MKTG IPT - pasek artykułowy

Île des Faisans: wyspa w Europie, która co pół roku zmienia przynależność państwową

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Europa jest pełna przedziwnych miejsc – dowodem na to jest istnienie niewielkiej wyspy, która co 6 miesięcy zmienia przynależność państwową. Jak to możliwe, że europejski ląd znajduje się dwa razy w roku na terenie innego państwa? Poznaj bardzo ciekawą historię tej niezwykłej części Starego Kontynentu i zaskocz znajomych swoją wiedzą.

Spis treści

Île des Faisans – odkryj niezwykłą wyspę w Europie

Île des Faisans to niewielka wyspa (a raczej wysepka) zlokalizowana na rzece Bidasoa, między miejscowościami Irun i Hendaye w Zatoce Biskajskiej. Jej powierzchnia to zaledwie 0,682 ha i niestety zmniejsza się z powodu erozji.

Widok na wysepkę Île des Faisans
Czy znasz to miejsce? Jest prawdziwym fenomenem!

Domena publicznaWikipedia.org / Zarateman / Domena publiczna

Jak to możliwe, że Île des Faisans zmienia co pół roku przynależność państwową? Wzdłuż rzeki, na której znajduje się wyspa, biegnie granica Francji i Hiszpanii. Z podjęciem decyzji o tym, do którego z tych państw należy ląd, wiąże się niesamowicie ciekawa historia.

Francja czy Hiszpania? Zmiana następuje co pół roku

Francuzi i Hiszpanie postanowili poradzić sobie z tym „problemem” dość nietypowo, ale za to sprawiedliwie. Pieczę nad wyspą co 6 miesięcy sprawuje na przemian inne państwo:

  • Hiszpania: od 1 lutego do 31 lipca,
  • Francja: od 1 sierpnia do 31 stycznia.

Takie rozwiązanie funkcjonuje już od 1659 roku, kiedy to doszło do zaślubin francuskiego króla Ludwika XIV z córką jego wuja, króla Hiszpanii Filipa IV i ustanowienia traktatu pirenejskiego.

Île des Faisans jest najmniejszym na świecie obszarem, zarządzanym przez więcej niż jedno państwo (czyli kondominium). Nazwa wyspy oznacza „wyspę bażantów”, choć próżno szukać tam tego gatunku ptaków. Prawdopodobnie znana do dziś nazwa to wynik błędnego tłumaczenia, do którego doszło w przeszłości.

Czy Île des Faisans można zwiedzić?

Nie, wstęp jest zabroniony. Niektóre źródła podają, że czasem (podczas odpływu), można na nią dotrzeć pieszo od strony Hiszpanii, jednak stanowi to złamanie przepisów – lepiej zobacz ją więc z daleka, np. z mostu na rzece Bidasoa. Nie zmienia to jednak faktu, że Île des Faisans stanowi nie lada ciekawostkę i warto wiedzieć o jej istnieniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży