IPT - pasek artykułowy

Droga pod Reglami: łatwa i piękna trasa spacerowa w Zakopanem. Jak przebiega szlak, jak długo się idzie, czy można zabrać psa?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zakopane to świetne miejsce na weekend czy ferie zimowe, nawet jeśli nie macie ochoty na forsowną wędrówkę po Tatrach. Ale którą trasę na spacer wybrać, by jednak wyjść z miasta i cieszyć się przyrodą? Najpiękniejsza trasa spacerowa Zakopanego, Droga pod Reglami, wiedzie wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. To jeden z najłatwiejszych szlaków w górach, zapewniający piękne widoki i dodatkowe atrakcje. Którędy prowadzi trasa, jak długo się idzie? Czy wstęp na Drogę pod Reglami jest płatny? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym przewodniku: Droga pod Reglami na weekend.

Spis treści

Droga pod Reglami w sam raz na spacer u stóp Tatr

Zimowa pogoda jednych zachęca, a innych zniechęca do wędrówek po górach. Nawet jeśli nie macie ochoty na długie i trudne wycieczki po tatrzańskich szlakach, nadal możecie znaleźć w Zakopanem piękną trasę na łatwy spacer z malowniczymi widokami.

Szlak nad Morskie Oko w Tatrach
Szukacie pomysłu na weekend w Zakopanem? Wybierzcie się na spacer Drogą pod Reglami - to wyjątkowo przyjazny turystom szlak! Sprawdźcie, którędy prowadzi trasa, jakie atrakcje czekają i czy trzeba płacić za wstęp na szlak.
ewg3D, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Droga pod Reglami to wyjątkowo łatwy szlak, który po remoncie stał się jeszcze bardziej przystępny. Można nią spacerować o każdej porze roku i z całą rodziną.

Którędy prowadzi Droga pod Reglami? Czy nadaje się dla rodzin z wózkami dziecięcymi? Czy można zabrać na trasę psa? Odpowiedzi znajdziecie w informatorze poniżej.

Widoki na Drodze pod Reglami
Z Drogi pod Reglami rozciąga się widok na Zakopane, Gubałówkę i łąki ciągnące się u podnóża Tatr.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Zakopane2017, CC BY 3.0

Co to znaczy „pod Reglami”?

Co bardziej dociekliwi turyści mogą się zastanawiać, czym właściwie są regle, pod którymi prowadzi omawiany szlak. Nad samą trasą przecież nic nie wisi. Nie chodzi o żadne skalne półki. „Regiel” w gwarze góralskiej oznacza las rosnący na stromym zboczu. Droga pod Reglami wiedzie u stóp kilku wzgórz reglowych na obrzeżach Zakopanego. Są to np. Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel. Od nich właśnie bierze się nazwa trasy.

Dawniej Droga pod Reglami nazywana była Żelazną Drogą, bo łączyła dwie huty (w Kuźnicach i Dolinie Kościeliskiej). Trasę tę opisał nawet Kazimierz Przerwa-Tetmajer w wierszu „Na Żelaznej Drodze pod Reglami”.

Czytaj też: 10 zaskakujących ciekawostek o Tatrach. Który szczyt jest naprawdę najwyższy, co leży na dnie Morskiego Oka, która jaskinia ma aż 30 km?

Droga pod Reglami – jak przebiega trasa?

Którędy prowadzi Droga pod Reglami? To czarny szlak pomiędzy Zakopanem a Kirami.

Początek trasy: u stóp Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Można też zacząć od przystanku Murowanica przy drodze do Kuźnic (tam znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch).

Przebieg trasy: Droga pod Reglami nadaje się świetnie zarówno na spacery z Zakopanego do Kir, jak też na pierwszy odcinek wielu innych wycieczek w Tatry. Szlak biegnie bowiem wzdłuż wylotów kilku tatrzańskich dolin, które warto odwiedzić. Są to (licząc w kierunku z Zakopanego na Kiry):

 • Dolina Białego
 • Spadowiec (z malowniczym wodospadem)
 • Dolina Ku Dziurze (z ciekawą jaskinią)
 • Dolina Strążyska (można stąd wejść na Giewont)
 • Dolina za Bramką (z chałupą Sabały)
 • Dolina Małej Łąki
 • Koniec trasy: wylot Doliny Kościeliskiej w Kirach.

Droga pod Reglami – mapa trasy:

Jak długo się idzie Drogą pod Reglami?

Turyści pytają często, ile ma Droga pod Reglami, czyli jak długa jest trasa i ile trwa jej przejście.

Cały szlak ma 8,5 km długości i można go przejść w ok. 2 godziny w jedną stronę. Z Kir łatwo wrócić do Zakopanego taksówką lub busem, dlatego można wydłużyć wycieczkę i zwiedzić jeszcze np. Dolinę Ku Dziurze i Dolinę Za Bramką, dodając ok. 2 godziny do czasu naszego spaceru.

Kiry to nie koniec. Dłuższa trasa Drogi pod Reglami

Czarny szlak Drogi pod Reglami kończy się w Kirach, ale można pójść jeszcze dalej szlakiem zielonym, obok wylotu Doliny Lejowej aż do Siwej Polany u wylotu Doliny Chochołowskiej. Ten wariant trasy wydłuży nasz spacer do prawie 12 km. Przejście całej drogi zajmie ok. 3 godzin w jedną stronę.

Dłuższa trasa Drogi pod Reglami – mapa:

Czytaj też: Darmowe atrakcje w Zakopanem. Co można robić w stolicy Podhala bez płacenia za bilety? 22 pomysły na tanie zwiedzanie

Co trzeba wiedzieć o Drodze pod Reglami przed wycieczkę? Opłaty, wózki, spacer z psem

Czy wstęp na Drogę pod Reglami jest płatny?

Nie. Trasa przebiega pobrzeżami Zakopanego, wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale do niego nie należy. Oznacza to, że wstęp na Drogę pod Reglami jest darmowy.

Jak wygląda Droga pod Reglami?

Malownicza Droga pod Reglami ciągnie się u stóp porośniętych lasem wzgórz reglowych i wzdłuż wylotów górskich dolin. Idąc z Zakopanego do Kir, po lewej stronie będziecie mieć górski las, a po prawej piękne widoki na Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch. Możecie też podziwiać malownicze łąki, na których pasą się owce. Na trasie czeka też kilka urozmaiceń w postaci drewnianych mostków.

Wodospad Spadowiec
Ponieważ Droga pod Reglami prowadzi wzdłuż wylotów kilku tatrzańskich dolin, oferuje sporo dodatkowych atrakcji. Możecie np. wybrać się pod wodospad w Dolnie Spadowiec.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Rafał Kozubek, CC BY-SA 4.0

Czy Droga pod Reglami jest trudna do przejścia?

Nie, Droga pod Reglami to jeden z najłatwiejszych szlaków w Tatrach. Świetnie nadaje się na wycieczki dla osób w każdym wieku i w każdej kondycji.

Ponadto, Droga pod Reglami przeszła niedawno gruntowny remont. Naprawiono dukt i mosty na trasie, zainstalowano kamienne obrzeża i przepusty na wodę deszczową. Po otwarciu jesienią 2022 r. szlak jest wyjątkowo wygodny.

Wycieczka rowerem po Drodze pod Reglami

Po remoncie Droga pod Reglami nadaje się świetnie na wycieczki rowerowe.

Droga pod Reglami z wózkiem

Dzięki modernizacji Droga pod Reglami nadaje się także do wycieczek z wózkami dziecięcymi z podstawowym przystosowaniem do jazdy terenowej.

Droga pod Reglami z psem

Dziś Droga pod Reglami stanowi własność samorządu Zakopanego. Ponieważ nie leży na terenie TPN, można po niej spacerować z psami.

W jakich jeszcze miejscach w Tatrach można spacerować z psem? Dla czworonogów dostępne są jeszcze Dolina Chochołowska i Gubałówka (można kupić psu bilet na słynną kolejkę na Gubałówkę).

Pamiętajcie tylko, że pies wyprowadzany na publicznych szlakach powinien mieć założoną obrożę i kaganiec, by nie budzić niepokoju u innych spacerowiczów.

Obejrzyjcie krótki przewodnik wideo po Drodze pod Reglami:

Zobaczcie, jak może wyglądać spacer po tej trasie zimą:

Jaskinia Dziura
Spacerując po Drodze pod Reglami, możecie zajrzeć do Doliny Ku Dziurze z jaskinią Dziura.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Piotrus, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Zakopane: najlepsze atrakcje pod dachem na złą pogodę, deszcz czy śnieżycę. Tam nie będziecie się nudzić

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży