejsce zajmuje Dolina Chochołowska). Jest bardzo popularna wśród turystów z uwagi na piękne widoki i ciekawe ukształtowanie: nie brakuje tu malowniczych wąwozów i jaskiń. W dolnych partiach doliny można obserwować dzikie zwierzęta: czasem da się zobaczyć niedźwiedź brunatny, czasem jeleń szlachetny.
W Dolinie Kościeliskiej nie brak też innych atrakcji: są tu pamiątki po dawnych turystach, hutnikach, a nawet zbójnikach i poszukiwaczach skarbów, którzy w XIX w. mocno wierzyli, że gdzieś w Dolinie Kościeliskiej ukryty jest wielki zbójnicki łup.
Wśród turystów Dolina Kościeliska cieszy się popularnością już ponad 200 lat. Pierwszy szlak rekreacyjny wyznaczono tu w 1815 r.. W XIX w. turyści chętnie szli na szczyt Bystrej, najwyższego szczytu w Tatrach Zachodnich (2248 m n.p.m.), wznoszącego się nad Doliną Kościeliską, by podziwiać z niego wschód słońca.
Dolinę Kościeliską zwiedzali i podziwiali zwykli turyści, jak i wielcy artyści. Wśród znanych bywalców wymienić można np. Kazimierza Przerwę-Tetmajera i Stefana Żeromskiego.
Poniżej przygotowaliśmy dla was praktyczny przewodnik po Dolinie Kościeliskiej. Znajdziecie w nim odpowiedzi m.in. na pytania:
- Jak dojechać do Doliny Kościeliskiej?
- Gdzie jest parking?
- Czy wstęp jest płatny?
- Jak długi jest szlak przez Dolinę Kościeliską i ile się nim idzie?
- Czy można jeździć po Dolinie rowerem?
- Czy można spacerować z psem?
- Ile kosztuje przejażdżka bryczką przez Dolinę Kościeliską?
- Do których jaskiń można wejść?
- Czy wstęp do jaskiń jest płatny?
- Ile kosztuje nocleg w schronisku PTTK na Hali Ornackiej?

Dolina Kościeliska: dojazd i mapa
Wylot Doliny Kościeliskiej znajduje się w przysiółku Kiry, części wsi Kościeliska. Od centrum Zakopanego dzieli ją nieco ponad 7 km. Trasę można przejechać samochodem w ok. 10 minut.
Można także skorzystać z komunikacji miejskiej: dojazd do Doliny Kościeliskiej autobusem z przystanku Zakopane Targowica lub Zakopane Górka, albo busem z dworca PKP, zajmuje ok. 17-20 minut. Bilety kosztują ok 5 zł. Rozkład jazdy jest dostępny online.
Dolina Kościeliska: mapa połączeń z Zakopanem
Dolina Kościeliska - parking w Kirach
Osoby zmotoryzowane mają do dyspozycji płatne parkingi u wylotu Doliny Kościeliskiej, w Kirach. Za cały dzien postoju zapłacimy różnie, w zależności od sezonu:
- Samochoód osobowy ok. 50-60 zł
- Kamper ok. 80-90 zł
- Motocykl ok. 40-50 zł
Dolnina Kościeliska - parkingi na mapie:
Parking TPN:
Parking Kiry:
Ile kosztuje wstęp do Doliny Kościeliskiej? Cennik
Dolina Kościeliska leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co oznacza, że aby ją zwiedzić, trzeba kupić bilet do TPN. Ceny nie są wysokie:
- bilet normalny: 9 zł
- bilet ulgowy: 4,50 zł

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Zakopane2017, CC BY-SA 3.0
Trasa przez Dolinę Kościeliską. Jak długi jest szlak?
Dnem Doliny Kościeliskiej wiedzie szlak zielony. Choć sama Dolina ma ok. 9 km długości, szlak liczy nieco ponad 6 km. Prowadzi od sioła Kiry do schroniska PTTK na Hali Ornak. To łatwa trasa – różnica poziomów na całej długości wynosi ok. 6 m.
To też może Cię zainteresować:
Jak długo się idzie Doliną Kościeliską?
Spacer przez Dolinę Kościeliską jest bardzo przyjemny, ale zawsze dobrze wiedzieć, ile czasu może zająć, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy zmrok zapada szybciej.
Ile się idzie przez Doliną Kościeliską? Na sam marsz szlakiem zielonym przez Dolinę Kościeliską, od Kir do schroniska na Hali Ornak, należy przeznaczyć ok. 1,5 godziny w jedną stronę, czyli 3 godziny w obie.
Spacer może zająć więcej czasu, jeśli zdecydujemy się na dłuższy postój przy którejś z atrakcji Doliny lub zwiedzanie jaskiń.
Dolinę Kościeliską można pokonać także góralską bryczką – cena biletu dla jednej lub więcej osób ustalana jest indywidualnie z właścicielem zaprzęgu. Dorożki dojeżdżają do Polany Pisanej.
Dolina Kościeliska rowerem, z psem i z wózkiem
Na terenie Doliny Kościeliskiej obowiązuje zakaz poruszania się samochodami i rowerami. Nie można więc zorganizować wycieczki rowerowej dnem Doliny.
Wyboisty szlak nie nadaje się także do wycieczek z dziecięcym wózkiem.
W Dolinie Kościeliskiej nie można wyprowadzać psów. Z psem można spacerować tylko Drogą pod Reglami i dnem Doliny Chochołowskiej.
Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej. Które są dostępne dla turystów?
Dolina Kościeliska słynie z jaskiń, których znajduje się tu najwięcej w całych polskich Tatrach. Jaskinia Wielka Litworowa stanowi część systemu najdłuższej i najgłębszej polskiej jaskini – Wielkiej Śnieżnej.
Niektóre jaskinie w Dolinie Kościeliskiej turyści mogą swobodnie zwiedzać. Są to:
- Jaskinia Mroźna: turyści wpuszczani są od pocztku maja do końca października. To jedyna jaskinia Doliny Kościeliskiej, do której wstęp jest biletowany. Cena biletu wynosi 9 zł, dzieci poniżej 7 lat wchodzą za darmo. Być może bilety mają pokryć koszty oświetlenia elektrycznego – to jedyna jaskinia w Dolinie Kościeliskiej ze sztucznym światłem wzdłuż szlaku turystycznego.
- Jaskinia Mylna: można ją zwiedzić, idąc czerwonym szlakiem w formie pętli z Polany Pisanej. Przejście trasy zajmuje ok. godziny.
- Jaskinia Raptawicka: robi duże wrażenie, zwłaszcza jej Dolna Komora – rozległa sala o wymiarach ok. 15 na 20 m; wysokość sklepienia w niektórych miejscach sięga 10 m.
- Jaskinia Obłazkowa: znajduje się u podnóża Raptawickiej Turni.
- Smocza Jama: krótki korytarz jaskiniowy, przechodzący przez skałę w Wąwozie Kraków.
Wycieczki do jaskiń mogą być ciekawą przygodą i okazją do zrobienia pięknych zdjęć – rozciągają się z nich piękne widoki na Dolinę i Potok Kościeliski.
Należy jednak pamiętać, że w jaskiniach jest ciemno, chłodno i ślisko. Jeśli zwiedzacie je latem, upewnijcie się, że macie przy sobie kurtkę lub sweter. Poza Jaskinią Mroźną, trasy nie są oświetlone i turyści powinni zabrać na wycieczkę własne latarki.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Dobromir Sośnierz, CC BY-SA 3.0
Atrakcje i ciekawe miejsca w Dolinie Kościeliskiej
Marsz zielonym szlakiem dnem Doliny Kościeliskiej urozmaicają liczne atrakcje i ciekawe miejsca. Najważniejsze z nich to (w kolejności, kierując się wzdłuż szlaku na południe):
- Niżnia Kościeliska Brama: malownicze, ciasne wrota skalne o niemal pionowych ścianach, wyżłobione przez Potok Kościeliski
- Wyżnia Kira Miętusia: rozległa reglowa polana, dawniej miejsce wypasu owiec. Można tu oglądać piękne widoki.
- Cudakowa Polana: Mniej więcej 10 minut drogi od wylotu Doliny Kościeliskiej otwiera się Cudakowa Polana, na której turyści mogą odpocząć przy wiatach ze stołami.
- Stare Kościeliska: kolejna polana, dziś spokojna i malownicza, ale dawniej bardzo ruchliwa. W XVIII w. wzniesiono tu hutę, którą okazyjnie napadli zbójnicy. Po górnikach i hutnikach została przydrożna kapliczka, tzw. Zbójnicka. Na polanie działała też kiedyś Karczma na Starych Kościeliskach i Gospoda Zamoyskiego z pokojami dla turystów – obie już nie istnieją.
- Lodowe Źródło: potok wypływający z podziemnego źródła, które można obserwować z drewnianego pomostu. Woda ma stałą temperaturę ok. 4,5 stopnia Celsjusza. Jest bardzo czysta i bogata w jony wapnia; dawniej Lodowe Źródło było nazywane Zdrojem Goszczyńskiego.
- Pośrednia Kościelska Brama, tzw. Brama Kraszewskiego: malowniczy skalny wąwóz o ścianach z jasnych wapieni.
- Sowa: charakterystyczna turnia, wznosząca się naprzeciw ścieżki wiodącej do Jaskini Mroźnej.
- Polana Pisana: kolejna polana z wiatami dla turystów, przy których można odpocząć. Na skale nieopodal (tzw. Skale Pisanej), należącej do Wyżni Kościeliska Brama, tysiące dawnych turystów wyryło swoje autografy. Z polany można wyruszyć na zwiedzanie jaskiń: Raptawickiej, Obłaskowej i Mylnej.
- Wyżnia Kościeliska Brama, tzw. Brama Raptawicka: to trzecie i ostatnie na szlaku zwężenie Doliny Kościeliskiej, znowu w formie malowniczego wąwozu. Przy Kościeliskim Potoku wiedzie wygodna drewniana kładka. Wielu turystów uważa, że właśnie Wyżnia Kościelska Brama oferuje najpiękniejsze widoki w całej Dolinie Kościeliskiej. W tej polany prowadzi też żółta ścieżka w formie pętli do Polany Pisanej, prowadząca przez Smoczą Jamę.
- Krzyż Pola: upamiętnia wycieczkę poety Wincentego Pola do Doliny Kościeliskiej w 1852.
- Stara Polana: w tymi miejscu kończy się wąwóz i Dolina Kościeliska znowu się rozszerza.
- Tomanowy Potok: dobry punkt orientacyjny. Za nim leży Mała Polanka Ornaczańska, a na niej wznosi się Schronisko PTTK na Hali Ornak. Jest tu też rozwidlenie szlaków turystycznych: czarny prowadzi nad malowniczy Smreczyński Staw.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0
Czytaj też:Zakopane za darmo. Najciekawsze darmowe atrakcje, rozrywki i trasy spacerowe stolicy Podhala
Schronisko PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Cena noclegu, rezerwacje
To obecnie jedyne czynne schronisko turystyczne w Dolinie Kościeliskiej, formalnie położone już w Dolinie Pyszniańskiej. Schronisko wzniesiono krótko po II wojnie światowej w stylu zakopiańskim. Stoi na miejscu wcześniejszego schroniska, spalonego przez Niemców.
W schronisku na Hali Ornak znajduje się 48 miejsc noclegowych w pokojach mieszczących od dwóch do ośmiu osób, do tego bufetu, kuchnia i jadalnia. Posiłki płatne, ale turyści mogą otrzymać darmowy wrzątek. UWAGA! Schronisko nie jest podłączone do sieci elektrycznej.
Cennik:
- pokój 2-osobowy z umywalką 120 zł/os./noc
- pokój 8-osobowy 90 zł/os./noc
- Zestaw śniadaniowy ok. 15 zł
- Zestaw obiadowy pk. 30 zł
Rezerwacje:
- drogą mailową na adres: [email protected]
- telefonicznie: +48 0182070520 ,+48695-530-813.
Spod schroniska żółty szlak wiedzie przez Iwaniacką Przełęcz do Doliny Chochołowskiej.
Galeria zdjęć z Doliny Kościeliskiej
Zapraszamy do galerii zdjęć, ukazujących piękne widoki i atrakcje Doliny Kościeliskiej:
Źródła: zakopane.pl, tpn.pl
Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?
Wycieczki po górach to świetny sposób na relaks, dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Góry to jednak nie plac zabaw i należy poruszać się po nich ostrożnie. Czy znacie podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach?
Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.
Jak uniknąć wypadku w górach?
- Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
- Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
- Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
- Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
- Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
- Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.
Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?
W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:
601 100 300 – numer główny
985 – numer alarmowy
112 – numer ratunkowy
Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?
Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.
Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.
Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.
Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.
Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.
Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.
SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.
Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.
Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.
Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.
Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.
Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.
Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.
Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.
Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.
Co oznaczają kolory szlaków górskich?
Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:
Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty
Niebieski – szlak długodystansowy
Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc
Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami
Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane
Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.
Czy można iść w góry z psem?
Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.
W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.
Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?