Grzywny za selfie lub zakaz ręczników... jakie były najdziwniejsze zakazy dla turystów w 2023 roku?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Wraz z powrotem turystyki po okresie pandemii, niektóre popularne destynacje postanowiły stawić czoło nadmiernemu napływowi odwiedzających poprzez wprowadzenie nietypowych zakazów. Oto kilka najbardziej zadziwiających przepisów obowiązujących w 2023 roku.

Najdziwniejsze zakazy dla turystów

Podróże, które były odwołane podczas pandemii, zyskują teraz na popularności, co skutkuje wzrostem liczby turystów. W odpowiedzi na nadmierne zainteresowanie, niektóre miejsca postanowiły wprowadzić nietypowe zakazy dla turystów w 2023 roku. Wśród zakazów pojawiły się takie jak grzywna za słuchanie muzyki, mandat za selfie czy zakaz ręczników na plaży.

Znak zakazu wstępu
Podróże w 2023 roku okazują się pełne niespodzianek dla turystów, którzy muszą zmierzyć się z coraz bardziej kreatywnymi zakazami. Mandaty za selfie, brak ręczników na plażach Sardynii czy nawet zakaz słuchania muzyki to jedynie wierzchołek góry lodowej. Matthias Gellissen/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Wiele z tych przepisów wprowadzonych w 2023 roku świadczą o staraniach miejscowości w utrzymaniu równowagi między atrakcyjnością turystyczną a spokojem życia mieszkańców. Jedne z najdziwniejszych zakazów wprowadziły popularnie turystyczne kraje takie jak: Włochy, Hiszpania czy Portugalia. Sprawdźcie jakie absurdalne przepisy towarzyszyły turystom podczas urlopów w 2023 roku.

Jednym z nich jest plaża bez ręczników. Sardynia, znana z malowniczych plaż, zdecydowała się wprowadzić restrykcje wobec nadmiernego turystycznego napływu. Na plaży Pelosa wprowadzono zakaz używania ręczników, zamiast tego zachęcając do korzystania z mat, które zatrzymują mniej piasku. Również plaża Spiaggia Rosa była niedostępna, a za chodzenie po niej groziła grzywna.

Kary za antyspołeczne zachowania

Korzystając z miejsc wspólnego wypoczynku, takich jak plaże warto pamiętać, że nie jesteśmy tam sami. Portugalscy i hiszpańscy prawodawcy zdecydowali walczyć się antyspołecznymi zachowaniami poprzez grzywny i mandaty. W Portugalii plażowicze muszą uważać na zbyt głośne odtwarzanie muzyki, gdyż grozi im grzywna nawet do 36 000 euro. Krajowy Urząd Morski wprowadził zakaz przenośnych głośników, a także zabronił gier w piłkę poza wyznaczonymi miejscami.

Kiedy w Portugalii skupiono się na walce z głośną muzyką, Sewilla rozpoczęła krucjatę przeciwko roznegliżowanym turystom. Sewilla postanowiła walczyć z nieprzyzwoitym zachowaniem podczas wieczorów kawalerskich i panieńskich. Zakazano noszenia bielizny i strojów kąpielowych w miejscach publicznych, a także zakazano aktów obscenicznego ekshibicjonizmu.

Grzywny i płoty przeciwko selfie

Turystyczny boom sprawił, że Portofino stało się miejscem zakorkowanym przez turystów robiących selfie. Mieszkańcy postawili ogrodzenie, aby zablokować dostęp i zachować spokój. Pomysł ten spotkał się z kontrowersjami, ale miał zniechęcić turystów do zakłócania życia mieszkańców.

Hallstatt w Austrii przyciąga ponad milion turystów rocznie, zwłaszcza chcących zrobić selfie z urokliwym miastem. Mieszkańcy postawili ogrodzenia, by ograniczyć tłumy turystów, chcących zrobić idealne selfie. Mimo kontrowersji bariera miała chronić spokój i zapobiegać nadmiernemu hałasowi.

Fałszywe znaki ostrzegawcze na Majorce

Aktwiści na Majorce postanowili użyć fałszywych znaków ostrzegawczych, aby zniechęcić anglojęzycznych turystów. Ostrzegano przed niebezpiecznymi meduzami czy spadającymi skałami, jednak okazało się, że to jedynie działanie mające zwrócić uwagę na problem masowej turystyki.

Jak możemy zobaczyć na powyższych przykładach podróżowanie w 2023 roku, przekracza granice zarówno pod względem dziwnych zakazów, jak i kreatywnych prób rozwiązania problemów z nadmierną turystyką. Turystyka staje się nie tylko kwestią wyboru destynacji, ale również świadomego szacunku do miejsc i ich mieszkańców.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży