Dolnośląskie. Winnice w okolicach Wrocławia, czyli Dolnośląski Szlak Piwa i Wina. Gdzie można zwiedzić winnicę i przenocować?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Winnica Celtica usytuowana jest w pobliżu ciekawych atrakcji turystycznych: Muzeum Ślężańskiego, Masywu Ślęży oraz Zamku Górka. Uprawiane odmiany winorośli: gewurztraminer, solaris, regent, merlot, sauvignon blanc, pinot noir, riesling, johanniter, muscat.
Winnica Celtica usytuowana jest w pobliżu ciekawych atrakcji turystycznych: Muzeum Ślężańskiego, Masywu Ślęży oraz Zamku Górka. Uprawiane odmiany winorośli: gewurztraminer, solaris, regent, merlot, sauvignon blanc, pinot noir, riesling, johanniter, muscat. Andrzej Szkocki / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Chociaż Zielona Góra uważana jest za stolicę polskiego wina, pozostałe województwa też mogą pochwalić się miejscami uprawy winorośli. Na Dolnym Śląsku, z uwagi na mnogość winnic i browarów, utworzono nawet Dolnośląski Szlak Piwa i Wina! Wiele z tych obiektów udostępniono do zwiedzania turystom, którzy mogą poznać tam tajniki powstawania tego trunku. Gdzie w woj. dolnośląskim można zwiedzić winnicę i przenocować? Co oferują gościom wspomniane obiekty? Zapraszamy na wycieczkę po polskich winnicach. Poniżej znajdziecie też mapę słynnych winnic.

Spis treści

„Jak siekiera bez klina, tak obiad bez wina”, głosi XIX-wieczne powiedzenie. Rzeczywiście, mieszkańcy krajów śródziemnomorskich zdają się zgadzać z tymi słowami. Także w Polsce coraz więcej ludzi docenia walory tego trunku, o czym świadczy rozwój enoturystyki w naszym kraju. Zapraszamy w podróż po winnicach woj. dolnośląskiego.

Enoturystyka – co to takiego?

Enoturystyka to stosunkowo nowa gałąź turystyki. Jej ideą jest poznawanie kultury winiarskiej oraz odwiedzanie miejsc uprawy winorośli. Wycieczki tego typu są jednymi z najwdzięczniejszych – oprócz zaznajomienia się z miejscową kulturą winiarską (która prawie zawsze powiązana jest ściśle z historią danego obszaru), pozwalają na odkrycie urokliwych miejsc, w których nie przebywa zazwyczaj ogrom turystów. Fani enoturystyki poznają okolice winnic nie tylko zmysłem wzroku, ale i smaku – często z wizytą w winnicy wiąże się degustacja jej flagowego produktu, czyli wina. W zależności od klimatu, odmian winorośli i miejsca, w którym zlokalizowana jest winnica, zmieniają się zarówno smak alkoholu, jak i krajobrazy! Nie dziwi więc fakt, że miłośnicy takich podróży z podekscytowaniem czekają na kolejne wyprawy.

Winnice w Polsce – czy można je zwiedzać?

Na rosnącej popularności enoturystyki zyskały także rodzime winnice. Większość z nich udostępniono zwiedzającym, którzy doceniają smak lokalnego trunku, próbując przy tym regionalnych przysmaków. Chociaż obecność winnic kojarzymy zazwyczaj z Francją, Hiszpanią, Włochami czy Mołdawią okazuje się, że Polska również ma się czym pochwalić, a z naszych winorośli powstają różnorakie rodzaje wina o niepowtarzalnym smaku.

Zobaczcie, gdzie się znajdują oraz co oferują przyjezdnym winnice woj. dolnośląskiego:

Winnica Celtica usytuowana jest w pobliżu ciekawych atrakcji turystycznych: Muzeum Ślężańskiego, Masywu Ślęży oraz Zamku Górka. Uprawiane odmiany winorośli: gewurztraminer, solaris, regent, merlot, sauvignon blanc, pinot noir, riesling, johanniter, muscat.

Dolnośląskie. Winnice w okolicach Wrocławia, czyli Dolnośląs...

Zwiedzanie winnicy z noclegiem

Turystyka winiarska to często nie tylko zwiedzanie winnic – właściciele niektórych obiektów oferują gościom także noclegi. Najczęściej przybiera to formę spędzenia nocy w gospodarstwie agroturystycznym, niekiedy jednak w okolicach miejsc uprawy winorośli powstają nawet hotele! To świetne wyjście zarówno dla tych, którzy przyjechali z daleka, jak i turystów lubiących połączenie przyjemnego z pożytecznym. Kto z nas nie marzył nigdy o porannym przebudzeniu z widokiem na soczyste owoce skąpane w blasku promieni wschodzącego słońca?

Winnice Dolnego Śląska, czyli Dolnośląski Szlak Piwa i Wina

Z uwagi na dużą liczbę winnic i browarów w woj. dolnośląskim, utworzono tam Dolnośląski Szlak Piwa i Wina. Składa się na niego aż 20 winnic i 11 browarów! To ciekawe i nietypowe miejsca na wypoczynek z całą rodziną – część z tych obiektów oferuje noclegi (często w gospodarstwach agroturystycznych) oraz interesujące atrakcje.

Gdzie są winnice w województwie dolnośląskim? MAPA

Z powodu dużego zagęszczenia winnic i browarów w woj. dolnośląskim, Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie i Dolnośląskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Dolnośląskiego utworzyły Dolnośląski Szlak Piwa i Wina. Zwiedzanie można zacząć w dowolnym punkcie. Turyści mają zupełną dowolność – sami wyznaczają kierunek i przystanki na tej ciekawej trasie.

Gratka dla fanów złotego trunku

Fanów piwa na pewno ucieszy informacja o tym, że na szlaku znajduje się aż 11 browarów – każde z wytwarzanych tam piw ma niepowtarzalny smak. Część z nich znajduje się praktycznie w jednym miejscu, czyli we Wrocławiu. Gdzie dokładnie można ich spróbować?

  • Browar Rankerov – Krosnowice 91,
  • Browar Milicz – Zielona 5, Milicz,
  • Browar Widawa – Wrocławska 97, Chrząstawa Mała,
  • Browar Wielka Sowa – Stefana Żeromskiego 9, Bielawa,
  • Browar Stu Mostów – Jana Długosza 2-6, Wrocław,
  • Browar Prost – Paprotna 4, Wrocław,
  • Browar Profesja – Kwidzyńska 6e, Wrocław,
  • Browar Probus – Młyńska 16, Oława,
  • Browar Miedzianka – Miedzianka 57b, Janowice Wielkie,
  • Browar Caminus – 1 Maja 11, Kąty Wrocławskie,
  • Browar Cztery Ściany – Milicka 32, Trzebnica.
Dodaj firmę
Sobótka, Czysta 1
Reklama
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży