Spis treści
Druskienniki – kurort z nadania Stanisława Augusta Poniatowskiego
Druskienniki, niewielkie miasteczko leżące na południu Litwy, zyskały status miejscowości leczniczej już w 1794 roku, na mocy dekretu króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nadanie statusu poprzedzone było badaniami miejscowych źródeł, wskutek których okazało się, że pochodząca z nich woda nie nadaje się do produkcji soli spożywczej, a bardziej właśnie do celów leczniczych.
W pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęła się budowa drewnianych zabudowań kurortu w Druskiennikach. Od tamtej pory miasto uchodziło za jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych na świecie. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów rozciągają się lasy, a miasto otaczają jeziora, bogate złoża borowin i glinek leczniczych oraz źródła wód mineralnych. I to właśnie pozwoliło na zbudowanie w Druskiennikach całego przemysłu sanatoryjnego.
Druskienniki na mapie:
W Druskiennikach sama natura pomaga w leczeniu schorzeń
Wody z leczniczych źródeł Druskiennik były stosowane w medycynie naturalnej od wielu lat. W mieście znajduje się kilka dużych sanatoriów, w których wykonywana jest szeroka gama zabiegów leczniczych.
Są tu leczone m.in.:
- zaburzenia przewodu pokarmowego,
- choroby układu krwionośnego,
- schorzenia kręgosłupa,
- choroby stawów,
- choroby systemu nerwowego,
- schorzenia serca,
- choroby tarczycy.
Leczeniem ciała i duszy zajmują się nie tylko historyczne obiekty lecznicze i sanatoria, ale także nowoczesne ośrodki SPA. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza tutejszych specjalistów jest stale wzbogacana o najnowsze rozwiązania i metody. Kuracjusze przyjeżdżający do uzdrowiska na leczenie mogą skorzystać z różnych zabiegów: od kąpieli błotnych, czyli okładów borowinowych o działaniu rozgrzewającym, po terapie bursztynem; od rytuałów saunowych po uzdrawiającą muzykę; a także od ogromnego wyboru masaży po kriokomorę, czyli terapię zimnem.
Możecie tu skorzystać także z wielu innych dobroczynnych dla zdrowia kuracji, np. w postaci haloterapii, która polega na oddychaniu powietrzem z rozdrobnionym aerozolem solnym.
Z pomocą w leczeniu wszelkich schorzeń przychodzi w Druskiennikach sama natura. Do zabiegów wykorzystuje się m.in. wspomnianą sól, miód, ekstrakty z sosny, kamienie, glinę, oleje i tlen. Łącznie wykonuje się tu ponad 400 rodzajów różnych zabiegów, do których wykorzystuje się najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przykładem jest komora hiperbaryczna, w której pacjentowi podawany jest tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Tlenoterapia hiperbaryczna opóźnia procesy starzenia i podnosi metabolizm.
Relaks w wodzie, czyli aquaparki Druskiennik
W Druskiennikach funkcjonują dwa aquaparki (Park Wodny i Grand SPA), a w wielu hotelach dostępne są baseny i zaplecze SPA. Ciekawostką jest to, że w obiekcie Amberton Green SPA Druskininkai basen jest czynny przez 24 godziny na dobę! Pod tym względem to jedyne takie miejsce w Druskiennikach.
Kuracjusze mogą wypoczywać w słynnym miejscowym Parku Wodnym. To największa w krajach bałtyckich oaza wodnych rozrywek. Panuje tu iście tropikalny klimat – można wylegiwać się pod palmami przy temperaturze 30 stopni Celsjusza i korzystać z licznych dodatkowych atrakcji. Zwolennicy ciepła mogą także spędzić czas w strefie saun, gdzie w pełni można się zrelaksować i odprężyć. Osoby lubiące pływanie mają do wyboru kilka basenów.
Więcej informacji o uzdrowisku znajdziecie na oficjalnej stronie Druskiennik.
Zapraszamy do galerii zdjęć, ukazujących ofertę uzdrowiskową litewskich Druskiennik:
Zajrzyjcie także do naszego przewodnika po najciekawszych atrakcjach turystycznych Druskiennik:
Dojazd do Druskiennik
Druskienniki leżą 50 km od granicy z Polską. Do słynnej litewskiej miejscowości uzdrowiskowej zwykle podróżuje się autem lub autobusem. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około pięciu godzin.
Podróżni mogą również skorzystać z połączeń lotniczych do Wilna lub Kowna. Przejazd z lotniska do Druskiennik - w obu przypadkach - potrwa dwie godziny.
Gdzie nocować w Druskiennikach?
Baza noclegowa w Druskiennikach jest rozbudowana. Czeka tu na turystów i kuracjuszy ok. 8 tysięcy miejsc noclegowych (przy 12 tys. stałych mieszkańców). Poniżej zamieszczamy linki do stron przykładowych hoteli:
- Hotel Amberton
- Grand SPA (Hotel Lietuva, Hotel Druskininkai, Dzukija-Apartamenty)
- Hotel Regina
- Hotel Dainava
- Hotel De Lita
Zobacz zdjęcie uzdrowiska w Druskiennikach:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?