Wrocławskie krasnale numerem 1
Figurki krasnali we Wrocławiu to największe i najpopularniejsze przedsięwzięcie związane z miastowymi przewodnikami. Słyszała o nich cała Polska – od pierwszego krasnala w 2001 r. stworki te wyrobiły sobie bardzo dobrą renomę. Dzisiaj we Wrocławiu jest ich kilkaset… i tak naprawdę nikt nie wie, ile dokładnie. Poza krasnalami oficjalnymi w mieście jest bowiem mnóstwo tych prywatnych, niektóre są nawet ukryte przed turystami.
Krasnale buntownicy
Skąd wziął się pomysł na wrocławskie krasnale? Wszystko zaczęło się od Pomarańczowej Alternatywy – ruchu antykomunistycznego z lat 80. Wrocławscy manifestujący nosili na głowach pomarańczowe spiczaste czapki, a żywy kolor miał być symbolem walki z nijakością PRL-u. Ruch zainicjował Waldemar „Major” Frydrych. Pomarańczowa Alternatywa absurdem walczyła z absurdem systemu, wyśmiewając się z milicjantów, którzy zmuszeni byli do czyhania na krasnoludki.
Pierwszym krasnalem wrocławskim był Papa Krasnal. Według niektórych teorii osobnik ten był przywódcą rodu skrzatów. Podobno kiedyś, kiedy Wrocław był jeszcze malutką wioską, mieszkańcom pomagały krasnoludki, dobre stworki. To właśnie one pomogły wybudować Wrocław takim, jaki znamy go dzisiaj.
Nie tylko wrocławskie krasnale. Poznaj figurki z innych miast
Wrocławskie krasnale są wspaniałe, ale czy wiecie, że to nie jedyne takie figurki-symbole w Polsce? Na mapie kraju istnieje wiele innych miast, w których również znajdziemy urocze małe stworki.
Szlaki śladem figurek to bardzo skuteczna forma promocji miasta. Przede wszystkim kochają je dzieci – dzięki wesołym stworkom łatwiej jest zachęcić młodych turystów do zwiedzania. Spacer od jednej figurki do drugiej to po prostu dobra zabawa.
Turyści uwielbiają też fotografować takie obiekty. Zabawa w wytropienie i ujawnienie wszystkich figurek to świetny pomysł na citybreak. W końcu nie tylko zabytkami turysta żyje.
Zapraszamy Was do galeriii, gdzie przedstawiamy miasta, które, na wzór wrocławskich krasnali, również doczekały się swoich figurek-przewodników.