Islandia: obostrzenia covid dla turystów zwiększone w listopadzie 2021, kraj broni się przed kolejną falą koronawirusa

Emil Hoff
Emil Hoff
Kto wyprawi się poza Reykjavik, napotka jedyne w swoim rodzaju krajobrazy wyspy.
Kto wyprawi się poza Reykjavik, napotka jedyne w swoim rodzaju krajobrazy wyspy. Photo by André Filipe on Unsplash
Islandia zwiększa obostrzenia COVID-19 dla obywateli i turystów. Od 13 listopada 2021 liczba dostępnych miejsc w ośrodkach narciarskich i restauracjach została zmniejszona, testy antygenowe też już nie wystarczą na granicy. Islandia broni się przed kolejną falą koronawirusa, która przetacza się przez Europę.

Spis treści

Islandia: obostrzenia COVID zwiększone dla turystów w listopadzie 2021

Wobec gwałtownie rosnącej w całej Europie liczby zachorowań na koronawirusa w ostatnich tygodniach rząd Islandii zdecydował się zaostrzyć obostrzenia dla turystów, przybywających na wyspę w listopadzie 2021. To, na jakich zasadach przekroczymy granicę Islandii, zależy od tego, czy jesteśmy zaszczepieni przeciw COVID-19 i mamy negatywny wynik testu na koronawirusa.

Każdy podróżny, przybywający na Islandię, musi mieć co najmniej negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem. Nawet osoby w pełni zaszczepione, poza dowodem szczepienia, powinny uzyskać negatywny wynik testu PCR i okazać go przed wejściem na pokład samolotu. Wykonanie testu antygenowego już nie wystarczy.

Wyjątkiem od tej reguły są ozdrowieńcy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu PCR na koronawirusa na co najmniej 14 dni przed wylotem na Islandię. Negatywnego wyniku testu PCR nie muszą także pokazywać osoby urodzone w r. 2005 lub później i pasażerowie tranzytowi.

Osoby mające szczególne związki z Islandią (są obywatelami, stałymi mieszkańcami, pracują lub studiują na Islandii) nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu PCR przed wejściem na pokład samolotu, ale nadal mają obowiązek wykonać test w ciągu dwóch dni od przylotu na wyspę.

Islandia: obostrzenia COVID dla osób niezaszczepionych

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione ani nie mają statusu ozdrowieńca, a chcą dostać się na teren Islandii, muszą obowiązkowo:

  • Wykonać test PCR na 72 godziny przed przylotem na Islandię
  • Wykonać drugi test PCR na granicy Islandii
  • Odbyć 5-dniową kwarantannę, którą kończy się kolejnym testem PCR.

Sporządzoną dla podróżnych instrukcję można przeczytać także w języku polskim na stronie internetowej islandzkiego rządu.

Islandia: obostrzenia COVID bardziej uciążliwe, jakie dokumenty są potrzebne na granicy?

Islandia nie należy do Unii Europejskiej, ale ściśle współpracuje z europejskimi strukturami międzynarodowymi. Na granicy trzeba mieć przygotowany dowód osobisty lub paszport, ale wiza nie jest potrzebna.

Status osoby zaszczepionej, ozdrowieńca i potwierdzenie uzyskania negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa w przypadku polskich podróżnych potwierdza tzw. paszport covidowy (Unijny Certyfikat Covid, dostępny w aplikacji mObywatel), uznawany przez rząd Islandii.

Każdy podróżny musi także wypełnić formularz wjazdowy, dostępny online, zanim zostanie wpuszczony na teren Islandii.

Rząd Islandii zachęca także podróżnych do ściągnięcia i używania specjalnej aplikacji informującej o sytuacji pandemicznej w kraju, zasadach korzystania z islandzkiej służby zdrowia i ewentualnych zmianach obostrzeń związanych z COVID-19.

Rząd Islandii udostępnił stronę internetową z najnowszymi informacjami i zasadami dot. obostrzeń COVID w kraju. Strona jest dostępna także w języku polskim.

Islandia: obostrzenia COVID dla osób przebywających w kraju

Ogólne obostrzenia COVID, obowiązujące wszystkie osoby przebywające w Islandii, zaostrzyły się od 13 listopada 2021.
Od tej daty wszystkie restauracje i bary są zamykane o godz. 22:00. Ośrodki narciarskie, baseny i spa mogą zapełniać tylko 75% maksymalnej liczby miejsc.

Należy zachowywać 1 metr odstępu od najbliższej osoby lub zasłaniać usta i nos maseczką. Limit uczestników większych zgromadzeń i klientów supermarketów został zmniejszony do 50 osób.

Kto wyprawi się poza Reykjavik, napotka jedyne w swoim rodzaju krajobrazy wyspy.

Islandia: obostrzenia covid dla turystów zwiększone w listop...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży