Spis treści
- ChatGPT: nowa sztuczna inteligencja zaskakuje użytkowników i podbija Internet. Jak mogą z niej skorzystać turyści?
- Sztuczna inteligencja zaplanuje Wam weekend, ale nie wskaże najtańszych biletów
- Podróżowanie ze sztuczną inteligencją: internauci testują możliwości ChatGPT
- ChatGPT, czyli sztuczna inteligencja do pomocy turystom. Jak z niego korzystać?
ChatGPT: nowa sztuczna inteligencja zaskakuje użytkowników i podbija Internet. Jak mogą z niej skorzystać turyści?
Od kilku tygodni internauci zachwycają się nową sztuczną inteligencją i tym, co potrafi. ChatGPT jest dostępny od listopada 2022, na razie zupełnie za darmo, z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze lub w telefonie. Czatbot odniósł ogromny sukces – w ciągu pierwszych pięciu dni od uruchomienia zyskał ponad milion użytkowników.
Czym jest i jak działa ChatGPT? To sztuczna inteligencja, z którą możemy porozmawiać pisemnie w formie czatu – jak z żywą osobą. ChatGPT wyszukuje odpowiedzi na pytania i rozwiązania zadań na podstawie gigantycznej i bardzo złożonej bazy danych, z których umie sprytnie korzystać. Jego zdolności znajdowania rozwiązań i odpowiedzi na różne życiowe problemy i zagadnienia są tak imponujące, że niektórzy internauci już wyrazili obawy, że ChatGPT może w przyszłości pozbawić pracy np. dziennikarzy, nauczycieli czy programistów.
Czy nowa, niezwykła sztuczna inteligencja, ChatGPT, może pomóc turystom i podróżnikom? Czy jest w stanie np. zaplanować nam weekend z atrakcjami i dobrym jedzeniem? Albo wyszukać najtańsze bilety lotnicze do wybranego miejsca? Przekonajmy się!
Czytaj też: TOP 15 darmowych atrakcji Polski. Zaskakujące miejsca, nietypowe muzea, pomysły na weekend zupełnie za darmo
Sztuczna inteligencja zaplanuje Wam weekend, ale nie wskaże najtańszych biletów
Użytkowniczka TikToka znana jako Travelteller postanowiła sprawdzić, czy ChatGPT i jego zaawansowana sztuczna inteligencja potrafi zaplanować fajną weekendową wycieczkę. Poprosiła ChatGPT o zaplanowanie 3-dniowej wycieczki typu city break do Kopenhagi. Zaznaczyła, że interesują ją miejskie muzea, trasy spacerowe i dania lokalnej kuchni.
Efekt był zaskakujący: sztuczna inteligencja rozpisała internautce plan wycieczki dzień po dniu, wyszukując atrakcje i restauracje, a nawet wskazując konkretne duńskie potrawy, których warto spróbować w czasie wycieczki.
Jak stwierdziła Travelteller, ChatGPT spisał się świetnie jako asystent planowania wycieczki. W komentarzach pod jej filmikiem możemy jednak przeczytać o pewnych zastrzeżeniach:
- Chat podsuwa nierealne propozycje – zauważyła jedna z użytkowniczek TikToka. - Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana jest oddalone o 40 min. jazdy od centrum.
Rzeczywiście trzeba pamiętać o tym, że ChatGPT nie jest nieomylny, a choć jego odpowiedzi często zdają się elokwentne i wyczerpujące, nie zawsze są w pełni zgodne z faktami.
Travelteller zdradziła też na TikToku, że ChatGPT nie poradził sobie także z zadaniem dotyczącym cen biletów lotniczych. Nie zdołał wyszukać połączeń w najkorzystniejszych cenach. Problem tej sztucznej inteligencji polega na tym, że na razie dysponuje danymi z roku 2021, a więc nie jest w stanie tworzyć zestawień opartych na informacjach pojawiających się w czasie rzeczywistym – takim jak ceny biletów lotniczych.
Nie ma się jednak czym martwić – ChatGPT ma być na bieżąco aktualizowany, a w końcu być może będzie umiał posługiwać się najnowszymi danymi.
Zobaczcie, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z planowaniem weekendowej wycieczki po Kopenhadze:
Podróżowanie ze sztuczną inteligencją: internauci testują możliwości ChatGPT
Obecnie w sieci można znaleźć wiele materiałów poświęconych pozornie nieskończonym możliwościom praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji ChatGPT.
W testowaniu nowego czatbota prześcigają się także miłośnicy podróży i turystyki. Udało się np. ustalić, że ChatGPT dobrze sprawdza się w wyszukiwaniu kierunków podróży na podstawie naszych oczekiwań (np. najlepszych na świecie miejsc na wędrówki w zimowej scenerii w czerwcu), ciekawych atrakcji turystycznych i dobrych restauracji na miejscu (np. na 3-dniowy pobyt w Londynie w środku tygodnia w marcu), a także hoteli leżących najbliżej znanych punktów orientacyjnych w miastach. Jest też w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące lokalnych zwyczajów, np. tego, czy kelnerom w danym kraju lub mieście należy dawać napiwki.
ChatGPT, czyli sztuczna inteligencja do pomocy turystom. Jak z niego korzystać?
ChatGPT, stworzony przez OpenAI, jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej i aplikacji mobilnej na Androida i iOS.
By z niego skorzystać za darmo, trzeba wejść na oficjalną stronę chat.openai.com i założyć konto. Nie wiadomo, jak długo ChatGPT będzie dostępny bezpłatnie – na razie darmowy dostęp wynika z tego, że sztuczna inteligencja jest w fazie testów i zbierania opinii, a jej twórcy chcą zebrać jak najwięcej danych o jej funkcjonowaniu, możliwościach i ograniczeniach.
Aby ustawić język polski, można wpisać komendę „Mów do mnie po polsku”. Korzystanie z polszczyzny może nieco utrudnić czatbotowi zadanie, ale po kilku próbach powinien już działać sprawnie.
Źródła: TikTok, Travel Weekly