IPT - pasek artykułowy

Idealny weekend za granicą: te 3 miasta zawrócą Wam w głowach. Ile może kosztować wycieczka do każdego z nich? Które atrakcje są darmowe?

Emil Hoff
Emil Hoff
Nie warto czekać do urlopu na realizację turystycznych marzeń. Każdy weekend może być okazją do niezapomnianej wycieczki. Te 3 europejskie miasta idealnie nadają się na city break. Ich atrakcje mogą zawrócić w głowie każdemu. Sprawdziliśmy, ile może kosztować idealny weekend we dwoje a Barcelonie, Rzymie i Atenach, co warto zobaczyć w każdym z tych miast i które atrakcje są za darmo.
Nie warto czekać do urlopu na realizację turystycznych marzeń. Każdy weekend może być okazją do niezapomnianej wycieczki. Te 3 europejskie miasta idealnie nadają się na city break. Ich atrakcje mogą zawrócić w głowie każdemu. Sprawdziliśmy, ile może kosztować idealny weekend we dwoje a Barcelonie, Rzymie i Atenach, co warto zobaczyć w każdym z tych miast i które atrakcje są za darmo. NAPA74, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Marzy Wam się idealny weekend za granicą, w którejś ze słonecznych metropolii Europy? Mamy dla Was 3 propozycje w sam raz na weekendową wycieczkę: magiczną Barcelonę, niezapomniany Rzym i kuszące Ateny. Te niezwykłe miasta oferują niesamowite atrakcje w przystępnych cenach i tanie noclegi. Sprawdziliśmy także, co można w nich robić zupełnie za darmo. Ile kosztuje idealny weekend dla dwojga w Barcelonie, Rzymie i Atenach? Co warto zobaczyć w tych miastach? Zapraszamy do naszego przewodnika.

Spis treści

3 pomysły na idealny weekend za granicą. W tych miastach łatwo się zakochać

Zapytaliśmy Was na naszym Facebooku, jak wyobrażacie sobie idealny weekend za granicą. Wśród Waszych wymarzonych miast najczęściej wymienne były Barcelona i Rzym, a jako trzecia - cała Grecja.

Marzenia należy spełniać, a plany turystyczne realizować. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki i praktyczny przewodnik cenowy po 3 niesamowitych miastach Europy = Barcelonie, Rzymie i Atenach - w sam raz na idealną wycieczkę weekendową. Dlaczego weekendową? Bo nie trzeba wcale czekać do wakacji czy urlopu, by odwiedzić wymarzone miasto. Weekendy nadają się świetnie na krótkie wypady, pozwalające zasmakować w atmosferze miejsc, które zawsze chcieliśmy odwiedzić.

Jakie atrakcje Barcelony, Rzymu i Aten najbardziej warto zobaczyć? Ile kosztują bilety wstępu do atrakcji, noclegi i przeloty z Polski? Co można robić w tych miastach zupełnie za darmo?

Ile może kosztować wymarzony weekend w Barcelonie, Rzymie i Atenach?

Zapraszamy do przewodnika: Barcelona, Rzym i Ateny na idealny weekend. Policzyliśmy w nim ogólny koszt weekendowej wycieczki dla dwojga do każdego z tych miast.

 • Wzięliśmy pod uwagę ceny biletów lotniczych z weekendu w połowie marca, zakładając wylot z Warszawy w piątek wieczorem i powrót w niedzielę w nocy lub w poniedziałek nad ranem.
 • Przewidzieliśmy jeden nocleg w hotelu 3-gwiazdkowym
 • Policzyliśmy koszt ok. 6 posiłków, w tym dwóch porządnych obiadów lub kolacji w dobrej restauracji oraz trzach lżejszych śniadań.
 • Sprawdziliśmy ceny biletów wstępu do najważniejszych atrakcji miast, a także zebraliśmy pomysły na zwiedzania za darmo.

Przekonajcie się, ile może kosztować idealny weekend w Barcelonie, Rzymie i Atenach.

Ten piękny kościół jest jednym z symboli Barcelony i całej Hiszpanii.
Ten piękny kościół jest jednym z symboli Barcelony i całej Hiszpanii. Photo by Miltiadis Fragkidis on Unsplash

Czytaj też: Najsmaczniejsze dania wszystkich stolic Europy: 43 potrawy z 43 miast. Tych dań musicie spróbować w czasie podróży, urlopów i wakacji

Barcelona na wymarzony weekend

W Hiszpanii nie brak słynnych i pięknych miast, ale wyjątkowym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Barcelona z jej niezwykłą, kolorową architekturą, przebogatymi zbiorami muzealnymi i niezwykłą atmosferą, oddaną w powieściach Carlosa Ruiza Zafona.

Co najbardziej warto zobaczyć w Barcelonie w czasie weekendowej wycieczki i ile może nas kosztować taki wypad?

TOP 3 atrakcje Barcelony:

 1. Sagrada Familia – najsłynniejszy kościół i jeden z symboli Barcelony. Secesyjną budowlę – jak wiele innych w mieście – zaprojektował Antoni Gaudi. Uważa się, że Sagrada Familia to największe dzieło genialnego Katalończyka. Tym bardziej może zaskakiwać, że wspaniała bazylika nie jest jeszcze formalnie ukończona, choć budowa trwa od 1882 r. Zakończenie prac planowane jest na rok 2026. Cena biletu: 34 euro.
 2. Park Guell – to prawdziwy raj dla miłośników niezwykłych aranżacji ogrodowych i architektury. Wiele obiektów w parku to także dzieła Antonio Gaudiego. Ogród nadaje się świetnie na spacer o każdej porze roku. Cena biletu: 14 euro.
 3. Muzeum Picassa – jeśli przebywacie w Barcelonie tylko przez weekend i zastanawiacie się, które muzeum czy galerię sztuki wybrać, zdecydujcie się na Muzeum Picassa. Gigantyczna kolekcja dzieł artysty składa się z ponad 4 tys. obrazów, wystawianych w 5 historycznych pałacach na Starym Mieście. Cena biletu: 12 euro.

Darmowe atrakcje Barcelony: spacer po dzielnicy Las Ramblas, spacer po dzielnicy gotyckiej, pokaz multimedialny Magicznej Fontanny na Montjuic.

Najtańszy hotel 3-gwiazdkowy: ok. 630 zł

Najtańsze loty z Polski: 1742 zł

Orientacyjne koszty atrakcji: ok. 120 euro (560 zł)

Orientacyjne koszty wyżywienia: ok. 230 euro (1073 zł)

Suma kosztów za weekend dla 2 osób: ok. 4000 zł

Najpiękniejszy park Barcelony zaprojektował Antonio Gaudi.
Najpiękniejszy park Barcelony zaprojektował Antonio Gaudi. bloodua, 123RF.com

Czytaj też: 17 najbardziej zachwycających miast Europy. Niektóre z nich znajdują się rzut beretem od Polski, a nawet w jej granicach...

Idealny weekend w Rzymie

Wieczne Miasto ma nieodparty urok. Wspaniałe zabytki, nieśmiertelna sztuka, smaczna kuchnia – wszystko to sprawia, że Rzym znajduje się na liście miejsc do odwiedzenia niemal każdego podróżnika, a kto raz tu był, pragnie wracać.

Co zwiedzić w Rzymie w czasie weekendu i ile to może kosztować?

TOP 3 atrakcje Rzymu:

 1. Koloseum, Forum Romanum i Palatyn – Rzym słynie ze swych starożytnych zabytków. Kiedyś miasto stanowiło stolicę świata i serce imperium rozciągającego się od Gibraltaru po Eufrat i od szkockich wzgórz po katarakty na Nilu. Turyści powinni koniecznie zobaczyć Forum Romanum, dawne centrum władzy imperialnej, a także Palatyn z ruinami pałacu cesarskiego i słynne Koloseum – amfiteatr, w którym ku uciesze Rzymian odbywały się walki gladiatorów. Bilet łączony do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn kosztuje ok. 93 zł.
 2. Panorama miasta z pomnika Wiktora Emanuela II – to atrakcja dla miłośników widoków i robienia selfie. Ze słynnego pomnika na Placu Weneckim rozciąga się wspaniała panorama Rzymu. Widać stąd np. Koloseum, Forum i Palatyn. W cenę biletu wliczony jest przewodnik multimedialny oraz wstęp do Pałacu Weneckiego i Muzeum Risorgimento. Cena biletu: 140 zł.
 3. Watykan – to formalnie niepodległe państwo, ale trudno wyłączyć je z planu wycieczki po Rzymie. Mówi się przecież, że kto nie widział papieża w słynnym oknie, ten tak naprawdę nie był w Rzymie. Najbardziej warto zwiedzić bazylikę św. Piotra i Muzea Watykańskie, w których wystawiane są ikoniczne dzieła sztuki wielkich włoskich mistrzów. Bilet łączony do bazyliki, Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 200 zł od osoby. UWAGA: w ostatnią niedzielę miesiąca wstęp do Muzeów Watykańskich jest darmowy.

Darmowe atrakcje Rzymu: zwiedzanie słynnych ulic i placów, podziwianie zabytków. Np. Piazza Navona, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Pole Marsowe.

Najtańszy hotel 3-gwiazdkowy: ok. 270 zł

Najtańsze loty: ok. 2000 zł

Orientacyjne koszty atrakcji: ok. 870 zł (tylko 470 zł w ostatni weekend miesiąca)

Orientacyjne koszty wyżywienia: ok. 250 euro (1166 zł)

Suma kosztów za weekend dla 2 osób: 4306 zł (lub 3900 zł w ostatni weekend miesiąca).

Muzea Watykańskie mieszczą jedną z największych na świecie kolekcji sztuki, sięgającą czasów starożytnych.
Muzea Watykańskie mieszczą jedną z największych na świecie kolekcji sztuki, sięgającą czasów starożytnych. Photo by Corey Buckley on Unsplash

Czytaj też: 7 najpiękniejszych plaż w Europie. Nowy ranking wskazuje prawdziwe wakacyjne raje. Zdobywca pierwszego miejsca zupełne zaskakuje

Ateny na niedrogi city break

Ateny to duchowa i intelektualna kolebka Europy, nie wspominając już o przyjemnie ciepłym klimacie. Wielu turystów marzy o spędzeniu chociaż kilku dni w stolicy Grecji. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie weekendowej wycieczki do Aten? Które atrakcją są za darmo?

TOP 3 atrakcje Aten:

 1. Akropol i starożytne zabytki Aten – stolica Grecji słynie ze swoich antycznych świątyń, teatrów i rynków, po których kiedyś przechadzali się wielcy filozofowie, artyści i politycy. Najsłynniejszym obszarem archeologicznym jest Akropol z Partenonem – świątynią Ateny, w której niegdyś stał złoty posąg bogini, wykonany przez Fidiasza. Na Akropolu warto zobaczyć także słynne kariatydy, czyli filary wyrzeźbione w kształt kobiet, stanowiące element świątyni Erechteusza, a także małą, lecz dawniej bardzo istotną dla Ateńczyków świątynię bogini zwycięstwa Nike. Bilet łączony do starożytnych atrakcji Aten pozwala zwiedzić także teatr Dionizosa, Areopag, Agorę i zabytki dzielnicy Kerameikos. Kosztuje 154 zł.
 2. Muzeum Akropolu – nowoczesne muzeum, w którym wystawia się dzieła sztuki, wydobyte i uratowane w czasie wykopalisk na Akropolu. Wycieczka na Akropol nie byłaby pełna bez niego. Wstęp jest osobno biletowany i kosztuje 10 euro (ok. 47 zł).
 3. Narodowe Muzeum Archeologiczne – można tu oglądać zbiory sztuki starożytnych Greków z terenu całego kraju, nie tylko Aten. Wśród najciekawszych znajduje się np. tajemniczy mechanizm z Antykitery i złota maska Agamemnona, wydobyta w Mykenach przez Heinricha Schliemanna, odkrywcę Troi. Cena biletu: do końca marca 6 euro, potem 12 euro (28 / 56 zł).

Darmowe atrakcje Aten: spacer po placu Syntagma z Grobem Nieznanego Żołnierza i zmianą warty, spacer po Ogrodach Narodowych, zwiedzanie dzielnic Plaka i Anafiotika, podziwianie widoku i zachodu słońca ze wzgórza Pnyks.

Najtańszy hotel 3-gwiazdkowy: ok. 120 zł

Najtańsze loty: 2425 zł

Orientacyjne koszty atrakcji: ok. 525 zł

Orientacyjne koszty wyżywienia: ok. 190 euro (886 zł)

Suma kosztów za weekend dla 2 osób: ok. 3956 zł

Teatr Dionizosa w Atenach to jeden z najwspanialszych zabytków starożytności, jaki można oglądać w Europie.
Teatr Dionizosa w Atenach to jeden z najwspanialszych zabytków starożytności, jaki można oglądać w Europie. dimitriosp, 123RF.com

Czytaj też: Czechy, jakich nie znacie: 7 wyjątkowych miejsc, które mogą równać się z Pragą. Takimi widokami mogą pochwalić się nasi sąsiedzi

Weekend w Atenach najtańszy, ale zawsze można obniżyć cenę wycieczki

Z naszego zestawienia wynika, że względnie najtańsza jest weekendowa wycieczka do Aten, a najdroższa do Barcelony.

Cenę pobytu można zmniejszyć, odpuszczając sobie sute posiłki w renomowanych restauracjach i zastępując je czymś tańszym, np. smacznymi daniami serwowanymi w knajpkach i barach na mieście. Możecie też wypełnić sobie czas zwiedzając pieszo miasto, co zawsze jest darmowe, a w miejscach takich jak Barcelona, Rzym czy Ateny właściwie macie gwarancję ciekawych widoków i przeżyć przy okazji zwykłych spacerów.

Najlepszym sposobem oszczędzenia pieniędzy na zagranicznych city breakach jest wybranie terminu wycieczki innego niż weekend. W piątki i weekendy ceny lotów i pokojów w hotelach są najwyższe. Jeśli zależy Wam na domowym budżecie, a jednocześnie nie chcecie rezygnować z wymarzonej wycieczki do europejskiej stolicy, weźcie urlop i zaplanujcie podróż w środku tygodnia – na pewno znajdziecie wtedy najkorzystniejsze oferty biletów lotniczych i noclegów.

Syntagma to największy plac Aten. Zawsze sporo się tu dzieje. Na zdjęciu paradna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Syntagma to największy plac Aten. Zawsze sporo się tu dzieje. Na zdjęciu paradna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Photo by Edgar Serrano on Unsplash

Atrakcje Barcelony, Rzymu i Aten na zdjęciach

Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć najważniejszych atrakcji Barcelony, Rzymu i Aten:

Źródła: Booking.com, skyscanner.pl, athenslover.com, getyourguide.com, romesite.com, tripadvisor.com, numbeo.com

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży