IPT - pasek artykułowy

Jak rozruszać mózg, by młodniał każdego dnia

Karolina Wrońska
Nasz mózg nie lubi rutyny i stagnacji. Każdego dnia musimy stawiać przed nim nowe wyzwania!
Nasz mózg nie lubi rutyny i stagnacji. Każdego dnia musimy stawiać przed nim nowe wyzwania! 123rf
Według naukowców badających mózg wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na jego trening, aby aż o 50 proc. poprawić koncentrację i pamięć. Oto kilka wskazówek, jak zmusić mózg do większego wysiłku.

Mózg to najbardziej zapracowany organ w ciele człowieka. Nawet kiedy śpimy czy odpoczywamy, on wciąż przetwarza dane i kontroluje każdą najmniejszą czynność, choćby tak podstawową, jak oddychanie. Niczym komputer przetwarza wszelkie informacje, planuje, analizuje, dokonuje bilansów, co się nam opłaca, a co nie. Jak najlepszy system alarmowy jest gotowy w każdej chwili ostrzec nas przed zagrożeniem. Waży niewiele, bo tylko ok. półtora kilograma, ale za to jest gotów przesyłać i wytworzyć ponad 70 tys. myśli na dobę, na dodatek z prędkością ponaddźwiękową.

Ale choć mózg jest bardzo zajęty, lubi czasem popadać w rozleniwienie, bo najzwyczajniej w świecie wciąż potrzebuje nowych wyzwań. Paradoksalnie ćwiczenie mózgu czy treningi pamięci sprawiają, że się nie starzeje tak szybko jak inne nasze organy.

Każdy, kto chce być bardziej efektywny w pracy, szybciej się uczyć, łatwiej poznawać języki obce, musi trenować swój mózg. Wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie.

Dieta i dobra forma

Zacznijmy od rzeczy nieoczywistych. Na funkcjonowanie naszego mózgu wpływ ma wiele czynników, ale wśród nich są też używki: papierosy oraz alkohol. Nie to jest jednak najgorsze: nasz mózg zaczyna źle funkcjonować, kiedy fatalnie się odżywiamy i nabierzemy za dużo wagi. Jednym słowem część ludzi otyłych (bo są szczęśliwcy, których to nie dotyczy) może mieć ograniczone nasze zdolności poznawcze. Problemem zajmowali się naukowcy z Uniwersytetu Princeton. Według nich u osób otyłych dochodzi do uszkodzeń w obrębie hipokampu, przez co coraz trudniej im zapamiętywać informacje. Co ciekawe, podobny efekt mogą wywoływać wspomniane wcześniej używki i zanieczyszczenie powietrza, czyli smog.

Co więc możemy zrobić dla naszego mózgu, by był wciąż młody, szybki i nieomylny? Potrzebuje on przede wszystkim takich składników, jak miedź, cynk, żelazo, magnez oraz witamin C, D i B. Krótko mówiąc: należy jeść dużo warzyw, roślin strączkowych oraz orzechów, które rewelacyjnie wpływają na pracę mózgu. Oczywiście, wszelkiego rodzaju diety są najtrudniejsze do wdrożenia. Musimy jednak pamiętać, że pomagają nie tylko ciału.

Sen jest jak reset

Zbyt mała ilość snu powoduje, że nasz mózg zaczyna się zachowywać jak komputer, któremu brakuje pamięci. Każdy z nas był w takiej sytuacji, kiedy z powodu niewyspania miał problem z łączeniem faktów, zapamiętywaniem informacji. Jeśli to sytuacja jednostkowa, to pół biedy. Gorzej, jeśli trwa to od dłuższego czasu. Naukowcy udowodnili, że w przypadku niedoboru snu jednostki odpowiedzialne za przenoszenie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi zaczynają usuwać synapsy. Synapsy to coś w rodzaju mostów, dzięki którym poszczególne neurony mogą się porozumiewać. Kiedy jest ich mniej, trudniej nam się myśli i zaczynamy mieć problem z zapamiętywaniem informacji. Nasz mózg zaczyna wówczas działać podobnie jak wtedy, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Każdy z nas potrzebuje innej ilości snu - jednym wystarcza 6 godzin, inni potrzebują nawet 10. Należy jednak zadbać o to, by swoje godziny dobrze przespać.

Zaskakuj swój mózg każdego dnia

Struktura wiedzy w naszym mózgu to skomplikowana sieć połączeń pomiędzy różnymi neuronami. Stare nawyki „rozleniwiają” nasz mózg, ponieważ nie musi on tworzyć nowych połączeń, wciąż używa starych. Dlatego mózg trzeba zaskakiwać. Na przykład warto wykonać prostą domową czynność inną ręką niż zazwyczaj. Jeśli jesteśmy praworęczni, umyjmy zęby lewą ręką! To ćwiczenie nie tylko manualne, ale i wysiłek dla mózgu - to przecież on koordynuje każdy nasz ruch, musi więc szukać nowych rozwiązań - a na mycie zębów prawą ręką ma schemat gotowy od lat.

Ciągle robimy zakupy w określonym porządku? Zmieńmy go, mózg będzie musiał utworzyć nowy nawyk. A jeśli będziemy działać nieschematycznie każdego dnia, nowy wzór będzie tworzony codziennie. Nasz mózg lubi rutynę, podobnie jak my, ale każde odstępstwo jest ćwiczeniem, sprawia, że mózg nie może przestawić się w tryb automatyczny, musi wejść w ten kreatywny, by szukać nowych rozwiązań.

„Fitness” dla mózgu

Wszystkie poradniki dotyczące treningu mózgu polecają ćwiczenia umysłowe: rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, czytanie książek, rozmowy z ciekawymi ludźmi. W oczywisty sposób wszystko to sprawia, że nasz umysł pracuje efektywniej, szuka rozwiązań, buduje nowe synapsy. Naukowcom udało się udowodnić, że regularne rozwiązywanie krzyżówek może sprawić, że nasz mózg będzie działać tak sprawnie, jakbyśmy byli o 10 lat młodsi!

Jednak w dzisiejszych czasach część wykonywanych przez nas zawodów jest niczym ciągłe rozwiązywanie krzyżówek. Często nasza praca ma charakter umysłowy, towarzyszy nam ciągły napływ informacji, a kiedy wracamy z pracy, mamy wrażenie, że nasz mózg aż kipi od nadmiaru danych i wciąż pracuje na bardzo wysokich obrotach. W takim wypadku powinniśmy mózgowi odpuścić. Zamiast oglądać serial, warto wybrać się na spacer, najlepiej gdzieś za miasto, gdzie panuje głęboka cisza i jest mało bodźców zewnętrznych, co najwyżej śpiewają ptaki. Trzeba wówczas oddychać głęboko (wszak tlen jest dobroczynny dla neuronów), wyciszyć się, nie odbierać telefonów, choćby przez pół godziny pozwolić sobie na całkowity relaks.

Znakomitym „oddechem” dla przepracowanego mózgu jest też aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Nie każdy może biegać, ale chodzenie z kijkami (nordic walking) jest w zasięgu każdego z nas. Będą nam wdzięczne zarówno mózg, jak i ciało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży