IPT - pasek artykułowy

Klimczok w Beskidzie Śląskim: łatwa góra do zdobycia w weekend. Trasa, schronisko, pogoda – praktyczny przewodnik dla turystów

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Klimczok w Beskidzie Śląskim, blisko Bielska-Białej i Szczyrku, to świetny cel weekendowej wycieczki. Trasa na szczyt jest łatwa, malownicza, a po drodze czeka sporo atrakcji. Ile czasu wchodzi się na Klimczok? Którą trasę wybrać? Ile kosztuje nocleg w schronisku? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym praktycznym przewodniku turystycznym: „Klimczok na weekend. Najlepsze atrakcje i porady dla wycieczkowiczów”.

Spis treści

Klimczok – niezwykła góra w sam raz na weekend blisko Szczyrku

Klimczok to jeden z najbardziej popularnych szczytów Beskidu Śląskiego. Cieszy się uznaniem turystów nie bez przyczyny – trasa na szczyt Klimczoka jest malownicza, a zarazem łatwa, nadaje się więc w sam raz na spacer dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej, a także dla rodzin z dziećmi. Klimczok to świetny cel weekendowej wycieczki o każdej porze roku!

Szczyt Klimczoka zimą
Klimczok nadaje się świetnie na weekendową wycieczkę dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zdobycie góry jest łatwe, o ile wiecie, którą trasę wybrać. Podpowiadamy! Zapraszamy do praktycznego przewodnika, który pomoże wam zorganizować wycieczkę na Klimczok. Piotr Szymański, Polska Press

Gdzie dokładnie leży Klimczok? To część tzw. Pasma Klimczoka i Szyndzielni, które z kolei stanowi fragment Pasma Baraniej Góry. Sam Klimczok to zwornik dwóch grzbietów górskich, z których jeden podchodzi od zachodu z Trzech Kopców i opada na północ, ku Szyndzielni, a drugi odchodzi na wschód do Magury.

Jak wysoki jest Klimczok? Góra ma dokładnie 1117 m n.p.m. Jej wierzchołek ma kształt zaokrąglonego kopca.

Klimczok na mapie, między Bielskiem-Białą a Szczyrkiem:

Przez Klimczok przebiega administracyjna granica między Bielskiem-Białą i Szczyrkiem. Formalnie Klimczok leży w granicach Bielska-Białej, ale już schronisko PTTK Klimczok należy do Szczyrku. Przebiega też tędy historyczna granica między Śląskiem i Małopolską.

Klimczok to więc góra pogranicza, na której spotykają się dwa miasta, dwa regiony i całe mnóstwo turystycznych szlaków. Jeśli planujecie weekendowy wypoczynek w okolicach Szczyrku, koniecznie zaplanujcie wycieczkę na Klimczok.

Poniżej znajdziecie praktyczny przewodnik po Klimczoku, który ułatwi wam zaplanowanie wycieczki. Sprawdźcie, co oznacza nazwa Klimczok, co jest na szczycie góry, jaką trasą najlepiej wejść na Klimczok i jak wygląda cennik schroniska PTTK Klimczok.

Czytaj też: 12 ciekawostek o Beskidach, które was zaskoczą. Dziwne nazwy, niepokojące legendy, piękne zakątki. Ta galeria narobi wam smaka na wycieczkę

Co to znaczy Klimczok? Pochodzenie nazwy was zaskoczy!

Jeszcze w XIX w. Klimczok nosił inną nazwę - znano go jako Goryczną Skałkę. Dopiero w epoce romantyzmu Goryczna Skałka stała się Klimczokiem. Dlaczego zmieniono nazwę góry? Żeby bardziej działała na wyobraźnię.

Klimczok to nazwisko legendarnego zbójnika, który grasował na pograniczu żywiecko-śląskim w XVII w. Według opowieści, przyszły hetman zbójecki urodził się jako szlachcic i wychowywał na Zamku Sułkowskich w Bielsku wraz z Klementyną Sułkowską. Zakochał się w niej, a w szczycie swej kariery zbójnickiej porwał kobietę sprzed ołtarza i uprowadził w góry.

Kryjówka bandy Klimczoka miała się znajdować w jednej z okolicznych jaskiń – to dzisiejsza Grota Klimczoka w Trzech Kopcach. Dla Klementyny jednak Klimczok miał zbudować osobną siedzibę – kamienny zamek na zboczu Magury, w tym samym miejscu, w którym stoi dziś schronisko PTTK (znane zresztą jako „Klementynówka”).

Klimczok był zuchwały, ale długo udawało mu się uniknąć pojmania i kary. Napadł nawet na Żywiec, za co długo go ścigano. Zbójnika zgubiła dopiero miłość. Gdy Klementyna poprosiła go, by pozwolił jej zejść w doliny i zobaczyć się z rodziną, Klimczok uległ i zszedł razem z nią, by nic nie stało się kobiecie na stromych szlakach. Zbójnik wpadł w zasadzkę, został schwytany i powieszony za żebro.

Malownicza trasa na Klimczok
Wejście na Klimczok jest łatwe, a trasa zachwyca widokami. Piotr Szymański, Polska Press

Historycy uważają, że postać Klimczoka wzorowana jest na trzech rzeczywiście istniejących członkach zbójeckiego rodu Klimczaków (przez „a”): Wojciechu, Mateuszu i Janie. Klimczakowie grasowali w Beskidzie Żywieckim, Śląskim i Małym. Jan został ułaskawiony przez króla Jana Kazimierza za pomoc udzieloną w czasie potopu szwedzkiego.

Nie wiadomo na pewno, czy w dzisiejszej Jaskini Klimczoka rzeczywiście ukrywali się kiedyś zbójcy. Miejsce jednak faktycznie istnieje i można je odwiedzić w czasie wycieczki. Wejście do jaskini znajduje się w zboczu Trzech Kopców, pobliżu żółtego szlaku z Klimczoka na Błatnią. Jaskinia jest pomnikiem przyrody i domem dla kilku gatunków nietoperzy (np. gacki wielkouche, nocki wąsatki). Łączna długość korytarzy i sal wynosi imponujące 1250 m. Wewnętrze groty są całkiem malownicze i noszą ciekawe nazwy, jak Sala Zbójców, Sala Nietoperzy, Komnata Chrystusa.

Jaskinia w Trzech Kopcach – mapa:

Co jest na Klimczoku? Atrakcje na szczycie i zboczach góry, które warto zobaczyć

Jakie atrakcje czekają na turystów, którzy zdecydują się ruszyć na weekendową wycieczkę na szczyt Klimczoka?

Przede wszystkim sama wędrówka jest bardzo przyjemna. Trasa prowadzi przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i zapewnia piękne widoki. W drodze na szczyt Klimczoka można dojrzeć np. słowacką Małą Fatrę, a ze szczytu góry spory kawałek Beskidu Żywieckiego ze Skrzycznem i Tatry.

Chatka na Klimczoku
Na szczycie Klimczoka nie brakuje atrakcji. Możecie np. obejrzeć tablicę z pocztówkami pozostawionymi tu przez innych turystów. Piotr Szymański, Polska Press

Blisko szczytu stoi też drewniana Chatka na Klimczoku, ciekawe mini-muzueum, w którym możecie obejrzeć kolekcję kamieni z całej Polski i różnych zakątków świata, plakaty, mapy, pocztówki, a nawet ciekawe wyznania samych turystów.

W czasie wycieczki na Klimczok zwracajcie też uwagę na ciekawe rośliny. Na szczycie góry rośnie rzadki w Polsce tojad morawski. Na zboczach Klimczoka, na terenie nadleśnictwa Biła, można też znaleźć grupę imponujących, ponad 100-letnich drzew, dorastających nawet do 57 metrów wysokości!

Na południowych zboczach góry możecie natknąć się na dwie jaskinie: Alibaby (328 m długości), i Piętrową (130 m długości).

Lapidarium na Klimczoku
W lapidarium na szczycie Klimczoka można oglądać kamienie zwiezione tu z całego świata. Piotr Szymański, Polska Press

Jest też coś dla narciarzy! Na wschodnim ramieniu grzbietu, opadającym ku Kowiorkowi, działa zimą wyciąg talerzykowy dla narciarzy (ale tylko dla gości schroniska PTTK).

Sporo atrakcji leży na wschód od szczytu Klimczoka. Na zboczu sąsiedniej Magury wznosi się schronisko PTTK Klimczok, nieco dalej jest stacja ratownicza GOPR, maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych i ruiny wieży triangulacyjnej, która stała w tym miejscu do lat 70. XX w.

Widoki ze szlaku na Klimczok
Ze szczytu Klimczoka rozciąga się panorama Beskidu, widać też Tatry, nawet po stronie słowackiej. Piotr Szymański, Polska Press

Pogoda na Klimczoku. Kamera pokazuje aktualne warunki atmosferyczne

Przed wyruszeniem na Klimczok zawsze warto sprawdzić aktualną prognozę pogody. Na wycieczkę warto ubrać się dość ciepło i zabrać nieprzemakalną kurtkę. Średnia roczna temperatura na szczycie Klimczoka to 5-6 stopni Celsjusza, pada tu też sporo deszczu, aż ok. 1300 mm rocznie.

Śnieg na Klimczoku leży przez ok. 125 dni w roku, a mocne słońce grzeje tylko przez 79 dni.

Jaka pogoda na Klimczoku panuje właśnie teraz? Kamery online pozwalają zorientować się w warunkach atmosferycznych na szlaku. Obraz na żywo udostępnia kamera schroniska PTTK Klimczok. Dostępna jest też inna kamera, pokazująca obraz z schroniska na Szyndzielni.

Klimczok – trasa w sam raz na weekend. Który szlak wybrać, ile się idzie?

Zasadnicze pytanie brzmi: czy wejście na Klimczok jest trudne? Na szczęście nie – wycieczka na Klimczok to świetny pomysł na weekend dla wszystkich turystów, niezależnie od kondycji fizycznej. Nie ma tu zdradliwych grani, bardzo stromych podejść czy niepewnych osuwisk.

A co, jeśli chcemy wybrać się na Klimczok z dzieckiem, na rowerze albo nawet samochodem?

 • Na Klimczok z dzieckiem. Trasa na Klimczok nadaje się także dla dzieci, ale tylko dla tych, które już samodzielnie chodzą. Szlak nie nadaje się dla wózków dziecięcych.
 • Na Klimczok rowerem. Na Klimczok można wjechać także rowerem, choć taki wyczyn wymaga dobrej kondycji. Wiele odcinków szlaku jest na tyle stromych, że większość zwykłych wycieczkowiczów będzie musiała podprowadzić rowery, idąc pieszo.
 • Samochodem na Klimczok? Czy na Klimczok można wjechać samochodem? Teoretycznie jest to możliwe, ale bardzo niebezpieczne – zdarzały się poważne wypadki. Poza tym jaki urok ma wycieczka na górę autem? Równie dobrze możecie „zwiedzić” Klimczok, oglądając zdjęcia w Google. Lepiej ruszyć pieszo, by cieszyć się widokami i zapachem lasu.
Widoki ze szlaku na Klimczok
Szlaki prowadzące na szczyt Klimczoka nie są wymagające. Nadają się dobrze nawet dla mnie doświadczonych dla piechurów, także dzieci. Piotr Szymański, Polska Press

Czytaj też: Korona Gór Polski: mapa, lista szczytów. Jak formalnie potwierdzić wejście na każdą górę? Jak otrzymać odznakę zdobywcy? Praktyczne porady

Jak najlepiej wejść na Klimczok? Pięć tras do wyboru, która jest najłatwiejsza?

Najpopularniejsze trasy na Klimczok prowadzą z Bielska-Białej i Szczyrku.

Trasa na Klimczok z Bielska-Białej

Najłatwiejsza trasa na Klimczok to ta z Bielska-Białej. Najpierw znajdujecie dolną stację kolejki linowej na Szyndzielnię na końcu Alei Armii Krajowej. Kolejka przewozi was wysoko w górę. Z górnej stacji jest już tylko ok. 2,5 km na szczyt Klimczoka, a trasa wiedzie obok Schroniska na Szyndzielni. Idzie się ok. 50 minut w jedną stronę.

Na Klimczok z Bielska-Białej – mapa trasy:

Trasa na Klimczok ze Szczyrku

Chyba więcej satysfakcji daje turystom przejście trasy na Klimczok ze Szczyrku. Samochód można zostawić np. na parkingu przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski albo przy pobliskim grill barze (opłata za dzień parkowania wynosi ok. 10-15 zł).

Parking u stóp Klimczoka – mapa:

Cała trasa ma ok. 3,5 km długości, a jej przejście może zająć ok. 1 godz. 20 minut w jedną stronę. Szlak wiedzie przez osiedle Podmagura, do Krzyżówki na Pięciu Drogach. Tutaj możecie wybrać szlak zielone koło schroniska PTTK Klimczok (łatwiejszy) lub niebieski (bardziej stromy). Tak czy siak dojdziecie na Siodło Pod Klimczokiem, czyli Przełęcz Kowiorek między Klimczokiem a Magurą. Krzyżują się tam szlaki turystyczne na Szyndzielnię i Błatnią, do Szczyrku i Bystrej, na Przełęcz Salmopolską i Karkoszczonkę. Szlak czarny poprowadzi was wzdłuż wyciągu orczykowego na szczyt Klimczoka.

Trasa na Klimczok ze Szczyrku – mapa:

Rowerami na Klimczok
Na Klimczok można też wjechać na rowerze. Na zdjęciu fragment szlaku od strony Szyndzielni. Urząd Miejski w Bielsku-Białej, CC0

Są także inne szlaki wiodące na szczyt Klimczoka, np.:

Trasa na Klimczok ze Szyndzielni – ma długość ok. 1,6 km, jej przejście zajmuje 30 minut w jedną stronę.

Trasa na Klimczok z Bystrej przez Magurę – to niebieski szlak długości ok. 5 km, jego pokonanie zajmuje ok 2 godz.

Trasa na Klimczok z Przełęczy Karkoszczonka – szlak zielony liczy ok. 3 km długości i można go przejść w niecałe 1,5 godziny. Nadaje się dobrze na wycieczki z dziećmi, choć dla tych najmłodszych warto zabrać specjalne nosidło górskie. Trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych.

Ile czasu wchodzi się na Klimczok?

Czas wchodzenia na Klimczok zależy w dużej mierze od waszej kondycji i pogody. Zimą, gdy leży śnieg, marsz trwa dłużej niż latem, gdy szlaki są suche.

 • Jeśli maszerujecie od strony Szczyrku, jak chyba większość turystów, dotarcie na szczyt Klimczoka, licząc od parkingu przy grill barze, powinno wam zająć ok. 1 godz. 20 minut. Jeśli warunki pogodowe będą gorsze, spokojny marsz może zająć 1 godz. 45 minut w jedną stronę. Zakładając krótki pobyt na szczycie góry z podziewaniem widoków i może obiadem w schronisku PTTK, cała wycieczka na Klimczok powinna wam zająć do 4 godzin w obie strony.
 • Wycieczka od strony Bielska-Białej z przejażdżką kolejką linową może zająć mniej czasu, ok. 3 godziny, chyba że zdecyduje się pozwiedzać więcej atrakcji na szczycie i zboczach Klimczoka.
 • Wycieczka na Klimczok z Przełęczy Karkoszczonka może zająć, podobnie jak od strony Szczyrku, ok. 4 godzin. Pamiętajcie jednak, że z dziećmi marsz może trwać nieco dłużej.
Trasa na Klimczok zimą
Pamiętajcie, że zimą wycieczka na Klimczok i z powrotem może zająć więcej czasu niż latem. Piotr Szymański, Polska Press

Schronisko PTTK Klimczok. Jak wygląda cennik noclegów?

Czy na Klimczoku jest schronisko?

To pytanie wcale nie jest bezzasadne. Oczywiście istnieje schronisko PTTK Klimczok, ale choć ma Klimczok w nazwie, wznosi się na zboczach sąsiedniej Magury. Wychodzi więc na to, że na Klimczoku nie ma schroniska, ale całkiem niedaleko, ok. 700 m na wschód od szczytu góry, faktycznie przyjmuje gości Schronisko Klimczok.

Schronisko PTTK Klimczok – mapa:

Wejście do schroniska PTTK Klimczok
Kamienny budynek schroniska PTTK Klimczok wzniesiono 1914 r., a w 1961 r. dodano do niego skrzydło wschodnie. Piotr Szymański, Polska Press

Historia schroniska Klimczok

Już w 1841 r. miała powstać pierwsza gajówka na Klimczoku. Jednak na miejscu obecnego schroniska PTTK Klimczok pierwszą drewnianą chatkę dla myśliwych postawiono w 1869 r. Nazwaną ją Klementynówka, na cześć Klementyny von Primavesi, właścicielki okolicznych dóbr łodygowickich.

Z czasem chatka myśliwska została rozbudowana do rozmiarów całego schroniska i udostępniona turystom. Nie obyło się bez poślizgów. W dniu otwarcia schroniska w 1895 r. budynek spłonął i dopiero w 1897 r. ukończono remont. Schronisko zniszczyły jeszcze dwa pożary, aż w końcu w 1914 r. skonstruowano kamienny budynek, który stoi do dzisiaj.

W czasie II wojny światowej w schronisku na Klimczoku działał posterunek obserwacyjny Luftwaffe, jednak sam budynek nie uległ żadnym zniszczeniom i po zakończeniu konfliktu dostał się w polskie ręce. W czerwcu 1945 r. uruchomiono pierwsze schronisko na Klimczoku pod flaga biało-czerwoną.

Od 1950 r. schronisko należy do PTTK. W 1961 r. przeszło gruntowny remont i powiększyło się o wschodnie skrzydło. Dziś schronisko PTTK Klimczok oferuje turystom 38 miejsc noclegowych w dość wygodnych warunkach. Pokoje mają łazienki, do dyspozycji gości jest restauracja i bufet, a nawet basen kąpielowy i ścianka wspinaczkowa.

Cennik Schroniska PTTK Klimczok

 • Pokój 2-osobowy: 120 zł za noc
 • Pokój 3-osobowy: 90 zł za noc
 • Pokój 4-osobowy: 80 zł za noc.

Pościel wliczona jest w cenę hotelu.

Nocleg należy rezerwować telefonicznie pod numerem: 33 814 52 88.y

Ozdobna podkładka pod kubek w schornisku PTTK Klimczok
Schronisko PTTK Klimczok oferuje nie tylko pokoje, ale też restaurację, bufet, a nawet basen i ściankę wspinaczkową. Piotr Szymański, Polska Press

Cennik restauracji w schronisku PTTK Klimczok (przykładowe ceny):

 • Jajecznica na bekonie 18 zł
 • Parówki z chlebem 18 zł
 • Pomidorowa z ryżem 16 zł
 • Bigos domowy 25 zł

Cennik jest dostępny online.

Czytaj też: Czupel – łatwy szczyt Korony Gór Polski. Skąd najlepiej ruszyć na Czupel, jak długo się wchodzi? Gdzie dostać pieczątkę Klubu Zdobywców?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży