Spis treści
Holandia - koronawirus szalał od końca 2021
Zaledwie kilka tygodni od czasu zniesienia części obostrzeń covidowych w Holandii, gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w listopadzie 2021 spowodował, że rząd podjął decyzję o ich przywróceniu.
Podczas konferencji prasowej 2 listopada 2021 premier Holandii Mark Rutte przywrócił zalecenie utrzymywania dystansu społecznego i unikania przebywania w zatłoczonych miejscach. Podał też listę restrykcji, które miały obowiązywać na terenie całego kraju.
Które z nich dotyczą turystów? Poniżej znajdziesz zasady wjazdu, aktualne obostrzenia i inne przydatne informacje dla osób planujących podróż do Holandii.
Holandia - zasady wjazdu
Jeszcze w listopadzie 2021 Holandia wprowadziła zróżnicowane zasady wjazdu dla turystów, w zależności od sytuacji epidemicznej w ich kraju. Aktualnie Polska znajduje się na liście państw wysokiego ryzyka.
Osoby przybywające do Holandii z Polski są zobowiązane posiadać:
- dowód szczepienia,
- lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca,
- lub negatywny wynik testu PCR (maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem) albo antygenowego (maksymalnie 24 godziny przed przyjazdem),
- pasażerowie podróżujący samolotem dodatkowo: wypełnioną (na papierze lub online) deklarację zdrowia, którą znajdziecie TUTAJ.
Obowiązek okazania dowodu szczepienia, wyniku testu i statusu ozdrowieńca nie dotyczy osób poniżej 12 roku życia ani turystów, którzy jedynie przejeżdżają przez Holandię i nie będą na terenie kraju dłużej niż 12 godzin.
Osoby podróżujące samolotem, które mają przesiadkę w Holandii i nie przebywają w tym kraju dłużej niż 24 godziny oraz nie opuszczają w tym czasie międzynarodowej strefy tranzytowej, nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Holandia - obostrzenia w twardym lockdownie
Od 28 listopada 2021 w Holandii obowiązywały dodatkowe restrykcje. Prywatne biznesy, takie jak restauracje, musiały być zamykane o godz. 17:00, supermarkety o 20:00.
Wejście do miejsc i wzięciu udziału w wydarzeniach wymienionych poniżej było możliwe tylko dla osób posiadających Unijny Certyfikat Covid (w aplikacji lub na papierze):
- restauracje, bary i inne miejsca, w których sprzedawane są jedzenie i napoje - obowiązek dotyczy także ogródków restauracyjnych;
- kasyna;
- kina, teatry, sale koncertowe;
- muzea, zabytkowe budynki i inne miejsca, w których gromadzą się turyści;
- wydarzenia sportowe, koncerty, festiwale, wystąpienia na żywo, wesołe miasteczka i inne miejsca, w których gromadzą się odwiedzający niemający przypisanych miejsc;
- wydarzenia biznesowe, targi i konferencje;
- grupowe zajęcia sportowe.
Unijny Certyfikat Covid można uzyskać m.in. w aplikacji mObywatel albo w Internetowym Koncie Pacjenta. Więcej informacji TUTAJ.
W zamkniętych przestrzeniach, w których nie jest wymagany Unijny Certyfikat Covid, wprowadzono obowiązek noszenia maseczki. Zakrywanie nosa i ust od 6 listopada będzie konieczne:
- w sklepach;
- w komunikacji publicznej, na dworcach, peronach i przystankach;
- na lotniskach i w samolotach;
- w bibliotekach, parkach rozrywki itp.
Za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczki grozi mandat w wysokości 95 euro (ok. 436 zł).
Sytuacja pogorszyła się jeszcze w grudniu 2021, kiedy Holandia weszła w twardy lockdown, który praktycznie uniemożliwiał normalne funkcjonowanie turystom i obywatelom bez pełnego zaszczepienia przeciw koronawirusowi.
COVID w Holandii - styczeń 2022
Od 15 stycznia 2022 Holendrzy zaczynają powoli wracać do normalności. Twardy lockdown się skończył i niektóre biznesy znowu mogą działać. Otwarto sklepy, siłownie, zakłady fryzjerskie. Niestety, nadal obowiązują ścisłe limity liczby klientów i wszystkie zakłady muszą zamykać się do godz. 17:00.
Bary, restauracje i kawiarnie mogły serwować dania i napoje tylko na wynos. Kina, muzea i teatry pozostają zamknięte.
COVID w Holandii - zasady zmienione po protestach
Branża gastronomiczna i kulturalna Holandii wszczęły protesty przeciwko zbyt małemu poluzowaniu restrykcji. Udało się skłonić rząd do dalszych ustępstw.
Od 26 stycznia 2022 także bary, restauracje, kawiarnia, muzea, kina i teatry mogą w Holandii działać względnie normalnie, choć wpuszczają tylko zaszczepionych i ozdrowieńców i tylko do godz. 22:00.
Podróż do Holandii 2022
Podróż do Holandii to ciekawy pomysł na weekendową wycieczkę jesienią i zimą. Osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid mogą zwiedzać Amsterdam i podróżować po całej Holandii bez przeszkód.
Tanie linie oferują loty z Warszawy i kilku innych polskich miast do położonego na południu Holandii Eindhoven, oddalonego o ok. 120 km od Amsterdamu. Ceny lotów zaczynają się od 49 zł w jedną stronę. Za bezpośredni lot z Warszawy do Amsterdamu trzeba zapłacić co najmniej 200 zł.
Holandia: MAPA