IPT - pasek artykułowy

Letni oddech nie dla ciała, lecz ducha. Poznań, Płock i Frombork zapraszają na letnią ucztę kulturalną

Redakcja
Letni oddech nie dla ciała, lecz ducha. Poznań, Płock i Frombork zapraszają na letnią ucztę kulturalną
Letni oddech nie dla ciała, lecz ducha. Poznań, Płock i Frombork zapraszają na letnią ucztę kulturalną Bartosz Bajerski MNW
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Frombork mogą być w te wakacje celem wycieczek.

Letnie poruszenie w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza w sierpniu na dwie wystawy czasowe. Pierwsza, pod tytułem „Awangardzistka. Maria Nicz-Borowiakowa (1896-1944)”, rozpocznie się 7 sierpnia br. i dostępna będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy al. Marcinkowskiego 9 w Poznaniu. To pierwsza monograficzna wystawa jednej z ważniejszych artystek polskiego konstruktywizmu. Jej wczesna twórczość, o secesyjnej stylistyce, czerpała z doświadczeń młodopolskich. Na kierunek jej rozwoju ogromny wpływ miała, istotna dla całego ruchu awangardy, ekspresjonistyczna twórczość poznańskiego Buntu oraz pismo „Zdrój”.

W głównej przestrzeni wystawy zaprezentowana będzie jej malarska twórczość, związana z awangardą. Obrazom towarzyszyć będą szkice, pozwalające prześledzić pracę nad formą. Rysunki i szkicowniki, wczesne dzieła powstające poza głównym nurtem awangardy, pokazane zostaną w osobnej części ekspozycji. Na wystawie znajdą się także portrety członków rodziny, przedmioty użytkowe, projektowane i ozdabiane przez artystkę. Z archiwum rodzinnego pochodzą zdjęcia, których powiększenia znajdą się na wystawie.

Drugą wystawą czasową, eksponowaną w jednym z Oddziałów MNP, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, jest wystawa „Rama do obrazu” w nowym cyklu „Z bliska. Spotkania z konserwacją”. Wystawa przedstawia zakres działań Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotnictwa, na przykładzie wybranych realizacji projektowych i pozłotniczych z ostatnich kilku lat. W czasach nowożytnych obraz i rama stanowiły jedność, nie wartościowano ich, gdyż jedno nie mogło funkcjonować bez drugiego. Perspektywę tę zmienił dopiero wiek XX i dziś częściej zadajemy sobie pytanie, co jest ważniejsze - obraz czy rama?

Wakacyjne atrakcje dla dzieci

W wakacje Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym na różnorodne podróże po muzealnych zakamarkach. Oprócz Galerii Malarstwa i Rzeźby w swoje progi zapraszają Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuk Użytkowych i Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. W nich wszystkich znaleźć będzie można ciekawe historie oraz przeżyć inspirujące spotkania przygotowane przez edukatorów MNP.

Muzeum szczególnie gorąco zaprasza dzieci z Ukrainy, latem odbywają się dla nich zajęcia w Galerii Malarstwa i Rzeźby w Poznaniu. Oprócz widzów indywidualnych muzeum ma w ofercie spotkania dla grup zorganizowanych - kolonijnych i półkolonii.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące szczegółów zapisywania się na zajęcia, a także oferta spotkań towarzyszących wystawom czasowym dostępne są na stronie www.mnp.art.pl.

Tamara czeka na ciebie w Płocku!

Art déco to „Wielki Gatsby” i „Morderstwo w Orient Expressie”, jazz i zielone bugatti Tamary Łempickiej. To także nowe, niesamowite miejsce na mapie Polski - wystawa stała „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco” Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycja zadebiutowała we wrześniu 2021 i od razu stała się ulubienicą zwiedzających.

Płocka kolekcja sztuki tego okresu liczy blisko 2 tys. obiektów. Muzeum udało się pozyskać wspaniałe komplety mebli, w tym unikatowe wyposażenie polskiego pokoju wielofunkcyjnego - dar PKN ORLEN, ceramikę, rzemiosło artystyczne oraz perłę zbioru, „Martwą naturę” Tamary Łempickiej. Ten wspaniały obraz, jedno z dwóch dzieł Łempickiej prezentowane w polskich muzeach, został przekazany muzeum także przez PKN ORLEN. Ekspozycję znaleźć można w historycznym sercu Płocka, w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6.

Na parterze kamienicy gości powita miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, minikino Odeon i oryginalne auto z epoki - Jowett z 1926 roku, umieszczony na okrągłej platformie. We wnętrzach „kamienic” - polskiej, niemieckiej i francuskiej - prezentowane są meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba. W domu mody podziwiać można kolekcję strojów, w sklepie jubilerskim - biżuterię, m.in. puderniczkę Tiffany’ego i kolczyki w etui Cartiera, w gabinecie prezesa banku - kolekcję papierów wartościowych i numizmatów. Ekspozycja pierwszego piętra to m.in. piękne kilimy zaprojektowane przez polskich czołowych artystów okresu międzywojennego, galeria designu, w której podziwiać można szkła wytwórni Baccarat, ceramikę z Ćmielowa i porcelanę Rosenthala.

Do połowy listopada, także przy ul. Kolegialnej 6, zwiedzający znajdą też niezwykłą wystawę czasową „Szkło Huty Niemen” i pół tysiąca zachwycających i poszukiwanych na rynku antykwarycznym wyrobów największego polskiego przedwojennego producenta szkła. Wstęp na obie wystawy jest darmowy.

Do września tego roku w Spichlerzu, Dziale Etnograficznym Muzeum Mazowieckiego w Płocku, oglądać można z kolei wystawę prac Nikifora.

Muzyczny Frombork

W sierpniu we Fromborku tradycyjnie odbywa się 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Dwa ostatnie festiwalowe koncerty będą miały miejsce 6 i 13 sierpnia. Wieczorem o godz. 19.30 bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja rozbrzmiewać będzie dźwiękiem organów i instrumentów dętych.

6 sierpnia wystąpią m.in. Roman Perucki, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zaś 13 - Marek Rogalski i Castle Brass (kwintet instrumentów dętych).

Od trzech lat przy udziale wielu instytucji odbywa się we Fromborku Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open. To interdyscyplinarne wydarzenie, podczas którego można wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, spacerach, wernisażach i koncertach.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 18-21 sierpnia. Szczególną uwagę zwracają koncerty muzyki klasycznej w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. 19 sierpnia o godz. 19 usłyszymy m.in. „Arię na strunie G” Bacha, „Adagio” Albinoniego, „4 pory roku” Vivaldiego, zaś 20 sierpnia o 18.00 Uwerturę do opery „Włoszka w Algierze” Gioacchina Rossiniego oraz II koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. 21 sierpnia o godz. 15 usłyszymy Musica Warmiensis: „Messe von Woczet” Woczeta, „Sub Tuum Praesidium” Kaysera oraz „Messe d-moll”. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach toczenia na kole garncarskim oraz warsztatach typograficznych. Stworzone zostaną w przestrzeni miasta malarskie puzzle.

Wieczorny spacer po Fromborku śladami Pana Samochodzika poprowadzi fromborski przewodnik Tadeusz Kochański. W Wieży Radziejowskiego odbędzie się wernisaż malarstwa Doroty Kęstowicz oraz finisaż „Droga życia” koreańskiego artysty Soon Chul Parka, natomiast w Wozowni Sztuk otwarcie międzynarodowej wystawy typograficznej „Copernicus Press”.

W części naukowej odbędą się spotkania z astronomami, którzy zaprezentują doświadczenie z wahadłem Foucaulta oraz zaproszą do udziału w programach badawczych „dla każdego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży