IPT - pasek artykułowy

Nowy podatek turystyczny w Hiszpanii. Popularne miasto zażąda opłat od turystów i pielgrzymów. Ile trzeba będzie zapłacić?

Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Wakacje w Hiszpanii już niedługo mogą stać się jeszcze droższe przez nowy podatek turystyczny. Do miast, które żądają od turystów opłat za każdy nocleg, takich jak np. Barcelona, dołączyć ma słynne Santiago de Compostela, jedno z głównych europejskich centrów pielgrzymkowych. Ile wyniesie podatek turystyczny w Santiago i kiedy zostanie wprowadzony? Przekonajcie się.

Spis treści

Słynne miasto w Hiszpanii wprowadzi nowy podatek turystyczny

Jeśli marzycie o zobaczeniu sławnego Santiago de Compostela w Hiszpanii, lepiej się pospieszcie. Już niedługo wizyta w tym mieście będzie kosztować więcej, a przecież Hiszpania i tak nie należy do tanich krajów na wypoczynek.

Front katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela
Już niedługo turyści, a nawet pielgrzymi, chcący przenocować w słynnym Santiago de Compostela w Hiszpanii, będą musieli zapłacić dodatkowy podatek. Ile wyniesie i od kiedy zacznie obowiązywać? jiss, 123RF.com

Mieszkańcy miasta skarżą się, że zbyt wielka liczba turystów, przybywająca co roku do słynnego sanktuarium św. Jakuba, utrudnia im życie i odciska się negatywnie na czystości miasta i jego zabytków. W 2022 r. przybyto do Santiago ponad 440 tys. gości, o ponad 100 tys. więcej niż przed pandemią COVID-19. Tak wielka liczba turystów zdaniem wielu mieszkańców zagraża jakości życia w mieście.

Te obiekcje wzięła pod uwagę nowa burmistrz.

– Chcę Santiago, z którego mieszkańcy nie muszą uciekać z powodu zalewu turystów – mówiła Goretti Sanmartin, nowo wybrana burmistrz Santiago de Compostela, w wywiadzie dla portalu Europa Press. – Santiago nie może być dłużej tylko atrakcją turystyczną i parkiem rozrywki – dodała.

Goretti chce sprawić, by Santiago de Compostela znowu było wygodnym miejscem do życia, a nie tylko wielkim centrum pielgrzymkowym, obsługującym wiernych i turystów, chcących zwiedzić zabytkową katedrę.

Temu celowi ma służyć wprowadzenie opłaty turystycznej.

Panorama Santiago de Compostela
Santiago de Compostela jest odwiedzane przez pielgrzymów od X w. W 2022 r. miasto odwiedziło aż 440 tys. gości. fjvsoares, 123RF.com

Czytaj też: Nowy podatek turystyczny uderzy w podróżników w 2023 r. Gdzie zostaną wprowadzone opłaty? Tajlandia, Turcja, Barcelona i inne miejsca

Ile wyniesie podatek turystyczny w Santiago de Compostela?

Podatek turystyczny w Santiago de Compostela ma zostać wprowadzony od 2025 r. Jego wysokość będzie uzależniona od rodzaju zakwaterowania i wyniesie od 0,5 do 2,5 euro.

Z projektu nie są wyłączone noclegi dla pielgrzymów przy tzw. Szlaku św. Jakuba, a więc i oni będą musieli uiszczać opłaty.

Według wyliczeń urzędników miejskich, podatek turystyczny powiększy budżet miasta o ok. 3 mln euro każdego roku. Pieniądze mają być przeznaczone na utrzymanie zabytków miasta, a sam podatek być może odstraszy co bardziej oszczędnych turystów i zmniejszy nieco tłumy, przybywające co roku do Santiago de Compostela.

Santiago de Compostela nie jest bynajmniej pierwszym hiszpańskim miastem, które wprowadza dodatkowe opłaty dla turystów. Już od dawna w Barcelonie turyści dopłacają od 2 do 7 euro za każdą noc spędzoną w mieście. Na Balearach podatek wynosi od 1 do 4 euro. W końcu 2023 r. opłaty turystyczne od 0,50 do 2 euro będą też obowiązywały w Walencji.

Znak wskazujący drogę do hostelu dla pielgrzymów
Z nowego podatku turystycznego najprawdopodobniej nie będą wyłączone specjalne albergues, czyli hostele dla pielgrzymów na Szlaku św. Jakuba w Hiszpanii. varunalight, 123RF.com

Czytaj też: Uwaga na mandaty podczas plażowania w Hiszpanii. Nawet 3 tysiące euro kary za pozostawienie ręcznika na plaży

Dlaczego tłumy przybywają co roku do Santiago de Compostela? Przyciąga je św. Jakub

Santiago de Compostela to stolica hiszpańskiego regionu Galicja. Centralnym punktem miasta jest piękna romańska katedra, wzniesiona w XI w. nad miejscem, w którym wedle tradycji pochowany został św. Jakub Apostoł. Święty słynie z cudów i uzdrowień, więc nie dziwi, że już od X w., a więc od ponad 1000 lat, wierni i ciekawscy podróżują do miejsca jego pochówku w Santiago de Compostela, by choć przez chwilę przebywać w murach niezwykłego sanktuarium.

Muszla św. Jakuba na piersi pielgrzyma
Symbolem św. Jakuba jest muszla. Jej wizerunek widnieje na drogowskazach na Szlaku św. Jakuba, muszle noszą też na piersiach pielgrzymi. Pawel Relikowski / Polskapresse

Czy wstęp do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela jest płatny? Nie, ale ci, który chcą dodatkowo zwiedzić całe muzeum, wejść na wieżę i do krużganków katedry, muszą wykupić bilet za 12 euro.

Katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela na mapie:

Święto Jakuba Apostoła obchodzone jest w Kościele katolickim 25 lipca i to właśnie w lipcu odbywa się najwięcej pielgrzymek do Santiago de Compostela. Pielgrzymi podążają tzw. Drogami św. Jakuba, oznaczonymi symbolem muszli, które przycinają Europę wzdłuż i wszerz. Są ich dziesiątki – w samej Polsce wyznaczono 26 Dróg Jakubowych. Najsłynniejsze szlaki przecinające Niemcy, Francję i samą Hiszpanię, wpisane zostały nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobaczcie relację ze szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży