MKTG IPT - pasek artykułowy

Druskienniki: niezwykłe uzdrowisko na Litwie. Jak sól, borowina i bursztyn mogą wpłynąć na wasze zdrowie?

Wojciech Lubiński, Krzysztof Hudzik
Wideo
od 12 lat
Odwiedzamy najstarsze uzdrowisko Litwy – Druskienniki, które nazywane jest „Miastem Soli” z uwagi na występujące tam solanki. Jakie kuracje oferuje gościom? Jak pobyt w Druskiennikach może wpłynąć na wasze zdrowie? Przekonajcie się! Zapraszamy na relację z wycieczki do uzdrowiska w Druskiennikach, które zrobiło wielkie wrażenie nawet na ostatnim królu Polski.

Spis treści

Druskienniki – kurort z nadania Stanisława Augusta Poniatowskiego

Druskienniki, niewielkie miasteczko leżące na południu Litwy, zyskały status miejscowości leczniczej już w 1794 roku, na mocy dekretu króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nadanie statusu poprzedzone było badaniami miejscowych źródeł, wskutek których okazało się, że pochodząca z nich woda nie nadaje się do produkcji soli spożywczej, a bardziej właśnie do celów leczniczych.

Kuracjuszka w czasie masażu wodnego w Druskiennikach
Niedaleko polskiej granicy leżą Druskienniki na Litwie - uzdrowisko, którym zachwycił się już Stanisław August Poniatowski. Jakie zabiegi i zabawy znajdują się w ofercie Druskiennik? Jak pobyt tutaj może wpłynąć na wasze zdrowie? Przekonajcie się - zapraszamy do relacji z pobytu w najstarszym uzdrowisku Litwy. Krzysztof Hudzik
Zobacz w galerii: Tak wygląda niesamowite uzdrowisko w Druskiennikach

W pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęła się budowa drewnianych zabudowań kurortu w Druskiennikach. Od tamtej pory miasto uchodziło za jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych na świecie. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów rozciągają się lasy, a miasto otaczają jeziora, bogate złoża borowin i glinek leczniczych oraz źródła wód mineralnych. I to właśnie pozwoliło na zbudowanie w Druskiennikach całego przemysłu sanatoryjnego.

Tablica iniformująca o nadaniu Druskiennikom statusu uzdrowiska w 1794 r.
Druskienniki zyskały status miejscowości leczniczej w 1794 roku. Krzysztof Hudzik

Druskienniki na mapie:

Czytaj też: Uzdrowiska w Polsce: mapa wszystkich miejscowości uzdrowiskowych na jesienny wypoczynek. Gdzie jest największe uzdrowisko?

W Druskiennikach sama natura pomaga w leczeniu schorzeń

Wody z leczniczych źródeł Druskiennik były stosowane w medycynie naturalnej od wielu lat. W mieście znajduje się kilka dużych sanatoriów, w których wykonywana jest szeroka gama zabiegów leczniczych.

Są tu leczone m.in.:

  • zaburzenia przewodu pokarmowego,
  • choroby układu krwionośnego,
  • schorzenia kręgosłupa,
  • choroby stawów,
  • choroby systemu nerwowego,
  • schorzenia serca,
  • choroby tarczycy.
Okład z borowiny
Okłady borowinowe, zwane kąpielą błotną. Krzysztof Hudzik

Leczeniem ciała i duszy zajmują się nie tylko historyczne obiekty lecznicze i sanatoria, ale także nowoczesne ośrodki SPA. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza tutejszych specjalistów jest stale wzbogacana o najnowsze rozwiązania i metody. Kuracjusze przyjeżdżający do uzdrowiska na leczenie mogą skorzystać z różnych zabiegów: od kąpieli błotnych, czyli okładów borowinowych o działaniu rozgrzewającym, po terapie bursztynem; od rytuałów saunowych po uzdrawiającą muzykę; a także od ogromnego wyboru masaży po kriokomorę, czyli terapię zimnem.

Możecie tu skorzystać także z wielu innych dobroczynnych dla zdrowia kuracji, np. w postaci haloterapii, która polega na oddychaniu powietrzem z rozdrobnionym aerozolem solnym.

Masaż w uzdrowisku w Druskiennikach
Masaż ze stymulacją, czyli tzw. masaż suchy. Krzysztof Hudzik

Z pomocą w leczeniu wszelkich schorzeń przychodzi w Druskiennikach sama natura. Do zabiegów wykorzystuje się m.in. wspomnianą sól, miód, ekstrakty z sosny, kamienie, glinę, oleje i tlen. Łącznie wykonuje się tu ponad 400 rodzajów różnych zabiegów, do których wykorzystuje się najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przykładem jest komora hiperbaryczna, w której pacjentowi podawany jest tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Tlenoterapia hiperbaryczna opóźnia procesy starzenia i podnosi metabolizm.

Relaks w wodzie, czyli aquaparki Druskiennik

W Druskiennikach funkcjonują dwa aquaparki (Park Wodny i Grand SPA), a w wielu hotelach dostępne są baseny i zaplecze SPA. Ciekawostką jest to, że w obiekcie Amberton Green SPA Druskininkai basen jest czynny przez 24 godziny na dobę! Pod tym względem to jedyne takie miejsce w Druskiennikach.

Kuracjusze mogą wypoczywać w słynnym miejscowym Parku Wodnym. To największa w krajach bałtyckich oaza wodnych rozrywek. Panuje tu iście tropikalny klimat – można wylegiwać się pod palmami przy temperaturze 30 stopni Celsjusza i korzystać z licznych dodatkowych atrakcji. Zwolennicy ciepła mogą także spędzić czas w strefie saun, gdzie w pełni można się zrelaksować i odprężyć. Osoby lubiące pływanie mają do wyboru kilka basenów.

Wnętrze Parku Wodnego w Druskiennikach
W parku wodnym panuje tropikalny klimat. Krzysztof Hudzik

Więcej informacji o uzdrowisku znajdziecie na oficjalnej stronie Druskiennik.

Zapraszamy do galerii zdjęć, ukazujących ofertę uzdrowiskową litewskich Druskiennik:

Zajrzyjcie także do naszego przewodnika po najciekawszych atrakcjach turystycznych Druskiennik:

Druskienniki: tu historia łączy się z nowoczesnością. Poznajcie najlepsze atrakcje turystycznej perełki Litwy

Dojazd do Druskiennik

Druskienniki leżą 50 km od granicy z Polską. Do słynnej litewskiej miejscowości uzdrowiskowej zwykle podróżuje się autem lub autobusem. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około pięciu godzin.

Podróżni mogą również skorzystać z połączeń lotniczych do Wilna lub Kowna. Przejazd z lotniska do Druskiennik - w obu przypadkach - potrwa dwie godziny.

Gdzie nocować w Druskiennikach?

Baza noclegowa w Druskiennikach jest rozbudowana. Czeka tu na turystów i kuracjuszy ok. 8 tysięcy miejsc noclegowych (przy 12 tys. stałych mieszkańców). Poniżej zamieszczamy linki do stron przykładowych hoteli:

Zobacz zdjęcie uzdrowiska w Druskiennikach:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży