Grzyby warte fortunę w polskich lasach. Wyrosły po… stu latach, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Gąska sosnowa, do niedawna uznana w naszym kraju za gatunek wymarły, znów zaskoczyła grzybiarzy. Dwa lata temu te grzyby warte fortunę wyrosły w polskich lasach po... stu latach, a rok temu znów ukazały się na południu kraju. Ceny tych grzybów przyprawiają o zawrót głowy. Dowiedz się, gdzie je znaleźć, jak wyglądają i jakie wykazują właściwości.

Gąska sosnowa, czyli „Święty Graal grzybiarza”. Jak wygląda?

Zebrane gąski sosnowe umieszczone w pojemniku
CC BY-SA 2.0

Gąska sosnowa czy też matsutake przypominają nieco młode borowiki. Flickr.com / rok1966 / CC BY-SA 2.0

Gąska sosnowa, zwana także „opieńką matsutake” lub „opieńką sosnową”, to jeden z najsmaczniejszych grzybów na świecie. Oficjalna nazwa tego grzyba to „Tricholoma matsutake” – orientalnie brzmiący drugi człon przywodzi na myśl kraje azjatyckie – i słusznie. Gąska sosnowa rośnie najczęściej w Azji (m.in. Japonii, Chinach, Bhutanie, Laosie czy obu Koreach), choć i tam trzeba się jej naszukać. Dawniej jej występowanie notowano także w krajach skandynawskich czy nadbałtyckich (również w Polsce), oraz w Ameryce Północnej.

Gąski sosnowe przypominają nieco młode borowiki lub opieńki – posiadają gruby, brązowy kapelusz o stożkowatym kształcie, a ich nóżka jest bulwiasta i sprężysta (ma odcień brązowo-biały). Ich miąższ ma aromat cynamonu, smak – lekko słodkawy. Grzyby te rosną w okolicach sosen.

Grzyby warte fortunę wyrosły w polskich lasach po… stu latach

W Polsce odnalezienie gąski sosnowej odnotowano tylko raz – w 1921 roku. Od tamtego czasu miała w naszym kraju status gatunku wymarłego, jednak po ponad stu latach znów zawitała do rodzimych lasów – w 2021 roku znalazła je w gminie Zawoja (woj. małopolskie) pani Beata Starowicz.

20 sierpnia 2022 roku kobiecie znów udało się spotkać te niezwykle rzadkie grzyby, a zdjęciami podzieliła się na Facebooku.

Troszkę zdjęć z dzisiejszego dnia 😊 Po raz kolejny odnaleziona gąska sosnowa 💪 – pochwaliła się grzybiarka.

Udanych zbiorów gratulowali pani Starowicz grzybiarze z całej Polski.

Wow, ta gąska to naprawdę niesamowite odkrycie🤩

Gratulujemy i zazdrościmy😁🌲❤️🍄

O chyba popadało u Ciebie 🙂 Super, jak zawsze 😊 – pisali użytkownicy.

Dwukrotne zbiory tej gąski w Beskidach pozwalają stwierdzić, że to właśnie jedno z miejsc, do których warto jeździć na udane „łowy".

Trzeba zaznaczyć, że gąski sosnowe można pomylić z innymi, trującymi grzybami. Poszukiwania opieńków matsutake powinni więc prowadzić doświadczeni grzybiarze, a jeśli to niemożliwe – zbiory powinny trafić do profesjonalisty, który pomoże w potwierdzeniu ich autentyczności.

Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” grzyboznawca Wiesław Kamiński.

Ile kosztuje gąska sosnowa i jakie ma właściwości?

Gąski sosnowe są niezwykle cenione w Japonii – ich owocniki wręcza się nawet w ramach prezentu ślubnego! W kuchni przyrządza się je podobnie do innych grzybów – najczęściej z jajkiem, ryżem lub morskimi glonami. Matsutake świetnie sprawdzą się także w zupach i sosach.

Grzybom tym w Azji przypisuje się także właściwości przeciwnowotworowe i wzmacniające odporność - nic więc dziwnego, że kosztują krocie. Za kilogram japońskich gąsek sosnowych trzeba zapłacić nawet do blisko 2 tys. dolarów. Importowane okazy są jednak dużo tańsze – koszt za kilogram to ok. 90 dolarów.

Źródło: ekologia.pl, Facebook, pysznosci.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży