MKTG IPT - pasek artykułowy

Nocne niebo w lipcu 2023. Spadające gwiazdy, taniec planet i inne zjawiska astronomiczne, które warto zobaczyć

Emil Hoff
W lipcu 2023 nad naszymi głowami zajdzie kilka niezwykłych zjawisk astronomicznych. Kiedy wypada noc miłości? Kiedy będzie można oglądać spadające gwiazdy? Zapraszamy do praktycznego kalendarium nocnego nieba nad Polską w lipcu.
W lipcu 2023 nad naszymi głowami zajdzie kilka niezwykłych zjawisk astronomicznych. Kiedy wypada noc miłości? Kiedy będzie można oglądać spadające gwiazdy? Zapraszamy do praktycznego kalendarium nocnego nieba nad Polską w lipcu. ducngphoto, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
W lipcu 2023 czeka nas kilka niesamowitych zjawisk na nocnym niebie. Pierwszy miesiąc wakacji to więc świetna pora, by wyruszyć gdzieś poza miasto i spędzić kilka wieczorów obserwując niebiański spektakl. A będzie co oglądać: od superksiężyca w noc miłości po deszcz spadających gwiazd. Zobaczcie, co dokładnie będzie można zobaczyć na nocnym niebie w lipcu 2023.

Spis treści

Warto obserwować nocne niebo w lipcu. Jakie cuda czekają nas w pierwszy miesiąc wakacji 2023?

Wakacje można spędzać na różne sposoby. W całej Polsce nie brak atrakcji dla całych rodzin i pomysłów na przygody na każdy wakacyjny dzień. Dobrze się bawić można jednak nie tylko w świetle słońca. Także wieczorem i nocami można zobaczyć niesamowite rzeczy, jeśli jesteście gotowi poświęcić kilka godzin snu.

Na nocnym niebie latem dzieje się wiele interesujących rzeczy i nie mamy na myśli tylko przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską, które będzie można obserwować przez cały lipiec.

Nad naszymi głowami zachodzić będą fascynujące zjawiska astronomiczne. Kiedy wypada noc miłości, kiedy będzie można oglądać spadające gwiazdy w lipcu? Które miejsca w Polsce nadają się najlepiej do obserwacji nocnego nieba? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po najciekawszych zjawiskach astronomicznych, jakie będzie można oglądać w Polsce w lipcu 2023.

Noc miłości: pełnia Koźlego Księżyca

Już 3 lipca (poniedziałek) będziemy mogli podziwiać pierwszą letnią pełnię księżyca. To tzw. Pełnia Koźlego Księżyca, nazywana tak dlatego, że właśnie mniej więcej w tym okresie kozłom odrastają rogi, które zrzuciły na wiosnę, co pozwala im na nowo podjąć walki o partnerki. Z tego powodu w tradycji ludowej noc Pełni Koźlego Księżyca nazywana bywa Nocą Miłości.

Lipcowa pełnia ma też inne nazwy: Księżyc Sienny (od pierwszych letnich zbiorów) i Księżyc Burzowy (od letnich burz).

Warto obserwować księżyc 3 lipca także dlatego, że będzie to pełna bardzo spektakularna. Księżyc znajdzie się blisko orbity Ziemi, przez co będzie wydawał się większy niż zazwyczaj – to zjawisko nazywamy superksiężycem.

Niebiański taniec planet. Koniunkcje księżyca z planetami w lipcu 2023

Jeśli fascynują was planety, ale nie zawsze wiecie, gdzie na nocnym niebie można je dostrzec, w lipcu waszym pomocnikiem będzie sam księżyc. W tym miesiącu nastąpi bowiem aż 6 koniunkcji księżyca z planetami.

Koniunkcja zachodzi wtedy, gdy ciała niebieskie układają się na niebie w jednej linii blisko siebie, jakby tańczyły w parach. W przypadku księżyca planety pojawią się tuż nad jego tarczą, co pozwoli łatwo je odszukać na nocnym niebie.

Kiedy będą miały miejsce lipcowe koniunkcje księżyca i planet? Poznajcie kalendarium:

  • 7 lipca (piątek): koniunkcja księżyca i Saturna
  • 8 lipca (sobota): koniunkcja księżyca i Neptuna
  • 11 lipca (wtorek): koniunkcja księżyca i Jowisza
  • 12 lipca (środa): koniunkcja księżyca i Urana
  • 19 lipca (środa): koniunkcja księżyca i Merkurego
  • 21 lipca (piątek): koniunkcja księżyca i Marsa
Gwiazdy nocą nad przystanią z kajakiem
Nie każde miejsce nadaje się tak samo dobrze do obserwacji gwiazd. Miłośnicy niezwykłych zjawisk astronomicznych powinni zaplanować wycieczkę poza miasto, by cieszyć się pięknym rozgwieżdżonym niebem. cepn, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: 17 niesamowitych ciekawostek o Pomorzu i Bałtyku. Niszczycielskie tsunami, bałtyckie rekiny, dwa Trójmiasta i inne fakty, które was zaskoczą

Spadające gwiazdy w lipcu 2023

Być może ulubionym zjawiskiem astronomicznym Polaków są spadające gwiazdy. Nie chodzi oczywiście o ciała niebieskie, które dosłownie spadają na Ziemię. Spadające gwiazdy to roje meteorów, które przelatują blisko powierzchni Ziemi i można je oglądać gołym okiem. Tworzą niesamowity spektakl świateł na nocnym niebie.

W lipcu 2023 będzie można obserwować aż dwa roje meteorów nad Polską:

  • Po 17 lipca (poniedziałek): Perseidy (maksimum osiągną w nocy z 12 na 13 sierpnia)
  • 28 lipca (piątek): maksimum roju Akwarydów

Czytaj też: Najgorszy dzień na wakacje w 2023. W tym terminie nie bierzcie urlopu i nie planujcie zagranicznych podróży. Wyjaśniamy, dlaczego

Jak i gdzie oglądać nocne niebo?

Nie każde miejsce nadaje się dobrze do obserwacji nocnego nieba. W dużych miastach z powodu tzw. zanieczyszczenia świetlnego (czyli sztucznych świateł, odbijających się w chmurach i tworzących łunę na niebie) prawie nie widać gwiazd.

Dlatego, żeby obserwować zjawiska astronomiczne, najlepiej wyjechać poza miasto. Np. jeśli chcecie obserwować spadające gwiazdy – rój Akwarydów – możecie zorganizować weekendowy wyjazd pod miasto, z noclegiem w gospodarstwie agroturystycznym albo na kempingu. Ważne tylko, by spędzić noc z dala od dużych miast i mieć dobry widok na niebo.

W Polsce jest kilka miejsc, które nadają się szczególnie do obserwacji nocnego nieba. Są to dwa specjalnie wydzielone obszary, w których nie powstaje zanieczyszczenie świetlne:

  • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”,
  • Izerski Park Ciemnego Nieba.

Także kilka innych miejsc wskazuje się często jako małe raje dla obserwatorów gwiazd:

  • Okolice Słowińskiego Parku Narodowego,
  • Drawski Park Krajobrazowy,
  • Okolice wsi Karwica na Mazurach,
  • Okolice wsi Milejczyce i Ogórki na Podlasiu,
  • Okolice wsi Surowe na Mazowszu.

Tak naprawdę do obserwacji nocnego nieba nadaje się każde miejsce bez zanieczyszczenia świetlnego. Możecie ich poszukać blisko swojego miejsca zamieszkania np. używając przydatnej mapy zanieczyszczenia świetlnego, dostępnej online.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży